Zamknij
ZOBACZ

Przykłady i rodzaje środków ochrony indywidualnej

[email protected] + 13:35, 24.04.2025 Aktualizacja: 13:37, 24.04.2025
mat. prasowe mat. prasowe

Obowiązek bezpłatnego zapewnienia pracownikom środków ochrony indywidualnej jest jedną z podstawowych powinności spoczywających na pracodawcy. Musi on nie tylko dopasować zabezpieczenia do rodzaju wykonywanej pracy, ale także poinformować osoby zatrudnione, w jaki sposób korzystać ze środków ochrony indywidualnej. Przeczytaj, kiedy stosować środki ochrony indywidualnej i jak je wybierać!

Co to są środki ochrony indywidualnej?

Poprzez środki ochrony indywidualnej należy rozumieć urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia bądź trzymania przez pracownika w celu jego ochrony przed zagrożeniami, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo lub zdrowie. Pozwalają one na ochronę zdrowia pracownika w środowisku, gdzie występują różnego rodzaju niebezpieczne czynniki, jak hałas, pracujące maszyny, czy ryzyko kontaktu z niską lub wysoką temperaturą.

Środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wyeliminowania czynnika ryzyka lub też ograniczenia ekspozycji pracownika na dany czynnik.

Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami BHP pracodawca nie ma prawa dopuścić pracownika do pracy, nie wyposażywszy go uprzednio w odzież roboczą i obuwie robocze lub środki ochrony indywidualnej. W przeciwnym razie ryzykuje surową odpowiedzialność finansową. Dlatego warto zawczasu zrobić zakupy w hurtowni BHP, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne elementy wyposażenia.

Ogólne zasady stosowania środków ochrony indywidualnej znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przez wiele lat regulowała je unijna dyrektywa w sprawie środków ochrony indywidualnej.

Środki ochrony indywidualnej vs środki ochrony zbiorowej. Na czym polega różnica między nimi?

Należy pamiętać, że na pracodawcy spoczywa nie tylko obowiązek wdrożenia środków ochrony indywidualnej, ale także zbiorowej. Do tej drugiej grupy zalicza się wszelkiego rodzaju zmiany prawne, techniczne lub organizacyjne, które zwiększają ochronę przed czynnikami niebezpiecznymi.

Środki ochrony zbiorowej mają priorytet przed środkami ochrony indywidualnej, ponieważ dotyczą całego zakładu pracy, a nie wyłącznie określonych grup pracowników. Można do nich zakwalifikować np.:

  • cykliczne szkolenia z zakresu BHP,
  • montaż odpowiedniego oświetlenia,
  • instalacje urządzeń HVAC w miejscu pracy,
  • montaż systemów oddymiających,
  • zaprojektowanie przepisów wewnątrzzakładowych, np. regulaminu pracy.

Jak powinien wyglądać dobór środków ochrony indywidualnej?

Pierwszym krokiem w doborze środków ochrony powinna być ocena ryzyka zawodowego. Służy ona ustaleniu, jakie czynniki ryzyka pojawiają się na danym stanowisku. Należy pamiętać, że nie chodzi wyłącznie o nazwę stanowiska pracy pracownika, ale całokształt jego obowiązków. W zależności od tego, jakie zagrożenia pojawiają się na danym stanowisku pracy, wybór wyposażenia stosowanego w firmie będzie wyglądał nieco inaczej.

W celu ochrony bezpieczeństwa pracowników pracodawca powinien wybierać sprzęt odpowiednio wysokiej klasy, jak np. wyposażenie marki Engelbert Strauss, które znajdziesz w sklepie SPECTO: https://www.specto.com.pl/producent=engelbert-strauss/produkty,2.

Poznaj przykładowe środki ochrony indywidualnej

W dobrych hurtowniach BHP znajdziesz szeroki wybór środków ochrony indywidualnej. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • środki ochrony słuchu, np. nauszniki, wkładki przeciwhałasowe,
  • środki ochrony twarzy i oczu, np. maseczki, przyłbice, okulary ochronne,
  • środki ochrony głowy, np. kask,
  • środki chroniące przed upadkiem z wysokości, np. lonża i liny,
  • środki ochrony kończyn, np. rękawice ochronne, obuwie ochronne,
  • środki ochrony układu oddechowego, np. maski przeciwgazowe.

Przykłady środków ochrony indywidualnej można mnożyć, ale kluczowe znaczenie ma dopasowanie ich do środowiska pracy.

Czego nie zalicza się do środków ochrony indywidualnej?

Nie każde wyposażenie pracowników zalicza się do środków ochrony indywidualnej. Z tej klasyfikacji ustawodawca wyłączył m.in.:

  • mundury, które nie mają funkcji ochronnej,
  • środki ochrony indywidualnej używanej przez Policję lub inne służby utrzymania porządku publicznego,
  • wyposażenie sportowe,
  • przenośne urządzeń do wykrywania oraz sygnalizowania zagrożeń i naruszania porządku publicznego,
  • środki ochrony indywidualnej stosowanych na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym,
  • środki służące do samoobrony lub odstraszania.

Zastosowanie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej jest obowiązkowe dla każdego pracodawcy niezależnie od wolumenu zatrudnienia. Szeroki wybór wyposażenia zaprojektowanego z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie pracy znajdziesz w sklepie SPECTO. Postaw na atrakcyjne ceny, profesjonalne doradztwo i błyskawiczną wysyłkę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%