Zamknij

Finał dyktanda Warsaw SuperSpellers – już 11 kwietnia uczniowie ursynowskich szkół zmierzą się z angielską ortografią

MATERIAŁ PARTNERA + 09:03, 07.04.2025 Aktualizacja: 10:39, 14.04.2025
Skomentuj

Znawcy polskiej ortografii mają swoje Ursynowskie Dyktando, nie wszyscy wiedzą jednak, że młodzi ursynowianie mogą spróbować swych sił także w dyktandzie w języku angielskim. Warsaw SuperSpellers, bo o nim mowa, to konkurs dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, którego pomysłodawcą była Szkoła Języków Obcych Sokrates.

Pierwsza edycja dyktanda odbyła się w 2014 roku, potem pandemia spowodowała chwilową przerwę, jednak w 2024 roku, dzięki gościnności Centrum Kultury „Alternatywy” oraz wsparciu merytorycznemu wydawnictwa National Geographic Learning Polska udało się je reaktywować. W tegorocznej edycji dyktanda bierze udział dziewięć ursynowskich szkół: SP nr 336, SP nr 340, SP nr 303, SP nr 322, SP nr 399, SP nr 319, SP Fundacji Primus, SP im. Bogusława Lindego - oraz Szkoła Podstawowa nr 16, jako współorganizator i koordynator konkursu. Uczniowie z wymienionych szkół, wyłonieni w toku szkolnych eliminacji, zmierzą się już w piątek 11 kwietnia z zawiłościami angielskiej pisowni.

Dyktando Warsaw SuperSpellers, objęte honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursynów Pana Roberta Kempy, jest wydarzeniem dość nietypowym: to jeden z nielicznych konkursów językowych, które w zasadzie nie wymagają wcześniejszych przygotowań. Zadanie finalistów polega na uzupełnieniu luk w tekście na podstawie dwukrotnie usłyszanego nagrania audio, co wymaga skupienia oraz dobrej znajomości zasad angielskiej pisowni.

Dorota Nieszczerzewicz, anglistka i koordynatorka konkursu z SP nr 16, podkreśla, że uczniowie chętnie biorą udział w dyktandzie, bo - jak sami mówią - nie trzeba perfekcyjnie znać gramatyki ani w pocie czoła uczyć się zagadnień kulturowych. Jej zdaniem konkurs jest dla każdego, kto umie uważnie wsłuchać się w tekst i ma dobre umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu.  A to zdecydowanie przekonuje nastolatków do udziału.

Widzę skupienie w trakcie dyktanda i uśmiech po jego napisaniu, a często słyszę też, że tekst był łatwy i, co więcej, bardzo ciekawy! I tu szczególne podziękowania należą się wydawnictwu National Geographic Learning, które opracowało materiały wykorzystywane w poszczególnych etapach dyktanda – mówi Dorota Nieszczerzewicz.  Poza tym samo wyjście do CK „Alternatywy” uczniowie traktują jako nagrodę: wychodzą poza teren szkoły, a dodatkowo wszyscy w nagrodę obejrzą ciekawy film. Już teraz dopytują mnie, jaki to będzie film, mimo że jeszcze nie wiedzą, czy zakwalifikowali się do finału! 

Również Weronika Laskowska, nauczycielka angielskiego z Fundacji Primus podkreśla, że Warsaw SuperSpellers to konkurs, który inspiruje młodzież do nauki języka angielskiego w angażujący i atrakcyjny sposób.

Nastolatkom podoba się jego formuła, ponieważ teksty dyktand są zawsze ciekawe i różnorodne, co dodatkowo motywuje ich do doskonalenia umiejętności językowych. Udział w konkursie wymaga nie tylko dobrej znajomości ortografii, ale także koncentracji i zdolności zapamiętywania usłyszanych informacji. Cieszę się, że mamy w dzielnicy tego rodzaju inicjatywy, które nie tylko rozwijają kompetencje językowe, ale także uczą młodzież precyzji i skupienia.

Warsaw SuperSpellers to nie tylko dyktando, ale również okazja do rozwijania kluczowej umiejętności językowej, jaką jest rozumienie ze słuchu – mówi Magdalena Rowecka, dyrektorka Sokratesa, który jest organizatorem konkursu. Ważne jest również, że w trakcie słuchania nagrania, uczniowie muszą maksymalnie się skupić, aby „wyłapać” i zrozumieć konkretne słowa, a następnie poprawnie je zapisać. Deficyt uwagi jest dziś dużym problemem wśród młodzieży, zaś dzięki przemyślanej i atrakcyjnej dla nastolatków formule dyktanda, mogą przy okazji ćwiczyć tę umiejętność.  Warto podkreślić, że w finale uczniowie zmierzą się z tekstem na poziomie B2, czyli na poziomie matury rozszerzonej. Znamy jednak możliwości ursynowskiej młodzieży i wiemy, że świetnie sobie poradzą z finałowym tekstem – dodaje dyrektorka Sokratesa.

 

Konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie trwające kilka tygodni przygotowania oraz współpraca z partnerami wydarzenia.

Chciałabym przekazać szczególne podziękowania dyrektorowi CK „Alternatywy”, Panu Krzyszfowi Czubaszkowi, Panu Przemysławowi Ogrodowczykowi z National Geographic Learning Polska oraz Pani Dorocie Nieszczerzewicz z SP 16, która wykonała ogrom pracy koordynując oba etapy konkursu. Przygotowanie dyktanda również dla nas oznacza spory wysiłek organizacyjny – mówi Magdalena Rowecka. Zarazem jednak wspólnie tworzymy w ten sposób dla młodych ludzi przestrzeń, w której będą mogli wykazać się swoimi umiejętnościami, spotkać rówieśników z innych szkół i przekonać się, że warto uczyć się angielskiego!

Bardzo dziękujemy dyrekcji oraz nauczycielom ze wszystkich uczestniczących w konkursie szkół za współpracę. To dzięki ich zaangażowaniu konkurs się rozwija – dodaje Dorota Nieszczerzewicz z SP 16. Słyszałam nawet głosy, że warto, aby Warsaw SuperSpellers wyszedł poza Ursynów i jako konkurs warszawski był punktowany na świadectwie, ponieważ jego poziom jest naprawdę wysoki. Naszą ideą było jednak stworzenie konkursu dla uczniów ursynowskich szkół i na razie chcielibyśmy, żeby dyktando Warsaw SuperSpellers pozostało konkursem dzielnicowym, dzięki któremu nastolatkowie z Ursynowa będą mogli sprawdzić swoje umiejętności, a angliści z różnych szkół w dzielnicy będą mieli okazję poznać się i dzielić się pomysłami.  

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: m.in. voucher na bezpłatny kurs języka angielskiego w Sokratesie.  Nagrody otrzymają także szkoły, których uczniowie grupowo uzyskają najwyższe wyniki: pakiety materiałów dydaktycznych i książek oraz vouchery upoważniające do udziału w konferencjach metodycznych, ufundowane przez Szkołę Językową Sokrates oraz wydawnictwo National Geographic Learning Polska.

Wiele wskazuje na to, że dyktando Warsaw SuperSpellers już na stałe zagości w harmonogramie ursynowskich wydarzeń i będzie dla uczniów dodatkową motywacją do uczenia się języka angielskiego. Bo choć mamy dziś do dyspozycji nowoczesne technologie, które potrafią generować dla nas teksty i poprawiać nasze błędy, dobra znajomość ortografii wciąż przydaje się w życiu!

(MATERIAŁ PARTNERA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PauloPaulo

0 0

To ciekawe. Dyktando jest z języka polskiego, a nazwa konkursu jest po angielsku. Kogoś to nobilituje? Ktoś się wstydzi nazwy po polsku?

09:47, 15.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PauloPaulo

0 0

Przepraszam, mój błąd. Źle przeczytałem. Dyktando jest z języka angielskiego.

09:49, 15.04.2025

0%