Władze Warszawy postanowiły zmierzyć się z problemem, który przez lata był bagatelizowany. Depresja poporodowa, dotykająca znaczną część kobiet po urodzeniu dziecka, doczekała się kompleksowego programu profilaktycznego. Na walkę z tym ukrytym zagrożeniem miasto przeznaczy aż 6 milionów złotych w latach 2025-2027.
Program skierowany jest do mieszkanek Warszawy w ciąży oraz matek z dziećmi do 12 miesięcy po porodzie. Jego kluczowym elementem będzie wykrywanie zagrożenia za pomocą specjalistycznego narzędzia - Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (ESDP). Kobiety z grupy ryzyka otrzymają profesjonalną pomoc psychologiczną, a personel medyczny przejdzie specjalistyczne szkolenia, co ma zapewnić kompleksowe wsparcie.
Dzisiaj nie trzeba nikogo już przekonywać, że wszystkie działania profilaktyczne w ochronie zdrowia są niesłychanie korzystne i warto wciąż w nie inwestować
- mówi zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.
Kolejny program to rewolucja w ochronie zdrowia najmłodszych warszawiaków. Miasto rozpoczyna bezprecedensową akcję szczepień przeciwko meningokokom - bakteriom, które mogą wywołać sepsę i zapalenie opon mózgowych, prowadzące nawet do śmierci w ciągu kilkunastu godzin od zakażenia.
Na ten cel przeznaczono ponad 6,25 miliona złotych, co pozwoli zaszczepić blisko 17 tysięcy osób. Program obejmie młodzież w wieku 11-19 lat oraz młodych dorosłych z grupy ryzyka (20-25 lat). Szczepienia będą chronić przed najgroźniejszymi szczepami meningokoków grup A, C, W135 i Y.
W obliczu zmieniającego się klimatu i rosnącej liczby kleszczy przenoszących niebezpieczne choroby, Warszawa wprowadzi też pionierski program szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Ważne są i szczepienia, ale i edukacja, bo jeśli mamy większą świadomość jak zadbać o własne zdrowie, żyjemy dłużej i w lepszej kondycji
- zaznacza wiceprezydent Kaznowska.
Program, warty 3 miliony złotych, obejmie dorosłych mieszkańców Warszawy w wieku 20-59 lat. Pełen schemat ochronny przewiduje trzy dawki szczepionki (druga dawka po 1–3 miesiącach po pierwszej, trzecia dawka 5–12 miesięcy po drugiej dawce). W ciągu trzech lat programem zostanie objętych 4800 warszawiaków, co może znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań na tę groźną chorobę.
Ratusz zwiększa też finansowanie programu WAWA-TUS-y, czyli Treningu Umiejętności Społecznych dla najmłodszych. Dodatkowe 721 tysięcy złotych pozwoli utworzyć 103 nowe grupy warsztatowe.
Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a liczba chętnych do wzięcia w nim udziału znacząco przekracza dotychczasowe możliwości budżetowe. Dzięki zwiększeniu finansowania więcej dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych będzie mogło rozwijać swoje umiejętności społeczne pod okiem specjalistów.
Co ciekawe, część funduszy na nowe programy profilaktyczne pochodzi z puli, która wcześniej była przeznaczona na miejski program in vitro.
Obiecaliśmy, że samorządowe środki finansowe, które były wcześniej przeznaczone na realizację programu in vitro, będziemy przekazywać na inne programy zdrowotne. I tak się stało
- wyjaśnia przewodniczący Komisji Zdrowia w Radzie Warszawy Jarosław Jóźwiak.
- Po przywróceniu przez obecny rząd finansowania in vitro z budżetu państwa, te środki z budżetu miasta są nadal wydawane na zadania w ochronie zdrowia. Na tej sesji Rady podjęliśmy decyzję o kolejnych trzech programach skierowanych do mieszkańców Warszawy i już teraz obiecujemy, że będzie ich więcej - dodaje.
Łącznie na nowe i kontynuowane programy profilaktyczne Warszawa przeznaczy w najbliższych latach prawie 16 milionów złotych. Wszystkie programy ruszają jeszcze w tym roku. Szczegółowe informacje na temat zapisów pojawią się wkrótce na stronie internetowej miasta oraz w przychodniach miejskich.
JaroT21:17, 06.05.2025
szczepienia przeciw kleszczom: 4800 osób na 2 000 000 - brawo Wy, jest się czym chwalić
Rusza pierwszy wielki festiwal na Ursynowie
Już nad tym myślałam. Należałoby skrzyknąć się w co najmniej 100 osób, zatrudnić prawników, wykonać wiarygodne pomiary decybeli przez te dwie noc i pozwać gminę ( czyli Kempę który na hałasy pozwala) . Domagać się tak po 1000 złoty od łebka za każdą nieprzespaną noc. Jakby gmina miała zapłacić 200 tyś. to się 5 razy następnym razem zastanowi nad pozwoleniem na taką imprezę.
JolkaZ
22:52, 2025-05-24
Zatrzymany pseudokibic. W mieszkaniu narkotyki i maczet
Te gadżety to chyba od donaldka owy pan pożyczał :)
Q
17:25, 2025-05-24
Zatrzymany pseudokibic. W mieszkaniu narkotyki i maczet
Stop dewiantom sorosa! zatrzymajmy to zło pro niemieckie, antypolskie.
Wyborca_Brauna
17:24, 2025-05-24
Gucin Gaj – ursynowska perła, którą warto odkryć
Bardzo ciekawy tekst dziękuję
Magda
14:59, 2025-05-24