Zamknij

Odszkodowanie za blizny powypadkowe – co powinieneś wiedzieć?

15:50, 01.10.2024 Aktualizacja: 15:51, 01.10.2024

Blizna w języku medycznym definiowana jest jako zmiana skórna, jaka tworzy się w wyniku urazu bądź po działaniu chirurga. Obecnie wyróżnia się różne rodzaje blizn. Najpopularniejsza klasyfikacja dzieli je na blizny zanikowe, przerostowe, keloidy, a także blizny linijne. Z tych czterech, to właśnie blizny przerostowe oraz keloidy uchodzą za najbardziej uciążliwe dla człowieka – oba rodzaje mogą powstać na skutek poniesienia poważnych obrażeń w trakcie wypadku. Typ blizny, jej wielkość oraz sam proces gojenia determinują wpływ zmiany skórnej na funkcjonowanie tkanki mięśniowo-powięziowej wokół gojących się tkanek. Najczęstsze powikłania związanie z bliznami to ból, świąd, uczucie ciągnięcia, a także zaburzenia receptorów czucia. Szacuje się, że w Polsce każdego dnia dochodzi do nawet kilkudziesięciu poważnych wypadków komunikacyjnych, na skutek których osoby poszkodowane doświadczają uszkodzeń skóry w postaci ran, oparzeń czy złamań, po których następnie pozostają blizny. W momencie gdy niektóre da się ukryć, inne są zauważalne na pierwszy rzut oka; mowa tu zwłaszcza o bliznach na twarzy, klasyfikowanych jako szczególnie oszpecające. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że osoba poszkodowana w wypadku ma prawo do uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia z powodu blizn. Już dziś dowiedz się więcej na ten temat.

Blizna – trwały uszczerbek na zdrowiu?

Blizna może zostać skategoryzowana jako trwały uszczerbek na zdrowiu. Co oznacza, że może za nią przysługiwać odszkodowanie z ZUS bądź KRUS, a także z polisy ubezpieczeniowej – własnej oraz z OC sprawcy wypadku (chyba, że nie posiada on własnej polisy; w takiej sytuacji powinno się wystąpić z odpowiednim powództwem do sądu). Tego rodzaju zmiany skórne zazwyczaj powstają na skutek wypadków komunikacyjnych. Odszkodowanie obejmuje zarówno blizny po wypadku, jak i operacjach. Warto mieć świadomość, że blizna może powstać bezpośrednio po zszyciu rany. Wtedy mówimy o odszkodowaniu za szwy, jakie przysługuje w ramach doznanego przez osobę poszkodowaną uszczerbku na zdrowiu. Zakłada się, że im większa rana oraz większa ilość szwów, tym teoretycznie wyższe powinno być odszkodowanie. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę miejsce, w jakim zakładane są szwy – przykładowo, założenie szwów na głowie będzie znacznie wyższe niż za szycie zlokalizowane w innej części ciała.

Warto wyodrębnić sytuację, jaką stanowią blizny na twarzy. Takie odszkodowanie przysługuje każdemu, kto uległ wypadkowi i nie ponosi za niego odpowiedzialności. Rany na twarzy przyjmują różną formę – najpoważniejszym typem są rany szarpane, opisywane jako jedne z najpoważniejszych obrażeń, które często skutkują dysfunkcją mięśni oraz nerwów twarzowych. Dochodzi do nich często na skutek potrącenia bądź przy wypadkach w rolnictwie; powstają na skutek kontaktu skóry twarzy z wystającymi elementami przy dużej prędkości. Oprócz blizn szarpanych, wyróżniamy także blizny tłuczone oraz cięte. Niezależnie od ich specyfiki, widoczne na twarzy blizny mogą przyczynić się do wielu problemów, zarówno w życiu prywatnym oraz zawodowym. Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia za blizny na twarzy jest ściśle uzależniona od płci osoby poszkodowanej, jej wieku, a także wykonywanej profesji, a także stanu psychicznego i rozległości obrażeń.

Co obejmuje odszkodowanie za blizny z OC sprawcy?

Odszkodowanie za blizny ma na celu zwrot poniesionych kosztów oraz wyrównanie wszelkich strat materialnych, jakie wystąpiły na skutek wypadku, którego efektem są blizny. Mowa tu między innymi o kosztach pobytu w szpitalu, a także specjalistycznym leczeniu oraz rehabilitacji. Warto mieć świadomość, że leczenie większości typów blizn nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a co za tym idzie, jest naprawdę kosztowne. Oprócz odszkodowania za blizny, dobrze jest poruszyć również kwestię zadośćuczynienia czy renty, która przysługuje wtedy, gdy osoba poszkodowana straciła częściową zdolność do pracy zarobkowej czy zmniejszyły się jej perspektywy na przyszłość. Tematyka uszczerbków na zdrowiu poniesionych na skutek wypadków jest bardzo często poruszana przez specjalistów do spraw odszkodowań, takich jak między innymi AIF Kancelaria. Na stronie www.tuodszkodowania.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat sposobów ustalania przez firmy ubezpieczeniowe stopnia uszczerbku na zdrowiu, a także zapoznać się z dokumentami, jakie powinno się posiadać podczas składania wniosku o uzyskanie odszkodowania. Na współpracę z kancelarią decyduje się dziś bardzo wiele osób. Wsparcie doświadczonych prawników może okazać się doskonałym rozwiązaniem i pozwolić na uzyskanie znacznie bardziej satysfakcjonującej kwoty odszkodowania, niż w przypadku samodzielnych działań.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%