Dziś to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mam z dziećmi, ale w dawnych czasach miejsce, w którym położony jest park Przy Bażantarni, było świadkiem mrożących krew w żyłach wydarzeń... Na śmierć i życie w pojedynku na pistolety walczyli malarze Wojciech Kossak i Julian Fałat. A poszło o... „Napoleona nad Berezyną”.
Dziś 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Rano 13 grudnia 1981 roku Polacy zobaczyli w telewizorze generała Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego nowe porządki. Co działo się w czasie stanu wojennego na Ursynowie? Czym była "akcja charakteryzacja"?
Nikt tak jak on nie ukazywał absurdów ówczesnej rzeczywistości. Wiele scen z jego seriali kręcono na Ursynowie. Kilka dni temu minęła 95. rocznica urodzin Stanisława Barei.
Złota Kaplica w Poznaniu, Pałac w Wilanowie, kościół św. Katarzyny na Służewie. Co łączy te miejsca? Za ich budowę lub przebudowę odpowiadał jeden człowiek. W swoim czasie jeden z najznamienitszych architektów, który doczekał się swojej ulicy na Ursynowie. O kim mowa? Poznajcie historię Franciszka Marii Lanciego.
To najstarszy pomnik w Warszawie i właśnie obchodzi 380-lecie! 24 listopada 1644 r. przed Zamkiem Królewskim w Warszawie stanęła kolumna króla Zygmunta III Wazy. Kolumna wielokrotnie była poddawana renowacjom. Najbardziej ucierpiała nie w wyniku działań wojennych, ale z powodu niezbyt starannego wykonania poszczególnych elementów.
Tatiana Sosna-Sarno i Hanna Bieniuszewicz to aktorki, które zagrały znaczące role w najbardziej ursynowskim serialu - barejowskim "Alternatywy 4". Jak obie wspominają tamte chwile?
Po 24 latach tablica upamiętniająca właściciela wsi Kabaty wreszcie nie wprowadza w błąd! Staraniem dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury wymieniono zapis w kamieniu na bliższy prawdzie historycznej. Co było nie tak z dotychczasowym upamiętnieniem dokonań rycerza?
W 1971 roku, 52 lata temu, wydobyto 15 ciał zamordowanych w czasie II wojny światowej Polaków. To tam według niektórych przekazów zginąć miał legendarny prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Las Natoliński - podobnie jak Las Kabacki - to niemy świadek egzekucji dokonywanych przez hitlerowców. Mija 84. rocznica tych tragicznych wydarzeń.
Zanim na Imielinie powstał elegancki ratusz, ursynowscy urzędnicy przeszli prawdziwą drogę przez mękę! Pierwsza siedziba władz dzielnicy mieściła się w suterenach budynków przy ulicy Puszczyka 3 i 5. Do pracy urzędnicy musieli przychodzić w kaloszach!
Dziś byłby freakiem i gwiazdą Tik Toka! Mors Sławek z Ursynowa dodawał ludziom radości wszędzie, gdzie się pojawiał, wywoływał uśmiech na twarzach. Przez jednych był podziwiany, przez innych wyszydzany. Nie ma go już wśród nas od czterech lat. Wspominamy tę nietuzinkową postać!
Kopa Cwila to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Ursynowie. Wzniesienie otrzymało imię po pomysłodawcy jego usypania, Henryku Cwilu. Kim był warszawski inżynier?
Drugiego dnia Powstania Warszawskiego zginęło tu pięciu bardzo młodych żołnierzy. Zidentyfikowano tylko dwóch - 21- i 22-latka. Na terenie dawnej wsi Wolica pod skarpą ursynowską znajduje się szczególne miejsce pamięci. Tu znicze płoną cały czas...
Już po raz trzynasty będzie można odwiedzić największe rezydencje królewskie w Polsce całkowicie za darmo i sprawdzić jak mieszkali monarchowie. W ramach akcji "Darmowy listopad" w stolicy będzie można zobaczyć Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Do akcji dołączył też krakowski Wawel.
Kraków ma miodek turecki, Lublin szczypki, a Warszawa? Pańską skórkę! Skąd się wzięła, kiedy się pojawiła, od czego pochodzi jej nazwa i z czego się ją robi? To już trudniejsze pytania z nie do końca pewnymi odpowiedziami.
Gdzie cieć przelewał wodę z węża do kanalizacji, a gdzie Kasia i Jacek znajdują pustostan? Oczywiście na Ursynowie! Na terenie naszej dzielnicy kręcono wiele scen serialu "Zmiennicy". Minęła 37. rocznica jego premiery!