Zamknij
4
,
21 lat temu zmarł Czesław Niemen. Słynny piosenkarz, autor ballad i wykonawca najsłynniejszej piosenki o Warszawie - "Sen o Warszawie". Czy ursynowianie wiedzą, że autorem słów do tego nieformalnego hymnu stolicy oraz stołecznej Legii był ursynowianin zmarły zaledwie dwa lata temu?
3
,
Rezydencja w Natolinie to piękny pałacyk, podziwiany przez ursynowian w czasie wycieczek po terenie Parku Natolińskiego. Początki użytkowania tego terenu sięgają czasów Jana III Sobieskiego. To jedna z trzech rezydencji filialnych, czyli powiązanych z pałacem wilanowskim. Dziś wybieramy się na zwiedzanie parku od strony Wilanowa, gdzie można zobaczyć Bramę Mauretańską.
2
,
Zmieniający się klimat nie zawsze daje nam wystarczająco dużo śniegu, aby móc się w nim bawić. Mimo to ursynowianie kochają zimowe sporty i zabawy. Jak spędzają czas, gdy spadnie biały puch? Gdzie kiedyś bawiły się dzieci?
1
,
Kasiarz o ksywce Szpicbródka nie był wytworem czyjejś wyobraźni. Na kanwie jego biografii powstał musical „Halo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” oraz film „Vabank”. Czy Szpicbródka obrabował kasę pancerną przy ul. Barwnej?
3
,
Dziś przypada 48. rocznica zasiedlenia pierwszego bloku na Ursynowie. Osiedle zaczęło się budować w grudniu 1972 roku. W styczniu 1977 r. na Puszczyka 5 wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Przed laty rozmawialiśmy z jednym z nich - nieżyjącym już Eugeniuszem Kornilukiem. Jak wspominał przeprowadzkę na budujący się Ursynów?
2
,
Dawny Gucin Gaj - założenie parkowe z XIX wieku na skarpie w ursynowskiej części Służewa - kryje tajemnicze katakumby. Od lat naukowcy sprzeczają się, czy była to lodownia, ujęcie wody, czy może groby masońskie. Podczas badań miejscy eksperci weszli do środka. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wygląda dziś podziemny korytarz!
19
,
Za kilka dni minie 48. rocznica zasiedlenia pierwszych bloków na Ursynowie Północnym. Ursynów miał być miastem w mieście. Początki nie były jednak takie piękne. Opowiada o nich Mariusz Prządak - miłośnik i znawca historii Ursynowa, autor książki „Sekrety Ursynowa”.
1
,
Jan Zumbach - ursynowianin, lotnik, bohater Bitwy o Anglię, ale i... przemytnik, najemnik, poszukiwacz przygód. Był polskim pilotem myśliwskim, członkiem legendarnego dywizjonu 303. Koledzy mówili na niego Johan, z powodu szwajcarskich korzeni, lub Kaczor Donald, ponieważ ozdabiał swoje maszyny postaciami z disnejowskich bajek. Poznajcie niezwykłą historię lotnika z Ursynowa! 3 stycznia rocznica jego śmierci.
1
,
Przy kościele przy ul. Przy Bażantarni znajduje się pomnik. Stoi tam od ponad dekady, większość z nas nie wie o jego istnieniu, ani o tym, kogo przedstawia popiersie.
6
,
46 lat temu na Ursynowie większość mieszkańców szykowała się właśnie do pierwszej imprezy sylwestrowej w swoim nowym mieszkaniu. Nikt nie spodziewał się tego, co miało nastąpić za kilka godzin – mrozu, śniegu po pas, braku prądu, wody i gazu. Oto trzy opowieści z tamtej pamiętnej zimy!
24
,
Trzy lata temu kierowcy pojechali trasą POW i tunelem przez Ursynów. Przygotowania do budowy i sama realizacja inwestycji były pełne zwrotów w akcji. Ta sięgająca jeszcze czasów Gierka inwestycja przez lata dzieliła mieszkańców i sprawiała mnóstwo problemów rządzącym. Przypominamy, jak było.
6
,
Dziś to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mam z dziećmi, ale w dawnych czasach miejsce, w którym położony jest park Przy Bażantarni, było świadkiem mrożących krew w żyłach wydarzeń... Na śmierć i życie w pojedynku na pistolety walczyli malarze Wojciech Kossak i Julian Fałat. A poszło o... „Napoleona nad Berezyną”.
7
,
Dziś 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Rano 13 grudnia 1981 roku Polacy zobaczyli w telewizorze generała Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego nowe porządki. Co działo się w czasie stanu wojennego na Ursynowie? Czym była "akcja charakteryzacja"? 
3
,
Nikt tak jak on nie ukazywał absurdów ówczesnej rzeczywistości. Wiele scen z jego seriali kręcono na Ursynowie. Kilka dni temu minęła 95. rocznica urodzin Stanisława Barei.
2
,
Złota Kaplica w Poznaniu, Pałac w Wilanowie, kościół św. Katarzyny na Służewie. Co łączy te miejsca? Za ich budowę lub przebudowę odpowiadał jeden człowiek. W swoim czasie jeden z najznamienitszych architektów, który doczekał się swojej ulicy na Ursynowie. O kim mowa? Poznajcie historię Franciszka Marii Lanciego.