Zamknij

Rekrutacja do klas dwujęzycznych 2023/24

09:19, 16.01.2023 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 08:30, 15.02.2023
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Biegła znajomość języków obcych jest atutem, który ułatwia osiągnięcie sukcesu w szkole oraz w życiu zawodowym. Z tego względu sporą popularnością cieszą się niezmiennie klasy dwujęzyczne, gdzie język obcy – najczęściej angielski - wykorzystywany jest także procesie nauczania przedmiotów ogólnokształcących. Dwa lata tak intensywnej nauki języka są doskonałym przygotowaniem do dalszej edukacji dwujęzycznej w szkołach ponadpodstawowych, a w dalszej perspektywie do studiów w Polsce lub za granicą.

W roku szkolnym 2022/23 oddziały dwujęzyczne powstaną w dwóch ursynowskich szkołach podstawowych: SP nr 318 im. Jana Christiana Andersena z językiem hiszpańskim nauczanym dwujęzycznie - oraz w SP nr 323 z językiem angielskim. Łącznie w Warszawie planowane jest utworzenie 46 oddziałów dwujęzycznych klas VII w czterdziestu szkołach podstawowych. Uczniowie aplikujący do klas dwujęzycznych muszą posiadać świadectwo ukończenia klasy szóstej oraz zobowiązani są do napisania testu predyspozycji językowych

Czym jest test predyspozycji językowych

Wbrew powszechnemu przekonaniu, test predyspozycji językowych nie sprawdza znajomości konkretnego języka obcego, lecz szeroko pojęte umiejętności językowe. Badana jest zdolność zapamiętywania usłyszanych lub zapisanych informacji niezbędnych podczas nauki w języku obcym, umiejętność rozumienia tekstu i logicznego myślenia, selekcji oraz kojarzenia informacji, rozumienie leksyki a także umiejętność znajdowania analogii i dedukcji językowej.  Mianem predyspozycji lingwistycznych lub językowych określa się zespół czynników, które decydują o szybszym przyswajaniu języka obcego. Należą do nich między innymi: bardzo dobra pamięć słuchowa i wzrokowa, słuch muzyczny, umiejętność dostrzegania podobieństw i różnic oraz wyciągania logicznych wniosków, dobre wyczucie leksykalne i stylistyczne a także łatwość formułowania myśli w mowie i na piśmie.  Poziom tych umiejętności można podnieść poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, a tym samym uniknąć zaskoczenia i uzyskać lepszy wynik na egzaminie, który może zadecydować o realizacji dalszych planów edukacyjnych ucznia.  

Jak się przygotować?

Z myślą o uczniach klas VI, planujących naukę w oddziałach dwujęzycznych, Towarzystwo Edukacyjne Sokrates rozpoczyna kolejną edycję kursów przygotowujących do testu predyspozycji. Uczestnicy mogą opanować wymagane na egzaminie umiejętności w trakcie intensywnych tygodniowych kursów organizowanych w Sokratesie trakcie ferii zimowych w lutym 2023r. lub w trakcie cyklu zajęć odbywających się w piątki, które wystartują z początkiem marca i potrwają do końca maja. 

Uczestnicy kursów poznają formułę testu oraz typowe zadania testowe, dzięki czemu rozwijają poczucie pewności siebie w sferze umiejętności poddawanych ocenie oraz nabierają większej sprawności w radzeniu sobie z zadaniami egzaminacyjnymi.

Celem zajęć jest również wyposażenie dzieci w umiejętności umożliwiające w miarę bezstresowe poradzenie sobie z czekającym je egzaminem. Aby osiągnąć ten cel, uczniowie poznają skuteczne strategie rozwiązywania testów ze szczególnym uwzględnieniem zadań związanych z językami martwymi i fikcyjnymi. Rozwijana jest także umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków i identyfikowania reguł językowych oraz dostrzegania analogii w języku jako systemie znaków. Pracy jest sporo, ale po ukończeniu kursu dzieci zazwyczaj radzą sobie z testem bez problemu.

Zajęcia odbywają się w małych grupach, co umożliwia precyzyjną ocenę postępów każdego dziecka, szybką diagnozę indywidualnych trudności i dostosowanie zadań do rzeczywistych potrzeb. Na początku kursu diagnozowany jest również stopień wrodzonej intuicji językowej uczestników. Ważne jest bowiem, by zarówno uczniowie oraz ich rodzice mieli świadomość, jaki jest rzeczywisty stopień uzdolnień językowych kandydata do klasy dwujęzycznej, a decyzja o wyborze takiej ścieżki nauczania była dobrze przemyślana. 

Kursy przygotowujące do testu predyspozycji językowych odbywają się w kabackim oddziale Sokratesa przy ul. Wąwozowej 20, tuż przy stacji metra. Informacji na temat oferty udziela sekretariat szkoły (tel.: 22 44 80 334[email protected]). Ze szczegółami można zapoznać się również na stronie internetowej szkoły.

Informacje na temat ważnych dat i harmonogramu https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogram

Artykuł promocyjny

   

[ZT]21492[/ZT]

[ZT]21843[/ZT]

[ZT]20676[/ZT]

[ZT]20573[/ZT]

[ZT]20481[/ZT]

[ZT]20404[/ZT]

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%