Zamknij
12:43, 21.10.2024
Czy zrównany przez właściciela modrzewiowy dwór na Wyczółkach uda się odbudować? Po kontrowersyjnej decyzji konserwatora zabytków z 2022 roku zezwalającej pod pewnymi warunkami na rozbiórkę zabytku, obecny szef Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zastanawia się nad doniesieniem do prokuratury. Na pytanie, czy zabytek uda się odtworzyć, odpowiada: "To złożony problem".
12:00, 13.10.2024
Dawno już pożegnaliśmy lato, rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim pogorszyła się jakość powietrza w mieście. O tym, z czym wiąże się smog, jakie niesie zagrożenia i co możemy z tym zrobić, rozmawiamy z dr. hab. Arkadiuszem Przybyszem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Czy samochody elektryczne są rozwiązaniem?
16:18, 02.10.2024
- Uderzyła nas ta cisza. I to, że nikt nie prosi o pomoc - mówią nam ochotnicy, którzy wrócili ze Stronia Śląskiego. Grupka 20 ursynowian skrzyknęła się, przeszkoliła, zaszczepiła i ruszyła pomagać. Przez cztery dni prowadzili kuchnię polową, odgruzowywali mieszkania i domy, rozmawiali, starali się też po prostu być z powodzianami.
12:37, 07.09.2024
Jak ważne są litery, napisy, szyldy, co pamiętamy z naszej okolicy? "Bar Sady", "Warszawa Powiśle", "Ursynów" to historie lokalnych patriotyzmów - mówi Agnieszka Kowalska, kuratorka projektu "Kultura XXI-wiecznej Warszawy. Archiwum Online". To nostalgiczne wspomnienia dzieciństwa, symbol okolicy. Przykładem z Ursynowa jest ogromny neon na Megasamie.
10:47, 03.09.2024
Mieszka od 30 lat na Kabatach. Ursynów daje mu wytchnienie, ulubione miejsca, ale też napędza. Śpiewający aktor Robert Rozmus - niezapomniany Rozi z Kabaretu Olgi Lipińskiej - właśnie w naszej dzielnicy będzie miał wkrótce premierę swojego nowego widowiska! Rozmawiamy z nim o życiu, Kabatach i... miłości.
10:43, 25.08.2024
Pokolenia ursynowian poznały ją w jednej z pierwszych na Ursynowie podstawówek - była tam energiczną lubianą sekretarką. Dziś ma na swoim koncie występ w teledysku rapera Maty oraz... zespołu Rammstein, niezliczone role epizodyczne w filmach i serialach, a także pokonany półmaraton, na którym dostała zawału serca. Poznajcie (jeśli jeszcze nie znacie) Basię Tukendorf - silverkę influencerkę z Ursynowa!
11:13, 18.08.2024
- Powinniśmy cieszyć się z każdej kałuży - mówi dr hab. Mateusz Grygoruk, hydrolog z SGGW. Polska cierpi na brak wody i jeśli nie przestaniemy robić ze środowiska swojego niewolnika, będziemy mieli coraz więcej problemów. 
18:29, 17.08.2024
Dziś prawie każdy ma dostęp do serwisów streamingowych oferujących filmy i seriale na kliknięcie myszką lub naciśnięcie guzika na pilocie do telewizora. Z tego powodu zamyka się po 25 latach działalności ursynowskie Multikino. Tymczasem w Domu Sztuki przy ulicy Wiolinowej 14, nieprzerwanie od października 1992 działa wypożyczalnia filmów na DVD i Blu-Ray. Działa i ma się dobrze! Jak to możliwe? O tym mówi nam Norbert Rasiński, który prowadzi wypożyczalnię od początku jej istnienia.
16:24, 14.07.2024
Można ją spotkać na Kabatach spacerującą i do niedawna jeżdżącą na rowerze. Mimo 87 lat pozostaje bardzo aktywną i pozytywną osobą. Jaką ma receptę na udane życie na Ursynowie? Z okazji jej dzisiejszych urodzin przypominamy rozmowę z aktorką Teresą Lipowską, naszą sąsiadką.
10:38, 18.05.2024
RJP uchwaliła zmiany zasad ortografii. W komunikacie przedstawiono jedenaście punktów, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2026 r. Dotyczą one m.in. pisowni nazw mieszkańców miast wielką literą (np. Warszawiak zamiast warszawiak), wprowadzenia rozdzielnej pisowni cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami (np. Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry), a także ujednolicenia zapisu dużą literą nazw obiektów przestrzeni publicznej (np. Osiedle Tysiąclecia, Plac Zbawiciela, Kopiec Wandy) z utrzymaniem pisowni wyrazu "ulica" małą literą (np. ulica Adama Mickiewicza).
15:21, 14.04.2024
To największa inwestycja na Ursynowie ostatnich lat. Ruszyła budowa parku linearnego nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Wykonawca przejął teren i na razie ogradza budowę, przesadza krzewy i kompletuje sprzęt. Jak będzie wyglądała sama budowa? Czy będzie ona uciążliwa dla mieszkańców? O szczegółach rozmawiamy z Markiem Stefańskim, architektem krajobrazu, szefem działu wykonawczego warszawskiej firmy Palmett, która wygrała przetarg na budowę nowego ursynowskiego parku.
08:40, 07.04.2024
Najpierw szkolenie i egzamin w Leningradzie, potem kilka lat czekania, a w końcu otwarcie metra i pasażerowie stojący w kolejkach, aby dostać się na stacje. O swojej przygodzie z metrem i o tym, jak wszyscy uczyli się nowego środka transportu, opowiada Piotr Szyszko, jeden z pięciu pierwszych maszynistów Metra Warszawskiego.
08:35, 01.04.2024
Śmiech to zdrowie. Potwierdza to gelotologia, czyli nauka, która bada śmiech i wpływ śmiechu na człowieka. I to właśnie ta nauka stoi u podstaw jogi śmiechu - metody budowania radości życia. Już niedługo będzie można spróbować tej praktyki na Ursynowie w ramach bezpłatnych, cyklicznych zajęć finansowanych przez dzielnicę. Sesje jogi śmiechu organizuje Fundacja Empatycznej Radości, a zajęcia poprowadzi Stefan Janicki, trener jogi śmiechu, z którym rozmawiamy o jodze śmiechu, normach społecznych i tym, jakie korzyści praktyka może przynieść nam, pacjentom, nauczycielom, a także pracownikom korporacji.
09:13, 31.03.2024
Najsłynniejsza polska didżejka w wieku senioralnym, choć wieku sobie nie liczy. Wielokrotnie występowała na Ursynowie, bawiąc nie tylko seniorów. Niedawno powstał o niej film! Rozmawiamy z DJ Viką.
18:41, 25.02.2024
- Jeśli zarządca bazarku "Na Dołku" łamie umowę z miastem, to trzeba tę umowę rozwiązać i przekazać bazarek w inne ręce - mówi nam Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze na prezydenta Warszawy. Wicemarszałek Senatu gościła w sobotę na Ursynowie, zbierała podpisy pod listami obok bazarku "Na Dołku", który w weekendy staje się centrum życia polityczno-społecznego w naszej dzielnicy.