Jeszcze przez trzy dni, do soboty na kampusie SGGW można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Dołączenie do bazy dawców jest proste, a można komuś uratować życie!
"Tyle sensu w moim życiu, ile jestem potrzebny - te słowa prowadzą mnie za rękę niczym niewidzialna siła" - to słowa Wojtka Lichoty, dawcy, który uratował życie pacjentowi choremu na nowotwór krwi. Uratować go mogły tylko komórki macierzyste, którymi podzielił się z nim Wojtek. Zanim jednak to nastąpiło, Wojtek zarejestrował się jako potencjalny dawca komórek macierzystych.
W kwietniu na wielu polskich uczelniach organizowane są dni rejestracji potencjalnych dawców. Po raz kolejny w akcji bierze udział ursynowska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Zarejestrować się można:
Dawcą może zostać zdrowa osoba, ważąca minimum 50 kg - bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Potencjalny dawca powinien zabrać dokument z numerem PESEL.
Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi przechowywane są w bazie potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak osoba znajdująca się w bazie – rozpoczyna się procedura pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych.
Dni Ursynowa 2026. Wiadomo już, kto wystąpi!
I zaś to samo co roku dla ludzi z okolicznych wsi jak Piaseczno czy Konstancin. Łomot, ćpuny, pijaki szczające i *%#)!& pod blokami, darcie ryjów do 02, wymiociny w nocnym N37 i N34 oraz totalny śmietnik z każdej strony. Nieudolność i wywalenie władz miasta poraża, syf jak umcy umcy dla dzianych patusów ostatnio w Wilanowie.
Mieszkaniec
15:51, 2026-05-12
Dni Ursynowa 2026. Wiadomo już, kto wystąpi!
O wiele lepszy line-up niż w ubiegłym roku 👏
Megaaaa
15:22, 2026-05-12
Dyżury wakacyjne w przedszkolach tylko dla wybranych?
A potem płacze i żale o kryzysie demograficznym... Jak ma być dobrze, jak coś tak (imo) podstawowego nie jest zapewnione?
~A
15:15, 2026-05-12
Polanka grillowa na Kabatach. Policja wlepiała mandaty
Grilów sie zachciało nierobom, pogonic to bydło do roboty
Wiktor
13:47, 2026-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz