Zamknij
7
,
Od samego początku Ursynowa dumnie wznosi głowę, spoglądając na szczyt najwyższego wzniesienia w dzielnicy. Towarzyszy mu jego niezłomny rumak. “Chłopiec na koniu” to najsłynniejsza rzeźba powstała przed laty podczas słynnego ursynowskiego rzeźbiarskiego pleneru. Dziś przybliżymy nieco jego historię.
4
,
Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
2
,
Wielki, ciemny i majestatyczny – tak w skrócie można opisać niezwykły okaz orzecha czarnego, który od ponad dwóch wieków góruje nad pałacem rektorskim SGGW na Ursynowie. To nie tylko wyjątkowy okaz przyrody, ale przede wszystkim żywy pomnik polsko-amerykańskiej przyjaźni. Według legendy, drzewo wyrosło z nasion podarowanych Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi przez samego Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
1
,
To jedna z najbardziej niezwykłych historii jaka miała miejsce na Ursynowie! W 1996 roku warszawskie ZOO przekazywało ogrodowi w San Diego stado guźców. Jeden ze zwierzaków w niewyjaśniony sposób uciekł z kwarantanny prosto do Lasu Kabackiego. O ucieczce informowały Der Spiegel, The Wall Street Journal i BBC. A do dziś krewką świnię upamiętnia ulica "Guźca" na Kabatach. 
,
Dawno, dawno temu, za górami i blokami, na placyku przy Końskim Jarze zamieszkały trzy filigranowe dziewczynki. Radośnie grały w klasy, skakały na skakance. Ale nie było nam dane długo ich gościć – wandale szybko zniszczyli trzy urocze rzeźby.
3
,
Piętnaście lat temu cała Polska wstrzymała oddech. Na lotnisku wojskowym w Smoleńsku rozbił się samolot wiozący polską delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski. Na Ursynowie nie brakuje miejsc upamiętniających ofiary katastrofy. Jest też kapliczka, o której mało kto słyszał.
3
,
Pierwsze dwa pociągi podziemnej kolei ruszyły ze stacji Wilanowska 7 kwietnia 1995 r. - niemal dokładnie po 10 latach od rozpoczęcia prac, które zaczęły się 15 kwietnia 1985 r. - Była to olbrzymia impreza. Na otwarcie na stacji Wilanowska przyszli oficjele ze wszystkich partii. Metro poświęcił prymas Józef Glemp - wspomina były prezydent Warszawy Marcin Święcicki, który 30 lat temu przecinał wstęgę pierwszego odcinka metra.
4
,
Gierek nie chciał metra na Ursynowie. Aby oddać do użytku metro z Kabat do Politechniki, zrezygnowano z dwóch stacji, sprzedano sprzęt, zalano część tuneli, zwolniono 100 pracowników.
,
Trzy tysiące lat przed naszą erą, na terenie dzisiejszego Lasu Kabackiego żyli... praursynowianie! Dowodzi tego znalezisko naszego sąsiada ? kamienny toporek z późnego neolitu. To dopiero odkrycie! To niejedyny skarb odkryty w ostatnich latach w naszej okolicy.
10
,
Kultowy neon “Ursynów”, przez lata zdobiący dach pawilonu Megasam przy ulicy Surowieckiego, niebawem wróci do publicznej przestrzeni w nowej odsłonie. Po demontażu konstrukcji, która przez dekady stanowiła jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli dzielnicy, władze Ursynowa podjęły decyzję o przejęciu, odnowieniu i jego ponownym wyeksponowaniu.
1
,
W zespole prof. Marka Budzyńskiego nazywana była "Zieleniarą". I to o jej roli przy projektowaniu osiedla Ursynów Północny mówi niemal wszystko. To jej zawdzięczamy tak dużo terenów zielonych w tej części dzielnicy. Przedstawiamy sylwetkę zmarłej kilka lat lat temu Ireny Bajerskiej, architekt, współtwórczyni Ursynowa Północnego, osiedla Wyżyny Zachodnie, wschodniej strony alei KEN czy niezapomnianych do dziś ursynowskich "Wigwamów".
,
Na pewno każdy widział jakąś rzeźbę w parku. Ale kto widział “Rzeźbę w parku”? Ta stoi od kilku dobrych lat w parku Przy Bażantarni. Skąd się tam wzięła i co naprawdę przedstawia?
13
,
Po latach ograniczonego dostępu zabytkowe ogrody tarasowe SGGW zostaną udostępnione mieszkańcom. Nastąpi to na początku kwietnia - zapowiedział rektor uczelni. Przez lata o otwarcie tej historycznej atrakcji zabiegał radny z Ursynowa.
33
,
Powstał przed wojną i był częścią słynnej jednostki wojskowej "Wicher", w której polscy matematycy złamali kod "Enigmy". Przez lata straszył i został przeznaczony do rozbiórki. Poznajcie tajemniczy obiekt w Lesie Kabackim, którego w realu już nie zobaczycie!
8
,
Czy modernistyczne osiedle z końca lat 70. okazało się urbanistycznym sukcesem, czy jedynie niespełnioną utopią? Na to pytanie odpowiadała etnografka i badaczka historii Ursynowa Julia Kunikowska. Pierwsze z cyklu „Ursynowskie seminarium” spotkanie w UCK „Alternatywy” przyciągnęło liczne grono słuchaczy.