Gęsto sadzone jesienią tulipany wzdłuż alei KEN i w Parku Przy Bażantarni właśnie pokazały swoje najpiękniejsze oblicze. Dzięki nim dzielnica wygląda jak ogród, przyjemniej się spaceruje i odpoczywa. Szkoda, że możemy je zobaczyć tylko w kilku wybranych punktach.
Tulipanowe dywany przy reprezentacyjnej ulicy Ursynowa pojawiły się dzięki pomysłowi jednej z mieszkanek. Teresa Okrasińska, od 12 lat ursynowianka z wyboru, chciała zmienić szaro-bury obraz dzielnicy. Zainspirowała się ogrodem tulipanowym, który widziała w Holandii. Zgłosiła dwa projekty do Budżetu Partycypacyjnego, które zyskały poparcie około tysiąca osób.
- Miło się mieszka w otoczeniu kwiatów, podoba mi się idea miasta-ogrodu. Chciałabym, aby nasz Ursynów był ładniejszy - mówiła nam w październiku autorka projektów. Jesienią wraz z urzędem dzielnicy zorganizowała piknik, podczas którego mieszkańcy sadzili cebulki w Parku Przy Bażantarni. Resztę - około 140 tysięcy sztuk - zasadzili już miejscy ogrodnicy wzdłuż alei KEN - od Surowieckiego (na rozwidleniu za wiaduktem) oraz od Ciszewskiego do Płaskowickiej.
Pracownicy zieleni miejskiej jesienią obiecali, że jeśli mieszkańcy zaakceptują tulipanowe dywany, to pojawią się one również w następnych latach, także od Płaskowickiej do Wąwozowej.
Najpiękniej - w Parku Przy Bażantarni
Imponujące wrażenie ursynowskie dywany tulipanowe robią szczególnie w Parku Przy Bażantarni, gdzie tulipany zakwitły po raz pierwszy. W sumie posadzono tam 58 tys. sztuk cebulek. Podobny projekt został zgłoszony w tegorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego, więc jest szansa, że piękne kwiaty pojawią się również w przyszłym roku.
- Cały park o tej porze robi się przepiękny! - mówi pani Małgorzata, którą spotkaliśmy na spacerze z dzieckiem. - A te mocno czerwone tulipany skąpane w słońcu to cudo! - dodaje.
Wiosną dzielnica dodatkowo posadziła 2 tysiące bratków w 8 kaskadowych wieżach, które ozdabiają alejki parku. Park Przy Bażantarni jest perłą Ursynowa, co udowodniły wyniki naszej ankiety na najpiękniejsze zielone miejsce. Aż 24% głosujących uznało, że to właśnie kabacko-natoliński park zasługuje na miano tego najładniejszego.
Już wiadomo, że miejsce to będzie cieszyło oczy także latem i jesienią, dzięki starannemu doborowi nasadzeń.
- Planowane są letnie i jesienne obsadzenia wież kwiatowych znajdujących się na terenie parku. Latem zostaną posadzone pelargonie, a jesienią wrzosy i chryzantemy - mówi Jakub Fiałek z urzędu dzielnicy. Roczny koszt utrzymania parku to ok. 370 tys. złotych.
ZOBACZCIE TULIPANOWE DYWANY NA URSYNOWIE:
[ZT]8442[/ZT]
[ZT]8474[/ZT]
Czy nie ma bata na firmę Hear? LIST CZYTELNIKA
Swoją drogą to jest coś nie tak, że mieszkańcy i prasa muszą gonić urzędników i firmy przez nich zatrudnione do pracy. Rozumiem, że burmistrz Kempa ma same poważne sprawy na głowie, jak np.negocjowanie zabudowy po Tesco. Jednak jeżeli nie radzi sobie z takimi drobnymi sprawami jak porządek na dzielni, to i nie poradzi sobie z dużymi. Zaś symbolem zdolności i umiejętności burmistrza Holdenmajera od dzisiaj staje się dla mnie zdjęcie cuchnącego i wysypującego się kosza na śmieci.
ab
14:26, 2025-07-10
Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty
A będzie tam duża siłownia rekreacyjna? Miała być.
Paker
11:55, 2025-07-10
Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty
Zaraz, zaraz. Czyli władze Ursynowa przehandlują zgodę na lokale mieszkalne na wynajem w zamian za ileś miejsc parkingowych, z których nie będą korzystać mieszkańcy dzielnicy ale przyjezdni WPI? W czyim interesie działają te władze? To pytanie oczywiście retoryczne.
Hmmmm
11:37, 2025-07-10
Handel uliczny. Wiejski obciach czy miejski przywilej?
Niestety, na Kabatach od lat mamy "bazarek" z podręcznym magazynem dostawczakiem, który niemal wrósł w miejsce postojowe. Warzywa i owoce są przechowywane w tym "magazynku" nawet w największe upały, skrzynki z warzywami i owocami często są stawiane bezpośrednio na ziemi - kłania się sanepid. Kasy fiskalnej nie uświadczysz. Naprawdę przydałaby się kontrola. Niegdyś to miejsce, stanowiło reprezentacyjne wyjście ze stacji metra - obecnie mamy zadeptane przez handlarzy klepisko. Decyzja zezwalająca na handel mówi o stoisku 4x3m - docelowo rozstawiają się na dużo większej powierzchni - powstaje miasteczko namiotowe. Ciekawa jestem jak się to ma do przepisów ewakuacji z metra.
Anna
10:49, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz