Zamknij
ZOBACZ:

Problem ze starymi ubraniami. Miasto: Będzie więcej mobilnych punktów

11:03, 29.04.2025 Aktualizacja: 11:11, 29.04.2025
Skomentuj SK SK

Pojemniki są pełne tekstyliów, a wprowadzony od stycznia przepis w dużej mierze jest martwy. Tak wygląda w praktyce zakaz wyrzucania tekstyliów i obuwia do kontenerów na śmieci. Miasto w odpowiedzi szykuje większą liczbę mobilnych punktów odbioru odpadów - tzw. mPSZOK-ów.

Od początku roku gminy mają obowiązek odbierać od mieszkańców niepotrzebną odzież i tekstylia. Warszawiacy mogą oddawać je w czterech stacjonarnych punktach, a od początku marca także w 42 mobilnych punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (MPSZOK). W mobilnych punktach można jednak oddawać również inne frakcje np. elektrośmieci.

Warszawski ratusz zdecydował się zwiększyć liczbę mobilnych punktów odbioru odpadów z 42 do 70. Pracujemy nad dokumentacją przetargową

- poinformowała rzecznika magistratu Monika Beuth.

Radna Miasto Jest Nasze Marta Szczepańska zaapelowała w interpelacji o rozdzielenie transportu elektroodpadów i tekstyliów. Wyjaśniła, że obecnie ilość oddawanych tekstyliów znacząco przekracza pojemność udostępnionych pojemników, co skutkuje gromadzeniem nadmiarowych odpadów luzem, bezpośrednio na podłodze pojazdów.

W efekcie dochodzi do mieszania się elektrośmieci oraz materiałów łatwopalnych z tekstyliami, co stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i pracowników obsługujących punkty. Już widać konieczność zwiększenia ilości punktów oraz częstotliwości ich pojawiania się w wyznaczonych lokalizacjach, aby ułatwić odbiór tekstyliów osobom o obniżonej mobilności

- napisała.

Rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth zaznaczyła, że MPSZOK-i mogą przyjąć i elektrośmieci, i tekstylia. - Bałagan w pojeździe to raczej niedbałość pracownika, ale jeśli będzie się to utrzymywać, rozważymy wyłączenie z MPSZOK-ów elektrośmieci. Mamy osobne auta, które zbierają zużyty sprzęt - firmy Elektroeko. Po każdym w jednej dzielnicy w soboty - powiedziała.

Poinformowała też, że po rozmowach z dzielnicami, miasto zdecydowało, by zwiększyć liczbę mobilnych punktów odbioru do 70. - Teraz pracujemy nad dokumentacją przetargową - dodała.

Gdzie i kiedy oddać zużyte ubrania?

Na Ursynowie MPSZOK pojawia się w dwa dni tygodnia - zawsze w środy i w soboty.

W środy od godz. 9 do 10:30 samochód parkuje na parkingu przed boiskami "Orlik" przy ul. Przy Bażantarni. Później pojawia się na Kabatach. Od godz. 13 do 14:30 stoi przy pętli autobusowej "Osiedle Kabaty" przy al. KEN 14 - obok dawnego Tesco.

W soboty (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy) MPSZOK pojawia się w godz. 11-12:30 na parkingu urzędu dzielnicy przy al. KEN 61.

Mieszkańcy osiedli w rejonie ulicy Kłobuckiej na najbliżej będą mieli do parkingu przy ul. Bokserskiej 42 (przy pawilonie). Auta MPSZOK stoją tam w soboty w godz. 15-16:30.

Co można przynieść do MPSZOK?

Do samochodów można przynosić odpady, których nie możemy wrzucać do kontenerów w osiedlowych śmietnikach.

Są to: farby i opakowania po farbach, opakowania po olejach innych niż spożywcze, detergenty i opakowania po detergentach, opakowania po środkach ochrony roślin, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, rozpuszczalniki, lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe, leki, igły i strzykawki, tusze, tonery do drukarek, kleje, opakowania po klejach, baterie i akumulatory oleje i tłuszcze jadalne, odpady odzieży i tekstyliów, mały zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny (np.: czajniki, suszarki, głośniki).

Odpady, których  MPSZOK-i nie przyjmują: odpady remontowo-budowlane, duży zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, opony, odpady "zielone".

Zużyte tekstylia to zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowa frakcja odpadów. Od 1 stycznia 2025 r. odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi; obowiązek ich przyjmowania mają PSZOK-i. Nowe przepisy zobowiązują gminy jedynie do zapewnienia minimum jednego punktu odbioru takich odpadów, a obowiązek dostarczenia zużytych tekstyliów do takiego punktu spoczywa na mieszkańcach.

[ZT]32845[/ZT]

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

agnikagnik

16 2

Śmieci, odpady powinno sie wyrzucać do altanek śmieciowych. Nie tworzyć coraz to większej ilości kontenerów. Po co mszoki , pszoki i inne . Po to jest altana śmieciowa , że mam wyrzucać do odpowiedniego kontenera śmieci a nie latać po Warszawie. A te kontnerki na bioodpady to nie używam od czasów tzw. pandemii. Brudne toto, że strach ręką dotykać , żeby otworzyc przy wrzucaniu.

14:34, 29.04.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

asteraster

2 5

pewnie jesteś jedną z tych osób co jak ją przyciśnie i musi zrobić 2 w publicznej toalecie to ta 2 ląduje na wszystkim innym niż w muszli i potem nie sprzątasz po sobie.

23:00, 29.04.2025

agnikagnik

0 2

do aster. Twoja wypowiedź świadczy o 0 IQ. Czasami trzeba wysilić mózg, żeby odpowiedzieć sensownie.

10:50, 30.04.2025

asteraster

1 0

to wysil mózg i pomyśl po co się segreguje odpady i dlaczego nie powinno się wrzucać wszystkiego do jednego kontenera.

14:39, 30.04.2025

IrfyIrfy

8 1

Socjalizm. Tylko on z takim pietyzmem stara się rozwiązać problemy, które najpierw sam sztucznie stworzy. Ja jednak z tego pociągu wysiadłem. Mój dom to naprawdę nie magazyn do składowania śmieci, które powinienem wyrzucać do pszoków, smoków czy innych niewidoków. Nie mam na to miejsca, nie mam na to czasu, nie mam do tego głowy. Sorry. Ale jeżeli ktoś takie możliwości oraz chęci ma - gratuluję dużego domu / mieszkania, wolnego czasu i beztroskiego życia. Oraz życzę powodzenia.

16:13, 29.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%