Zamknij
,
Dawno, dawno temu, za górami i blokami, na placyku przy Końskim Jarze zamieszkały trzy filigranowe dziewczynki. Radośnie grały w klasy, skakały na skakance. Ale nie było nam dane długo ich gościć – wandale szybko zniszczyli trzy urocze rzeźby.
3
,
Piętnaście lat temu cała Polska wstrzymała oddech. Na lotnisku wojskowym w Smoleńsku rozbił się samolot wiozący polską delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski. Na Ursynowie nie brakuje miejsc upamiętniających ofiary katastrofy. Jest też kapliczka, o której mało kto słyszał.
3
,
Pierwsze dwa pociągi podziemnej kolei ruszyły ze stacji Wilanowska 7 kwietnia 1995 r. - niemal dokładnie po 10 latach od rozpoczęcia prac, które zaczęły się 15 kwietnia 1985 r. - Była to olbrzymia impreza. Na otwarcie na stacji Wilanowska przyszli oficjele ze wszystkich partii. Metro poświęcił prymas Józef Glemp - wspomina były prezydent Warszawy Marcin Święcicki, który 30 lat temu przecinał wstęgę pierwszego odcinka metra.
4
,
Gierek nie chciał metra na Ursynowie. Aby oddać do użytku metro z Kabat do Politechniki, zrezygnowano z dwóch stacji, sprzedano sprzęt, zalano część tuneli, zwolniono 100 pracowników.
,
Trzy tysiące lat przed naszą erą, na terenie dzisiejszego Lasu Kabackiego żyli... praursynowianie! Dowodzi tego znalezisko naszego sąsiada ? kamienny toporek z późnego neolitu. To dopiero odkrycie! To niejedyny skarb odkryty w ostatnich latach w naszej okolicy.
10
,
Kultowy neon “Ursynów”, przez lata zdobiący dach pawilonu Megasam przy ulicy Surowieckiego, niebawem wróci do publicznej przestrzeni w nowej odsłonie. Po demontażu konstrukcji, która przez dekady stanowiła jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli dzielnicy, władze Ursynowa podjęły decyzję o przejęciu, odnowieniu i jego ponownym wyeksponowaniu.
1
,
W zespole prof. Marka Budzyńskiego nazywana była "Zieleniarą". I to o jej roli przy projektowaniu osiedla Ursynów Północny mówi niemal wszystko. To jej zawdzięczamy tak dużo terenów zielonych w tej części dzielnicy. Przedstawiamy sylwetkę zmarłej kilka lat lat temu Ireny Bajerskiej, architekt, współtwórczyni Ursynowa Północnego, osiedla Wyżyny Zachodnie, wschodniej strony alei KEN czy niezapomnianych do dziś ursynowskich "Wigwamów".
,
Na pewno każdy widział jakąś rzeźbę w parku. Ale kto widział “Rzeźbę w parku”? Ta stoi od kilku dobrych lat w parku Przy Bażantarni. Skąd się tam wzięła i co naprawdę przedstawia?
13
,
Po latach ograniczonego dostępu zabytkowe ogrody tarasowe SGGW zostaną udostępnione mieszkańcom. Nastąpi to na początku kwietnia - zapowiedział rektor uczelni. Przez lata o otwarcie tej historycznej atrakcji zabiegał radny z Ursynowa.
33
,
Powstał przed wojną i był częścią słynnej jednostki wojskowej "Wicher", w której polscy matematycy złamali kod "Enigmy". Przez lata straszył i został przeznaczony do rozbiórki. Poznajcie tajemniczy obiekt w Lesie Kabackim, którego w realu już nie zobaczycie!
8
,
Czy modernistyczne osiedle z końca lat 70. okazało się urbanistycznym sukcesem, czy jedynie niespełnioną utopią? Na to pytanie odpowiadała etnografka i badaczka historii Ursynowa Julia Kunikowska. Pierwsze z cyklu „Ursynowskie seminarium” spotkanie w UCK „Alternatywy” przyciągnęło liczne grono słuchaczy.
3
,
Alkohol nabywany nie do końca leganie na słynnej "mecie" przy Barwnej. Kłopoty ze wszędobylskim błotem, zaopatrzeniem oraz telefonami. Trudy życia na nowym, budujących się osiedlu wspomina na naszych łamach kolejny "pionier" Ursynowa - Zbigniew Andrzej Adamczyk. Publikujemy fragment książki ze wspomnieniami mieszkańców "Jesteśmy z Ursynowa".
3
,
Z blokowiska wyrasta historia sięgająca znacznie głębiej niż fundamenty betonowych osiedli! Ursynów, kojarzony głównie z wielką płytą lat 70., ma bogatszą przeszłość niż mogłoby się wydawać. Etnografka Julia Kunikowska, znana z pasji do badania lokalnej historii, poprowadzi cykl spotkań przybliżających dzieje dzielnicy. “Seminarium ursynowskie” to propozycja dla wszystkich ciekawych przeszłości swojego miejsca zamieszkania.
21
,
O szalunkach kupowanych na budowie Centrum Onkologii, szaleńczej wyprawie do tow. sekretarza Edwarda Gierka, kilku wynalazkach wymyślonych podczas budowy i radzeniu sobie w czasach, gdy nie było... niczego. W marcu 1982 roku ruszyła budowa pierwszego na nowopowstającym socjalistycznym osiedlu Ursynów Północny kościoła. Rozmawiamy z jego budowniczym, kierownikiem budowy inż. Pawłem Zdanowiczem.
6
,
„Miss of Paris” w towarzystwie żołnierzy Gwardii Ludowej – tak wyglądało to 40 lat temu. Dzisiaj po słynnej drogerii przy Wiolinowej 15 pozostało tylko wspomnienie. Czy jedne z pierwszych dzieł sztuki powstałych na Ursynowie czeka taki sam los?