Zamknij
ZOBACZ:

FabLab Ursynów otwarty! Co tu można robić?

Sławek KińczykSławek Kińczyk 12:07, 28.05.2025 Aktualizacja: 09:09, 29.05.2025
Skomentuj SK SK

Największy i najnowocześniejszy w stolicy. Na Ursynowie otwarto FabLab - miejsce, w którym można pomajsterkować, uszyć coś na maszynie, nagrać podcast, czy wydrukować coś na drukarce 3D. Organizowane będą warsztaty i cykliczne zajęcia dla mieszkańców oraz uczniów szkół z całej dzielnicy.

- To będzie miejsce, gdzie marzenia zamieniają się w realne projekty - mówił Jacek Wiśnicki, wiceprezydent Warszawy, który wraz z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą otworzył w środę pierwszy na Ursynowie FabLab.

FabLaby to takie nowoczesne "męskie szopy" - choć dziś to określenie jest mylące - panie też są mile widziane. Przy Dembowskiego 1, niedaleko metra Stokłosy, są różne pracownie - od sali animacji, elektroniki, przez salę audiowizualną, pracownię krawiecką, po plotery i drukarki 3D. Szczególnie bogato wyposażona jest pracownia stolarska.

Jeśli jakiś mieszkaniec będzie chciał tu naprawić sobie krzesło lub stolik, to może przyjść i skorzystać z narzędzi. Organizowane będą także warsztaty i zajęcia z majsterkowania

- mówi mistrz stolarstwa, wyjaśniając ideę tego miejsca.

FabLab Ursynów mieści się w kompleksie Liceum Ogólnokształcącego im. A. Kamińskiego i zajmuje powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych. I choć będzie służył wszystkim chętnym - nie trzeba się tu umawiać - to zajęcia będą mieli tu także uczniowie ursynowskich szkół.

FabLab - co to takiego?

Czy FabLaby cieszą się powodzeniem? - Zapotrzebowanie jest ogromne, oddźwięk i uczestnictwo jest niewiarygodne - mówi nam Magdalena Nowak, zastępca dyrektora Warszawskiego Laboratorium Innowacji Społecznych, odpowiadająca za fablaby.

W FabLabie artystycznym, przy ulicy Starej, w którym od paru lat prowadzimy warsztaty na przykład z ceramiki, z robienia mydełek, makramy, linorytu, w ciągu miesiąca potrafi nas odwiedzić 1400 osób, a jest to przestrzeń o wielkości 60 metrów

- mówi Nowak.

Burmistrz Ursynowa Robert Kempa nie krył dumy z nowego obiektu. To dzielnica wyłożyła środki na kompleksowe wyremontowanie budynku oraz wyposażenie - szacunkowo ok. 5 mln złotych.

- Nie byłbym sobą, gdybym nie sprzedał drobnej złośliwości do innych dzielnic. Tak, tak, Szanowni Państwo, największy FabLab w Warszawie jest na Ursynowie! - żartował.

Jeszcze dzisiaj (środa, 28 maja) do godz. 20 w otwartym FabLabie odbywać się będą warsztaty w pracowniach. Wstęp wolny, decyduje kolejność przyjścia.

A na co dzień FabLab Ursynów skierowany jest do wszystkich chętnych - do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Warsztaty są prowadzone bezpłatnie dla wszystkich warszawiaków - w godzinach porannych dla grup zorganizowanych, szkół i przedszkoli, a popołudniami dla osób indywidualnych.

FabLab (fabrication laboratory) to koncepcja pochodząca z Massachusetts Institute of Technology, gdzie pierwszy taki ośrodek powstał w 2001 roku z inicjatywy profesora Neila Gershenfelda. Dziś na świecie funkcjonuje ponad 1700 takich laboratoriów, a w Polsce ruch ten również zyskuje na popularności. W Warszawie jest już kilka takich miejsc.

FabLab Ursynów otwarty! Zobacz zdjęcia:

[FOTORELACJA]6200[/FOTORELACJA]

[ZT]34997[/ZT]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Megaaaa Megaaaa

7 2

Bardzo potrzebne miejsce!

13:54, 28.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

4 8

Ile milionów na to coś zostało zmarnowane?

18:26, 28.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

to Jato Ja

7 2

To co państwo wydało na twoją edukację też jak widać zostało zmarnowane.

08:01, 29.05.2025

@@

3 3

Super fajny projekt _ tylko szkoda, że tak późno; dzieci mi dorosły, a miejsce idealne, by z rodzicami coś wspólnie zrobić?

06:35, 29.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

igaiga

2 7

Idealny przykład bezsensownego topienia góry pieniędzy

06:40, 29.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FaziFazi

1 2

Przykład bezsensownego komentarza i braku wykształcenia.

09:41, 29.05.2025

FaziFazi

2 1

Świetna inicjatywa. Mam nadzieję, że młodzież zamiast siedzieć w necie skorzysta z tego miejsca i rozwinie swoje zainteresowania.

09:42, 29.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%