Zamknij

Przełom w profilaktyce onkologicznej dla kobiet. I w dodatku na NFZ!

Redakcja Haloursynow.pl Redakcja Haloursynow.pl 20:48, 17.07.2025 Aktualizacja: 21:06, 17.07.2025
Skomentuj Ministerstwo Zdrowia Ministerstwo Zdrowia

To moment, na który czekało środowisko medyczne, eksperci zdrowia publicznego i, przede wszystkim, polskie pacjentki. Nowoczesny test, uznawany za najbardziej precyzyjne narzędzie w wykrywaniu wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka, stanie się główną metodą przesiewową w ogólnopolskim programie profilaktycznym. Minister zdrowia poinformowała o tym w ursynowskiej Onkologii.

Od dziś, kobiety w wieku objętym programem - czyli między 25. a 64. rokiem życia, będą mogły korzystać z badań opartych na światowych standardach, dających większą szansę na wczesne wykrycie zagrożenia nowotworem szyjki macicy. Test HPV HR wykrywa obecność wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka, głównej przyczyny rozwoju raka szyjki macicy, na długo przed pojawieniem się niepokojących zmian. W połączeniu z nowoczesną cytologią LBC daje to precyzyjny i bezpieczny model profilaktyki.

Według ekspertów to prawdziwa zmiana jakości opieki profilaktycznej. Moment przełomowy, który wyznacza nową jakość w podejściu do ochrony zdrowia kobiet i krok milowy w kierunku skuteczniejszego wykrywania nowotworów szyjki macicy, a zarazem wyraźny sygnał, że Polska konsekwentnie wdraża światowe standardy profilaktyki onkologicznej.

W profilaktyce mamy do czynienia z czymś niezwykle ważnym – to absolutny przełom. Kobiety w Polsce mogą już skorzystać z badania, które wykrywa nie tylko zmiany nowotworowe, ale również wirusa mogącego je wywołać. Wszystko jest w naszych rękach, drogie Panie. Zgłaszajmy się do poradni ginekologicznej

- powiedziała w czwartek minister zdrowia Izabela Leszczyna w ursynowskim Narodowym Instytucie Onkologii przy Roentgena.

Dodała też, że dostęp do nowego badania jest szeroki – blisko 2700 placówek ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że pacjentki w całym kraju będą mogły znaleźć miejsce, gdzie wykonają test.

Z korzyścią dla zdrowia i życia kobiet

Wdrażane w Polsce rozwiązania oparte na zaleceniach WHO i sprawdzonych modelach z krajów zachodnich stanowią fundament nowego, skutecznego systemu profilaktyki.

Polska stawia dziś kolejny krok w kierunku skuteczniejszej i bardziej precyzyjnej profilaktyki, opierając ją na nauce i nowoczesnych technologiach – z korzyścią dla zdrowia i życia tysięcy kobiet

- stwierdziła dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii, dr. hab. n. med. Beata Jagielska

A prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej podkreślił znaczenie nowego podejścia w profilaktyce.

Chcemy odwrócić dotychczasowy system, a profilaktyka jest podstawą tej zmiany. Wiele lat 'stawialiśmy' na medycynę naprawczą. Czas, by ten model odwrócić. Zdrowie to inwestycja i wszyscy musimy to rozumieć. Jeśli mamy do dyspozycji tak czułe narzędzia, ci, którzy z nich korzystają – a jest ich coraz więcej – mogą czuć się bezpiecznie

Dla mnie, jako ginekologa onkologicznego, ta zmiana to wielkie święto. Uzyskałem nowe narzędzie, które jest niezwykle istotne w działaniach profilaktycznych.

Duża rola NIO na Ursynowie

Od pilotażu do ogólnopolskiej zmiany w profilaktyce raka szyjki macicy Narodowy Instytut Onkologii odegrał istotną rolę we wprowadzeniu tej przełomowej zmiany. W 2019 roku to właśnie ten instytut rozpoczął pod kierownictwem prof. Andrzeja Nowakowskiego pilotaż obejmujący ponad 33 tysiące kobiet z całej Polski, badając skuteczność testu HPV HR w porównaniu do klasycznej cytologii.

Wyniki jasno pokazały, że test molekularny HPV jest dwukrotnie skuteczniejszy. To właśnie na podstawie tych wyników oraz globalnych doświadczeń podjęto decyzję o rozszerzeniu programu o nowoczesne badania.

Zmieniamy nie tylko rodzaj badania - wymaz w kierunku wirusa HPV zastępuje klasyczną cytologię – ale także interwał czasowy między kolejnymi badaniami. Wynika to z ogromnej wartości diagnostycznej testu HPV. Ujemny wynik oznacza bardzo niskie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w ciągu kolejnych pięciu lat, dlatego kolejne badanie może być wykonywane właśnie w takim odstępie czasu

- mówił prof. Andrzej Nowakowski z NIO. 

- Apelujemy do kobiet, by korzystały z tych badań profilaktycznych. Tym bardziej że na rynku komercyjnym są one stosunkowo kosztowne, a od lipca tego roku – dzięki wprowadzonym zmianom w programie profilaktyki – testy są dostępne bezpłatnie dla wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku od 25 do 64 lat - dodał

Narodowy Instytut Onkologii przyjął już na test HPV HR pierwsze pacjentki. Można już zapisywać się na badania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Wątek: Minister zdrowia na Ursynowie


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Smutna wiadomość dla fanów kabaretu

Bardzo przykre. Bo ten Jej humor był niesamowity, inny niż inne. Już sam tembr głosu kazał czekać co będzie dalej... Andrzeju...

Fan

01:11, 2025-07-18

Młodzi z całego świata na Ursynowie. Polonia Camp 2025

Elity promujące Polskę? Ci, co plują na naszą kulturę, historię i język? Owsiak "róbta co chceta", "gdzie jest ten słoik", Rusinek - sekretarz komunistki-noblistki, co twierdziła, że lustracja to nienawiść? Otylia, która ma niby co promować? Bralczyk zwalczany za "Murzyna"? (Wyborcza mu już wybaczyła?) I Sikorski, który twierdzi że ZYSKALIŚMY NA II WOJNIE ŚWIATOWEJ. Dno... A bez tej lustracji to teraz mamy to co mamy w sądownictwie i nie tylko.

I to mają być te eli

23:47, 2025-07-17

Koniec chaosu na Poloneza?

Wygrodzenie kawałka ulicy to kpina, nie rozwiązuje problemu, ponieważ samochody parkują na ulicy trochę dalej (w stronę cmentarza) i w dalszym ciągu blokują przejazd. Ulica w dalszym ciągu jest niebezpieczna do przejazdu. Czy te tempe urzędasy nie potrafią postawić dwóch znaków zakazu postoju i parkowania na całym newralgicznym odcinku? Czy to taki wielki wysiłek intelektualny? A może to brak kompetencji lub czysta złośliwość. Sprawę można załatwić w kilka dni a urzędasy "rozwiązują" problem ponad rok??!!. Poza tym jest wiele idiotycznych rozwiązań komunikacyjnych na Ursynowie i w Warszawie.

MJT

22:41, 2025-07-17

Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?

"Swoją decyzję tłumaczy niskim zapotrzebowaniem na kuchnie góralską w tej części stolicy". Jasne w "Siwym Dymie" przy Puławskiej w tygodniu ciężko miejsce na parkingu znaleźć, w weekendy o wejściu bez rezerwacji można pomarzyć. Ich nie dotyczą problemy pocovidowe, inflacyjne i wzrostów kosztów pracy. Klientów więcej niż mogą obsłużyć.

Warszawiak82

14:50, 2025-07-17

0%