Dom i ogród

Zamknij

Nowe osiedle na Ursynowie. Buduje je państwowy fundusz

Redakcja Haloursynow.pl Redakcja Haloursynow.pl 15:22, 05.03.2025 Aktualizacja: 14:15, 27.10.2025
6 Nowe osiedle na Ursynowie. Buduje je państwowy fundusz SK

Rządowy program Mieszkanie Plus w Warszawie zakończył się klapą. Państwowy deweloper nie zasypia jednak gruszek w popiele. Na skraju Ursynowa, w miejscu, gdzie miało powstać gigantyczne osiedle, buduje pierwszy blok na wynajem instytucjonalny.

Zapowiedzi sprzed lat były imponujące. Renomowana pracownia architektoniczna Andrzeja M. Chołdzyńskiego przygotowała projekt kompletnego osiedla przy Karczunkowskiej na Ursynowie - z 19 kameralnymi blokami na ponad trzy tysiące mieszkań, pełnego zieleni, ze szkołą i przedszkolem. Na 15-hektarowej działce odkupionej od dewelopera miało zamieszkać nawet 10 tysięcy osób w lokalach wynajmowanych - z czynszem nawet o 25% niższym niż rynkowe.

Plany programu Mieszkanie Plus firmowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości prezentowała w ursynowskim ratuszu Beata Kuchcińska, siostra ówczesnego marszałka Sejmu z PiS Marka Kuchcińskiego, odpowiedzialna za ten projekt w państwowym funduszu PFR Nieruchomości.

Mieszkanie Plus w Warszawie. Klapa programu

Pierwsza łopata na działce w rejonie linii kolejowej Warszawa-Radom miała zostać wbita w listopadzie 2018 roku. Tak się jednak nie stało. PFR Nieruchomości utknął na etapie decyzji środowiskowej. Uzgodnienia projektowe z miastem stały się nieaktualne. Ostatecznie w 2021 roku projekt, na który wydano setki tysięcy złotych, trafił do kosza.

W maju 2023 roku do kosza trafił również cały program Mieszkanie Plus ze względu na brak zapowiadanych sukcesów. Tyle zostało z zapowiadanego wsparcia dla mniej zamożnych osób w pozyskaniu tańszych mieszkań.

Jak się okazuje, po zmianie władzy fundusz PFR NIeruchomości nadal realizuje inwestycje mieszkaniowe, a działka przy ul. Karczunkowskiej wciąż znajduje się w jego zasobach. Przekazano ją do spółki celowej o nazwie MDR Inwestycje 7, w której całość udziałów ma państwowy Fundusz Mieszkań dla Rozwoju. Takie spółki celowo utworzono w celu realizacji poszczególnych inwestycji mieszkaniowych. 

Firma, która ma grunt na Karczunkowskiej, już w 2024 wystarała się też o pozwolenie na budowę bloku mieszkalnego w urzędzie dzielnicy na podstawie wydanych wcześniej warunków zabudowy. Rejon Karczunkowskiej wciąż bowiem nie ma uchwalonego planu miejscowego.

Budowa ruszyła. Powstaje pierwszy blok

Na działce za Biedronką i z przedsiębiorstwem Sika ruszyła budowa. Jak się dowiedzieliśmy w PFR Nieruchomości jest to pierwszy blok mieszkalny, budowany w ramach programu inwestycyjnego, zastępującego niejako głośny, ale nieudany projekt Mieszkanie Plus.

Urząd dzielnicy wydał decyzję o pozwoleniu na budowę pierwszego budynku z 35 mieszkaniami

- poinformowało nas biuro prasowe PFR Nieruchomości.

Spółka celowa złożyła do urzędu wnioski o wydanie decyzji na budowę kolejnych budynków mieszkalnych z ok. 150 mieszkaniami

- dodaje PFR.

Wbrew obawom mieszkańców okolicy nie będą to mieszkania socjalne przeznaczone dla ubogich ani mieszkania dla imigrantów, bo i taka plotka krąży na Karczunkowskiej.

Fundusz buduje pierwszy etap osiedla pod tzw. wynajem instytucjonalny. Tego typu mieszkania powstały już w Mińsku Mazowieckim przy ul. Rodziny Popielów czy w Radomiu przy ul. Tytoniowej. Oba osiedla charakteryzują się prostą architekturą i stosunkowo niedużymi mieszkaniami - do 70 metrów kwadratowych, w większości dwupokojowymi. 

Mieszkania trafiają na wynajem dla chętnych. Są to lokale "pod klucz", a więc wyposażone.

W mieszkaniach zastaniesz: podłogi, drzwi, glazurę, terakotę, całkowicie gotową łazienkę i ściany pomalowane na biało. Po twojej stronie są meble; w tym meble kuchenne i AGD.

- czytamy w opisie radomskiej inwestycji.

Najemcy zawierają umowę wynajmu na 24 miesiące z możliwości przedłużenia. Kaucja to dwukrotność miesięcznego czynszu, który jest na poziomie rynkowym, w zależności od lokalizacji. Aby zostać najemcą, trzeba mieć zdolność czynszową, czyli pieniądze na czynsz i rachunki. Trzeba też mieć „czystą kartę” w BIG InfoMonitor i Krajowym Rejestrze Długów.

Co powstanie na 15-hektarowej działce?

Pierwszy budynek przy Karczunkowskiej powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku. A co z pozostałą częścią ogromnej działki, która znajduje się w posiadaniu PFR Nieruchomości? 

Realizacja kolejnych etapów inwestycji będzie uzależniona od decyzji planistycznych Urzędu m.st. Warszawy w zakresie przeznaczenia tego terenu w przygotowywanym obecnie Planie Ogólnym.

- odpowiada fundusz państwowy.

Na razie nie wiadomo czy miasto zdecyduje się na przeznaczenie tych gruntów na zabudowę mieszkaniową, choć jest to prawdopodobne. W założeniach planu ogólnego duża część terenów Zielonego Ursynowa została przeznaczona na zieleń, bo ratusz nie chciał rozlewania się miasta, a jego dogęszczania. Propozycje spotkały się z gwałtownym protestem mieszkańców i posiadaczy działek, i ratusz już nie trzyma się tak twardo tych planów.

Projekt Planu Ogólnego ma być wkrótce ponownie konsultowany z mieszkańcami. 

Powstaje pierwszy budynek na Karczunkowskiej. Zobacz zdjęcia:

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"6104"}

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Wszystko o Karczunkowskiej

Przejdź do wątku

komentarze (6)

Prawdzik KrystynaPrawdzik Krystyna

5 7

Slums się rozrasta. Nie kupiłabym tu mieszkania drugi raz. Żuleria, prostytucja, dillerzy, bezdomni. Niestety nie mogę sprzedać mieszkania bo mam długi więc żyje z sercem na ramieniu.

18:28, 05.03.2025
Wyświetl odpowiedzi:3
Odpowiedz

PauloPaulo

9 1

Jaka żuleria, prostytucja, dilerzy i bezdomni? Chyba ci się kobieto dzielnice pomyliły. Tak przy okazji. Z duszą na ramieniu, a nie z sercem.

21:11, 05.03.2025

yankisyankis

4 1

Przecież napisała, że ma długi. Sama jest częścią tej patusiarni🤣🤣

16:31, 06.03.2025

friffrif

1 0

Trollowanie zgaszamy do skasowania zamiast dokarmiać trolla.

21:43, 07.03.2025

Johnny Johnny

5 4

Nie zasypia gruszek w popiele. Gratuluje

19:32, 05.03.2025
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

PytonPyton

1 1

Może tam śpią z owocami pod głowami? I gruszki tulą ich do snu...

10:30, 08.03.2025


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Policja mówiła do pustych krzeseł

A po co iść na spotkanie z nimi? Nie wiedzą jakie problemy są na dzielnicy? Nie wiedzą co mają robić i jakich przepisów pilnować? To co zrobili to taka sztuka dla sztuki. Wyjdźcie na ulice.

Boom

12:55, 2026-06-26

Burzliwa sesja na Ursynowie. Chcą odwołać burmistrza

Dlaczego mamy chłopa odwoływać? Niech sam zrezygnuje, dajmy mu tylko 7 dni żeby zdążył się spakować. Mam taczkę, możemy go dalej zawieźć w publiczne miejsce celem kompromitacji. Nie wiem czy wiecie, jako szef Rady Nadzorczej klepnął plan 1mln na napisanie planu o dofinansowanie z KPO dla Szpitala. Warszawki Szpital Południowy zapłacił za to finalnie 725tys zł firmie DELOITTE, gdy inne szpitale płaciły 25-30tyś zł. SKANDAL!!!

Mieszkaniec

12:52, 2026-06-26

Uzbecki bar zmorą mieszkańców!

Po drugiej stronie stoi grill dj burger - nikomu stamtąd dym nie przeszkadza? Guzar ma dobre ceny, dobre mięso i lokalsi zaglądają. Na mieście baraniny, cielęciny nie uraczysz w tej cenie. Kwestie Nadmiaru Boltów i Uberów to nie na Guzara zrzucać ale na polityków. Dziękujemy wyborcom prawej i lewej frakcji za głosowanie od 30 lat na swoich faworytów, to dzięki nim mamy to co mamy. Syf który nam gotowali dotarł wreszcie do bonżurów z Ursynowka. Przecież nie tylko Mordor ma być zajechany blokami, samochodami i internaszonal ludnością. A od porządnego miejsca się odwalcie bo lubie tam jeść.

BrodzikIntelektualny

12:00, 2026-06-26

Policja mówiła do pustych krzeseł

Słaba promocja spotkania, a nawet bardzo słaba. Spółdzielnia Przy Metrze umieściła na klatkach informacje o spotkaniu w ramach akcji "Bezpieczna Dzielnica", które było w Klubie Przy Lasku tego samego dnia o 10.00. Przecież gdyby organizatorzy spotkania w szkole poprosili, to mieszkańcy otrzymaliby na drzwi klatek informacje o obu tych spotkaniach. W internecie też trudno było natrafić nainfo o tym "szkolnym" spotkaniu,.

Optyczny ufolud

11:07, 2026-06-26

0%