Zamknij
UWAGA

Smoczek uspokajający – na czym polega jego ukryta moc?

07:43, 30.10.2024 Aktualizacja: 07:43, 30.10.2024

Odruch ssania to u dziecka zupełnie naturalny nawyk, jaki wykształca się jeszcze przed jego narodzinami – i nie jest ściśle uzależniony od uczucia głodu. Smoczki uspokajające to gadżety, które pozwalają na zaspokojenie tej potrzeby u dziecka. Sprawdzają się zarówno w obliczu układania się do snu, jak i napiętego okresu ząbkowania, pomagając maluchowi uporać się z trudnymi emocjami. Choć na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne, w rzeczywistości wspierają pracę jelit u dziecka, jak również uczą go oddychania przez nos oraz prawidłowego przełykania. Na rynku dostępnych jest cała masa smoczków dla dzieci. Aby wybrać spośród nich ten najlepszy, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Podpowiemy Ci, o czym konkretnie mowa.

Wybór smoczka dla dziecka. Sprawdź, o czym nie zapomnieć!

Zakup smoczka uspokajającego może stanowić nie lada wyzwanie – zwłaszcza, że współczesny rynek oferuje naprawdę wiele różnych odsłon tego gadżetu. To, co szczególnie ważne, to kształt akcesorium. Na sklepowych półkach znaleźć można smoczki symetryczne, ortodontyczne, a także okrągłe. Pierwszy typ jest spłaszczony z obu stron i przypomina kształt brodawki sutkowej – jest on szczególnie polecany przez neurologopedów. Drugi posiada ściętą dolną końcówkę, przy jednocześnie wygiętej górze i można włożyć go do buzi malucha tylko na jeden prawidłowy sposób. Trzeci, określany przez wielu mianem „wisienki”, można włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób. Który z nich wybrać? W tym przypadku należy kierować się między innymi preferencjami dziecka, które powinno zaakceptować akcesorium oraz chętnie używać go w momentach, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Równie istotna jest wielkość smoczka – powinna być odpowiednia do wieku dziecka. Ważne, aby akcesorium nie było za duże, gdyż może spowodować u malucha odruch wymiotny, a także znacznie przeszkadzać mu w oddychaniu. Nieprawidłowe ułożenie smoczka w buzi dziecka (powodem którego jest brak dopasowania) wymusza nieodpowiednią technikę ssania, co może być w przyszłości powodem wad wymowy. Wyróżniamy smoczki dla wcześniaków (często oznaczone rozmiarem minusowym, znacznie mniejsze od tradycyjnych smoczków, ze specjalnym wycięciem), noworodków (0-3 miesiące), a także niemowlaków (3 miesiące +).

Niezależnie od rodzaju smoczka, powinien być on wymieniany co około 6-8 tygodni. W ciągu tych kilku tygodni materiały z jakich powstał smoczek mogą znacznie popękać. Gdy to nastąpi, smoczek będzie do wyrzucenia. Warto więc zaopatrzyć się w dwupak. Różnego typu smoczki znaleźć można między innymi na stronie 3kiwi.pl. Wirtualne półki sklepu internetowego 3kiwi pełne są smoczków w różnych rozmiarach, kształtach, a także kolorach. Warto wybierać gadżety od sprawdzonych marek, zyskując w ten sposób pewność, że są one bezpieczne i w pełni przystosowane do potrzeb dziecka.

Jak prawidłowo dbać o smoczek uspokajający?

Właściwa higiena smoczka uspokajającego stanowi klucz do zachowania zdrowia maluszka. Znajdujące się na nim drobnoustroje są w stanie błyskawicznie przenieść się do organizmu dziecka, co może przekształcić się w poważny problem. Za najłatwiejsze w utrzymaniu uchodzą smoczki kauczukowe, pozbawione łączeń w których mogłyby zalegać szkodliwe bakterie. Regularna sterylizacja za pomocą gorącej wody uchodzi za skuteczną metodę. Jak ją przeprowadzić? Wystarczy, że wrzucisz smoczek do wrzącej wody, a następnie pozostawisz pod przykryciem przez około pięć minut. Należy jednak pamiętać, że ta metoda może nie sprawdzić się w przypadku smoczków z plastikowymi elementami. Pod wpływem wysokiej temperatury, plastik może zacząć wydzielać wyjątkowo szkodliwe substancje, a przy tym ulec odkształceniom – sprawiając, że smoczek będzie do wyrzucenia. Na szczęście istnieją też inne metody oczyszczenia smoczka z bakterii. Mowa tu o sterylizacji za pomocą pary, promieniowania UV lub poprzez wyparzenie smoczka na zimno (poprzez zanurzenie go w specjalnym roztworze). Po sterylizacji lub wyparzeniu nie należy wycierać smoczków, lecz pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia na bawełnianej ściereczce. I gotowe – smoczek jak nowy!

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty

Wincyj betonu, bloków i samochodów bo na kabatach, czyli obrzeżach miasta, ma być gęsta zabudowa, bez zieleni i korki jak w centrum, a jakże! Wyjazd z kabat ma się korkować, wincyj rejestracji spod Warszawy, wincyj wyprowadzek lokatorów którzy mieszkali tu od lat i widzą jak spadła tu jakość życia, wincyj studentów, lokali do okazjonalnego wynajmu i dla pracowników okresowych a mniej dla mieszkańców którzy wiążą tu swoją przyszłość i wychowanie dzieci! Zamiast spokojnych i zielonych kabat chcemy się tu czuć jak w zakorkowanym centrum.

pffff

12:45, 2025-07-09

Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty

Sąsiedzi z Zaruby i okolic przez lata blokowali rozbudowę Testo i galerii. Protestowali. Mimo fajnych projektów jak ostatni z mnóstwem zieleni i fajna kaskadową zabudową z ukrytą strefą dostaw dla Tesco. W końcu dostali mieszkaniówkę, która się jeszcze bardziej rozrasta i bez ogólnodostępnych parkingów (jaki był przy Tesco i maił być w nowej galerii). Niech się teraz gotują we własnym sosie. Z żabkami dookoła ewentualnie. Nie jestem masochistą, ale czasem miło się na to patrzy. Ja z Kabat wyprowadziłem się ponad 10 lat temu...

Arek

12:14, 2025-07-09

Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty

Galerio TESCO wroc :((( mam nadzieje, ze ktos rozsadnie myslacy zablokuje ten szalony plan na dewastacje Kabat. Sam ten artykul juz mrozi krew z zylach, po co stanowienie prawa, jak mozna wszystko LEXem zalatwic i pisac takie androny, ze oni cos negocujaja....buhahaha

Zenek to nie ten ...

11:58, 2025-07-09

Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty

Mnóstwo samochodów z sąsiednich miejscowości to zapycha parkingi mieszkańcom na Natolinie, gdzie jest głównie budownictwo z lat 80.tych i nie ma garaży podziemnych.

Natolin

11:35, 2025-07-09

0%