Zamknij

Odklejenie łożyska w ciąży a błąd medyczny – co warto wiedzieć?

15:15, 11.10.2024 Aktualizacja: 15:18, 11.10.2024

Łożysko to tymczasowy narząd, który wykształca się w tracie trwania ciąży. Wraz z pępowiną, łączy matkę i płód, umożliwiając procesy odżywiania czy dotleniania, a także usuwania produktów przemian materii płodu. Jego przedwczesne odklejenie stanowi poważne zagrożenie; utrudnione zostaje bowiem przekazywanie nienarodzonemu dziecku wszystkich składników odżywczych i tlenu, które są niezbędne do jego rozwoju. Przedwczesne odklejenie się łożyska zazwyczaj następuje po 20 tygodniu ciąży. Szacuje się, że dotyczy ono 0,5-1,5% wszystkich ciąż. Aby zapobiec skutkom odklejenia się łożyska, konieczna jest prawidłowa diagnostyka, a także rzeczowe postępowanie personelu medycznego – właściwe działania zwiększają szansę na uratowanie matki oraz dziecka w przypadku pojawienia się obfitego krwotoku, który stanowi jeden z charakterystycznych objawów tego alarmującego stanu.

Odklejenie łożyska. Kiedy możemy mówić o błędzie medycznym?

Diagnoza przedwczesnego odklejania się łożyska jest możliwa dzięki wykonaniu badania USG. Wśród czynności profilaktycznych, zapobiegających negatywnym skutkom wcześnie odklejającego się łożyska jest przede wszystkim szczegółowy wywiad z pacjentką, przeprowadzany w ostatnim trymestrze ciąży. Każdy specjalista powinien zwrócić uwagę na objawy takie jak krwawienie z pochwy, bóle brzucha i okolic lędźwiowych czy nieprawidłowe tętno płodu, które wskazują, iż ma do czynienia właśnie z tym szczególnym powikłaniem. Postępowanie medyczne w obliczu wystąpienia odklejenia łożyska powinno być dynamiczne i fachowe; utrata dużej ilości krwi przez pacjentkę może bowiem doprowadzić do niedotlenienia płodu, które rzutuje na całe życie dziecka po narodzeniu. Kobieta doświadczająca przedwczesnego odklejenia łożyska może także doznać wstrząsu wywołanego krwotokiem wewnętrznym oraz martwicy niedokrwiennej narządów. Jedną z najgorszych konsekwencji jest doświadczenie przez kobietę DIC – zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, które jest w stanie doprowadzić do zgonu. O błędzie medycznym w kontekście zbyt wczesnego odklejenia się łożyska możemy mówić w momencie pomocy, która została udzielona zbyt późno lub nie dokonano jej wcale. Również, gdy lekarz nie rozwiąże ciąży przez cesarskie cięcie w przypadku zagrożenia życia ciężarnej bądź płodu możemy mówić o wystąpieniu błędu medycznego. Przedwczesne odklejenie się łożyska jest zawsze niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Co zrobić, w momencie gdy lekarz nie zareagował na przedwczesne odklejenie się łożyska?

Błędna diagnoza lub jej całkowity brak niesie za sobą szereg konsekwencji – lekarz powinien wziąć za nie odpowiedzialność. Udowodnienie wystąpienia błędu medycznego umożliwia pacjentce roszczenie do odszkodowania z tego tytułu. Zgromadzenie dowodów jest jednak złożonym procesem, który wymaga fachowej wiedzy oraz orientacji w zawiłościach prawnych, jakie dotyczą pojęcia błędu medycznego. Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym to miejsce, w którym osoby pokrzywdzone przez błąd medyczny mogą uzyskać potrzebne im wsparcie, a także zaczerpnąć porady u specjalistów. Na stronie https://prawapacjenta.org/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat istoty błędów medycznych, a także poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby, które starają się uzyskać odszkodowania na drodze prawnej. Warto walczyć o swoje prawa, zwłaszcza gdy doszło do zaniedbania, które skutkowało utratą zdrowia, a nawet życia.

(art. promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%