Zamknij
ZOBACZ:
3
,
Pomysł, aby wspólnymi sąsiedzkimi siłami zadbać o pusty teren przy alei KEN, narodził się 16 lat temu za sprawą Jacka Powałki, mieszkańca Kabat. Menadżer ze społecznikowskim zacięciem zamiast kwiatka dla mamy z okazji Dnia Matki posadził na kabackim klepisku buka czerwonego. Tak się narodziła "nielegalna zieleń"!
2
,
Gucio, Natalia i Moryś. To nie bohaterowie bajki dla dzieci, a wnuki jednej z bardziej wpływowych par XVIII wieku, Stanisława i Aleksandry Potockich. To właśnie na ich cześć dumni dziadkowie nazwali dobra, którymi zarządzali. Natolin przetrwał – nie tylko jako założenie parkowo-pałacowe, a jako nazwa osiedla, Morysin również – chociażby w postaci Rezerwatu przyrody Morysin. A co z Gucinem, a dokładniej Gucinem-Gajem? Gdzie się mieścił? I czy ktoś jeszcze o nim pamięta?
5
,
W cieniu nowoczesnych osiedli Ursynowa wciąż odnaleźć można ślady dawnej wsi Wolica. Jej fascynującą historię, sięgającą XIV wieku, oraz dramatyczne losy mieszkańców przybliżyła Julia Kunikowska - etnografka i badaczka tego miejsca - podczas niedzielnego wykładu w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". Okazuje się, że historia tej miejscowości pełna jest zaskakujących momentów, a jej mieszkańcy do dziś identyfikują się jako Woliczanie, mimo że formalnie ich wieś już nie istnieje.
1
,
To była słoneczna sobota, 9 maja 1987 roku. Dokładnie 38 lat temu samolot Ił-62M "Tadeusz Kościuszko" rozbił się w Lesie Kabackim podczas podchodzenia do próby awaryjnego lądowania. Dziś, w miejscu tej największej katastrofy w historii polskiego lotnictwa cywilnego, zebrali się bliscy ofiar, świadkowie, przedstawiciele władz i okoliczni mieszkańcy, by uczcić pamięć 183 zmarłych.
,
Dziś mija 38 lat od katastrofy samolotu pasażerskiego PLL LOT "Kościuszko" w Lesie Kabackim. To, co zostało po tej tragedii to zdjęcia, filmy i wspomnienia ludzi, którzy stracili wtedy najbliższych. Również mieszkańcy Ursynowa zapamiętali ten dzień bardzo wyraźnie.
7
,
Od samego początku Ursynowa dumnie wznosi głowę, spoglądając na szczyt najwyższego wzniesienia w dzielnicy. Towarzyszy mu jego niezłomny rumak. “Chłopiec na koniu” to najsłynniejsza rzeźba powstała przed laty podczas słynnego ursynowskiego rzeźbiarskiego pleneru. Dziś przybliżymy nieco jego historię.
4
,
Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
2
,
Wielki, ciemny i majestatyczny – tak w skrócie można opisać niezwykły okaz orzecha czarnego, który od ponad dwóch wieków góruje nad pałacem rektorskim SGGW na Ursynowie. To nie tylko wyjątkowy okaz przyrody, ale przede wszystkim żywy pomnik polsko-amerykańskiej przyjaźni. Według legendy, drzewo wyrosło z nasion podarowanych Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi przez samego Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
1
,
To jedna z najbardziej niezwykłych historii jaka miała miejsce na Ursynowie! W 1996 roku warszawskie ZOO przekazywało ogrodowi w San Diego stado guźców. Jeden ze zwierzaków w niewyjaśniony sposób uciekł z kwarantanny prosto do Lasu Kabackiego. O ucieczce informowały Der Spiegel, The Wall Street Journal i BBC. A do dziś krewką świnię upamiętnia ulica "Guźca" na Kabatach. 
,
Dawno, dawno temu, za górami i blokami, na placyku przy Końskim Jarze zamieszkały trzy filigranowe dziewczynki. Radośnie grały w klasy, skakały na skakance. Ale nie było nam dane długo ich gościć – wandale szybko zniszczyli trzy urocze rzeźby.
3
,
Piętnaście lat temu cała Polska wstrzymała oddech. Na lotnisku wojskowym w Smoleńsku rozbił się samolot wiozący polską delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski. Na Ursynowie nie brakuje miejsc upamiętniających ofiary katastrofy. Jest też kapliczka, o której mało kto słyszał.
3
,
Pierwsze dwa pociągi podziemnej kolei ruszyły ze stacji Wilanowska 7 kwietnia 1995 r. - niemal dokładnie po 10 latach od rozpoczęcia prac, które zaczęły się 15 kwietnia 1985 r. - Była to olbrzymia impreza. Na otwarcie na stacji Wilanowska przyszli oficjele ze wszystkich partii. Metro poświęcił prymas Józef Glemp - wspomina były prezydent Warszawy Marcin Święcicki, który 30 lat temu przecinał wstęgę pierwszego odcinka metra.
5
,
Gierek nie chciał metra na Ursynowie. Aby oddać do użytku metro z Kabat do Politechniki, zrezygnowano z dwóch stacji, sprzedano sprzęt, zalano część tuneli, zwolniono 100 pracowników.
,
Trzy tysiące lat przed naszą erą, na terenie dzisiejszego Lasu Kabackiego żyli... praursynowianie! Dowodzi tego znalezisko naszego sąsiada ? kamienny toporek z późnego neolitu. To dopiero odkrycie! To niejedyny skarb odkryty w ostatnich latach w naszej okolicy.
10
,
Kultowy neon “Ursynów”, przez lata zdobiący dach pawilonu Megasam przy ulicy Surowieckiego, niebawem wróci do publicznej przestrzeni w nowej odsłonie. Po demontażu konstrukcji, która przez dekady stanowiła jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli dzielnicy, władze Ursynowa podjęły decyzję o przejęciu, odnowieniu i jego ponownym wyeksponowaniu.

OSTATNIE KOMENTARZE