W wyborach samorządowych na Ursynowie zwyciężyły kobiety. Szefostwo Koalicji Obywatelskiej ma z tym ból głowy. Jedna z nowych radnych odmówiła złożenia ślubowania, trwa przekonywanie jej następczyń, by też zrezygnowały z mandatu. O co chodzi? O stabilność w Koalicji, której po wyborach na razie nie ma. Czy we wtorek poznamy zatem nazwisko burmistrza?
- Po wyborach samorządowych większość obywateli Ursynowa nie ma własnej reprezentacji w samorządzie - twierdzi społecznik, dziennikarz, wieloletni wydawca tygodnika "Południe", samorządowiec Andrzej Rogiński. Wygrała partiokracja - na 25 mandatów, partie obsadziły aż 19. Wszystko dlatego, że ordynacja wyborcza jest podobna do tej, którą stosuje się do wyłaniania większości rządowej w Sejmie.
Rafał Trzaskowski po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Na pierwszej w nowej kadencji sesji Rady Warszawy ślubowanie złożyli świeżo upieczeni radni, w tym ośmioro z Ursynowa.
Dziś pierwsza sesja rady dzielnicy Ursynów w nowej kadencji. 23 nowowybranych radnych złożyło ślubowanie. Wybrani zostali także przewodniczący oraz wiceprzewodniczący radny. Kto będzie przewodził ursynowskim rajcom po tym, jak do rady miasta dostał się dotychczasowy wieloletni przewodniczący Michał Matejka z KO?
Do poniedziałkowego wieczora trzeba było czekać na wyniki wyborów do rady miejskiej Warszawy. W okręgu Ursynów-Wilanów-Włochy wybieraliśmy ośmiu radnych. Kto się dostał, a kto przepadł?
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dziękował dziś rano wyborcom za wynik wyborczy. Okazuje się jednak, że wygrał nieco mniejszą przewagą głosów niż szacowano w sondażu exit poll IPSOS, choć dostał znacznie powyżej 50 proc.
Mieszkańcy Kabat o poranku mogli dostać kawę w podzięce za głosowanie. Rozdawał ją prezydent Rafał Trzaskowski, który wg sondażu IPSOS wygrał w stolicy w pierwszej turze.
Rafał Trzaskowski po raz drugi prezydentem stolicy. Takie dane podaje wynik badania exit poll IPSOS dla TVP, Polsatu i TVN. Polityk Koalicji Obywatelskiej otrzymał 5... proc. poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy i ruchów miejskich, na trzecim kandydat PiS Tobiasz Bocheński.
Pięciu kandydatów z pięciu komitetów na Ursynowie spotkało się na przedwyborczej debacie organizowanej przez portal Haloursynow.pl. Przez dwie godziny odpowiadali na pytania prowadzącego, własne oraz mieszkańców. Które tematy zostały poruszone?
MATERIAŁ WYBORCZY KKW KOALICJA MIESZKAŃCÓW PROJEKT URSYNÓW IMU
Minęło prawie 50 lat od powstania Ursynowa, jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic dzisiejszej Warszawy. Wydaje się, że taki okres jest wystarczający do osiągnięcia stadium końcowego i finalnej wersji projektu zapoczątkowanego na początku lat 70. Narastające problemy ostatnich lat, piętrząca się lista wyzwań zdają się przeczyć tej tezie.
Wyjątkowo brudna końcówka kampanii wyborczej na Ursynowie! Otwarty Ursynów pomimo przegranej w sądzie (nieprawomocnej) wciąż oskarża Projekt Ursynów o "oszukiwanie mieszkańców". W dzielnicy kolportowane są broszurki udające gazetę informacyjną. Tymczasem na jaw wychodzą nowe informacje na temat byłego już pełnomocnika finansowego Otwartego Ursynowa. A liczne spółki powiązane z kandydatką OU Katarzyną Niemyjską nie płaciły podatków i ZUS-u oraz nie wypełniały obowiązków wynikających z kodeksu spółek. Jeśli dodamy do tego plemienne walki na grupach społecznościowych i agitację w urzędzie dzielnicy to obraz walki o mandaty na Ursynowie staje się przygnębiający.
Kandydaci Lewicy mówią "stop" hałasowi dochodzącemu z Dolinki Służewieckiej. Planują petycję w sprawie przebadania czy hałas nie jest szkodliwie wysoki, a później znalezienie odpowiedniego rozwiązania. - Na sto procent możemy obiecać to, że nie zostawimy tej sprawy w ten sposób - mówi Karolina Zioło-Pużuk, kandydatka do Rady Warszawy.
Wybory już w niedzielę. Kampania na finiszu, a redakcja portalu Haloursynow.pl organizuje wielką debatę przedwyborczą. Zaprosiliśmy na nią kandydatów do rady dzielnicy wskazanych przez komitety startujące w wyborach.
Już miesiąc temu na łamach Haloursynow.pl ukazał się artykuł, w którym czytamy, że: „kontrowersyjny administrator bazarku Na Dołku wystartuje w wyborach do rady dzielnicy. Piotr Karczewski chce ponownie wejść do samorządu, tym razem z list komitetu lokalnego Projekt Ursynów”.