Henryk Kuźniak od lat 70. związany jest z Ursynowem. Początkowo mieszkał przy ulicy Puszczyka, a obecnie na Kabatach. Jak sam wielokrotnie podkreśla:
Jestem z tą dzielnicą mocno związany pod każdym względem. Tutaj powstały moje najważniejsze kompozycje filmowe do Vabanków, Seksmisji i seriali telewizyjnych
- mówił w wywiadach. Z dumą zaznacza, że nigdy nie przeprowadziłby się poza ukochany Ursynów.
Echa tej miłości do Ursynowa musiały wybrzmieć również podczas jubileuszowego koncertu w UCK "Alternatywy". Przed koncertem muzyki profesora opowiadał on o swojej twórczości, ale też wspominał o miejscu, w którym mieszka. Spotkanie z jubilatem poprowadził Łukasz Maciejewski - znany filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.
Na scenie wystąpiła Lali Czaplicka, której towarzyszył zespół “Gang Tango”. Artyści zaprezentowali publiczności swoje interpretacje najbardziej znanych kompozycji Kuźniaka, przenosząc słuchaczy w świat polskiej klasyki filmowej. Nie zabrakło więc tytułowych melodii z obu "Vabanków" czy "Seksmisji", a także nieco mniej znanych: serialu "Na kłopoty Bednarski", filmu "Dwa księżyce" czy "Sekret Enigmy".
Publiczność była oczarowana klimatycznymi wykonaniami i reakcjami kompozytora. Mimo poważnego wieku wciąż tryska on humorem i lubi opowiadać anegdoty.
Przypomnijmy, swoją wielką przygodę z muzyką filmową ten urodzony w Czeladzi i zamieszkały na Ursynowie kompozytor rozpoczął we Francji w 1968 roku, gdy otrzymał stypendium rządu francuskiego na odbycie stażu w studio muzyki eksperymentalnej u Pierre’a Schaeffera w ORTF. To właśnie tam zrealizował eksperymentalny film “Wariacje obrazu i dźwięku”, który służył do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną.
Za swoją twórczość prof. Henryk Kuźniak został uhonorowany licznymi nagrodami. W 1987 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę za muzykę do filmów “Vabank II, czyli riposta” oraz “Kobieta z prowincji”. W 2005 roku otrzymał odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jubileuszowy koncert profesora Henryka Kuźniaka nie tylko uczcił 89. urodziny wybitnego kompozytora, ale również przypomniał o bogactwie jego twórczości.
[FOTORELACJANOWA]6139[/FOTORELACJANOWA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz