Kiedy para trzydziestolatków z wielkiego miasta zmaga się z poważnym kryzysem związku, ostatnim czego się spodziewają, jest odkrycie, że w ich szafie od 200 lat mieszka… Adam Mickiewicz przemieniony w wampira.
Tak w skrócie można opisać fabułę „Wypióra” – spektaklu będącego adaptacją głośnej powieści Grzegorza Uzdańskiego, która trzy lata temu została nominowana do Paszportu Polityki.
Spektakl rozprawia się z mitem romantyzmu i z postacią Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz wcale nie był takim kryształowym bohaterem i wielkim patriotą, za jakiego go uznajemy
- wyjaśnia w jednym z wywiadów Magdalena Boczarska, odtwórczyni głównej roli. To właśnie ta kontrowersyjna interpretacja narodowej ikony nadaje spektaklowi szczególnie pikantny wymiar.
„Wypiór” to nie tylko teatralna uczta, ale również wyjątkowe wydarzenie dla fanów polskiego kina. Po raz pierwszy w karierze na jednej scenie występują Magdalena Boczarska i Mateusz Banasiuk – para, która prywatnie tworzy związek od dekady.
Po raz pierwszy oboje dostaliśmy taką propozycję teatralną, która nas kręci, przede wszystkim ze względu na tekst, na to, w jaki sposób jest zapisany, jaki jest błyskotliwy, dowcipny, o czym opowiada, jak komentuje cały romantyzm, który jest w nas tak mocno zakorzeniony
- zdradza Mateusz Banasiuk.
Aktorzy nie ukrywają, że praca nad spektaklem ujawniła różnice w ich podejściu do zawodu. - Przy tym projekcie okazało się, że mamy zupełnie różne podejście i zupełnie inny system pracy. Mateusz lubi być bardzo przygotowany i rzeczywiście dużo wcześniej ode mnie był już gotowy z tekstem, a ja muszę mieć swój czas - przyznaje Boczarska.
Spektakl wyreżyserowany przez Pawła Świątka, z dramaturgią i adaptacją Tomasza Jękota, scenografią i kostiumami Karoliny Mazur oraz muzyką Weroniki Krówki, miał swoją prapremierę 27 grudnia 2023 roku. Oprócz Boczarskiej i Banasiuka na scenie zobaczymy również Oskara Hamerskiego oraz Monikę Janik-Hussakowską.
„Wypiór” zostanie wystawiony w UCK "Alternatywy" w niedzielę, 27 kwietnia, o godzinie 19:30. Spektakl trwa 90 minut, a bilety w cenie 90 zł są już dostępne w sprzedaży. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 18 lat. Bilety jeszcze są, ale szybko znikają, więc nie warto czekać z ich zakupem. Dostępne są w recepcji UCK oraz na tej stronie internetowej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz