Zamknij
,
Na skraju Ursynowa - w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie - możemy podziwiać nie tylko rodzime i egzotyczne gatunki roślin, ale także dzieło wybitnego artysty! Znajduje się ono w uroczej historycznej willi. Odwiedzając ją, wystarczy spojrzeć w górę!
3
,
Wszyscy mieszkańcy Ursynowa znają Kopę Cwila, większość wie, że patronem parku, w którym znajduje się wzniesienie, jest prof. Roman Kozłowski. Niewielu zaś wie, kim był profesor.
5
,
Zniknął w październiku i słuch o nim zaginął. Ikoniczny neon "Ursynów", który przez dziesięciolecia był znakiem rozpoznawczym dzielnicy i z daleka witał kierowców przejeżdżających ulicą Puławską, leży zapomniany w pobliżu Megasamu. Wbrew wcześniejszym deklaracjom nie powróci na dach sklepu przy Surowieckiego. Czy uda się uratować ikonę Ursynowa przed zniszczeniem?
3
,
- Panie, gdzie ten Pasaż Stokłosy? Kazali mi iść do metra Ursynów, a przecież tam powinien być Pasaż Ursynowski? - pyta zdezorientowany (...)
2
,
Już żegnano się ze złotówką, już witano się z euro. Z przyjęcia europejskiej waluty do dziś nic nie wyszło, ale przynajmniej z tamtych czasów pozostał "podwójny" skwer. Złotówki. Na Kabatach. Poznajcie jego historię!
3
,
To miał być szczęśliwy dzień wyzwolenia... Do Warszawy od strony Piaseczna zmierzała właśnie 1. Dywizja im. Tadeusza Kościuszki. Mieszkańcy tłumnie witali jadących czołgami żołnierzy. Nie wiedzieli, że za chwilę spadnie na nich deszcz ognia. To nieznane szerzej tragiczne wydarzenie nosi nazwę masakry w Pyrach.
4
,
21 lat temu zmarł Czesław Niemen. Słynny piosenkarz, autor ballad i wykonawca najsłynniejszej piosenki o Warszawie - "Sen o Warszawie". Czy ursynowianie wiedzą, że autorem słów do tego nieformalnego hymnu stolicy oraz stołecznej Legii był ursynowianin zmarły zaledwie dwa lata temu?
3
,
Rezydencja w Natolinie to piękny pałacyk, podziwiany przez ursynowian w czasie wycieczek po terenie Parku Natolińskiego. Początki użytkowania tego terenu sięgają czasów Jana III Sobieskiego. To jedna z trzech rezydencji filialnych, czyli powiązanych z pałacem wilanowskim. Dziś wybieramy się na zwiedzanie parku od strony Wilanowa, gdzie można zobaczyć Bramę Mauretańską.
2
,
Zmieniający się klimat nie zawsze daje nam wystarczająco dużo śniegu, aby móc się w nim bawić. Mimo to ursynowianie kochają zimowe sporty i zabawy. Jak spędzają czas, gdy spadnie biały puch? Gdzie kiedyś bawiły się dzieci?
1
,
Kasiarz o ksywce Szpicbródka nie był wytworem czyjejś wyobraźni. Na kanwie jego biografii powstał musical „Halo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” oraz film „Vabank”. Czy Szpicbródka obrabował kasę pancerną przy ul. Barwnej?
3
,
Dziś przypada 48. rocznica zasiedlenia pierwszego bloku na Ursynowie. Osiedle zaczęło się budować w grudniu 1972 roku. W styczniu 1977 r. na Puszczyka 5 wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Przed laty rozmawialiśmy z jednym z nich - nieżyjącym już Eugeniuszem Kornilukiem. Jak wspominał przeprowadzkę na budujący się Ursynów?
2
,
Dawny Gucin Gaj - założenie parkowe z XIX wieku na skarpie w ursynowskiej części Służewa - kryje tajemnicze katakumby. Od lat naukowcy sprzeczają się, czy była to lodownia, ujęcie wody, czy może groby masońskie. Podczas badań miejscy eksperci weszli do środka. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wygląda dziś podziemny korytarz!
19
,
Za kilka dni minie 48. rocznica zasiedlenia pierwszych bloków na Ursynowie Północnym. Ursynów miał być miastem w mieście. Początki nie były jednak takie piękne. Opowiada o nich Mariusz Prządak - miłośnik i znawca historii Ursynowa, autor książki „Sekrety Ursynowa”.
1
,
Jan Zumbach - ursynowianin, lotnik, bohater Bitwy o Anglię, ale i... przemytnik, najemnik, poszukiwacz przygód. Był polskim pilotem myśliwskim, członkiem legendarnego dywizjonu 303. Koledzy mówili na niego Johan, z powodu szwajcarskich korzeni, lub Kaczor Donald, ponieważ ozdabiał swoje maszyny postaciami z disnejowskich bajek. Poznajcie niezwykłą historię lotnika z Ursynowa! 3 stycznia rocznica jego śmierci.
1
,
Przy kościele przy ul. Przy Bażantarni znajduje się pomnik. Stoi tam od ponad dekady, większość z nas nie wie o jego istnieniu, ani o tym, kogo przedstawia popiersie.