Zamknij
REKLAMA

Za darmo i anonimowo. Tydzień testów na HIV i HCV na Ursynowie

14.09, 21.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10.11, 22.11.2022
Skomentuj FES
REKLAMA

Ruszył tydzień bezpłatnych testów na wirusy HIV i HCV oraz kiłę. Jeden z punktów, gdzie anonimowo możemy wykonać takie badania, znajduje się na Ursynowie. W najbliższych dniach będzie dostępny od rana do wieczora.

Od 21 do 28 listopada obchodzony jest Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV oraz kiłę, którego hasłem przewodnim jest: "Testuj. Lecz. Zapobiegaj". Do akcji dołączyła Fundacja Edukacji Społecznej, która prowadzi na Ursynowie Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny. To właśnie w nim możemy bezpłatnie się przetestować.

Dlaczego warto testować się regularnie?

Cała procedura nie jest długa - wystarczy zgłosić się do punktu, odbyć krótką i anonimową rozmowę z doradcą. Następnie można wykonać test, którego wynik jest do odbioru tego samego, lub następnego dnia.

- Mimo tej nieskomplikowanej procedury w Polsce zaledwie 10% dorosłych osób przynajmniej raz w życiu wykonało test na HIV - mówi Agnieszka Świderska z Fundacji Edukacji Społecznej.

Wykonywanie regularnych testów w kierunku HIV (wirusa powodującego chorobę Aids) i HCV (wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C) jest ważne, ponieważ aktywne seksualnie osoby w każdym wieku, niezależnie od swojej płci i orientacji, mogą zakazić się HIV. 

Przy wczesnym wykryciu zakażenia HIV i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, osoby zakażone tym wirusem mogą dożyć szczęśliwej i późnej starości. Natomiast przy wczesnym wykryciu HCV, można zostać wyleczonym bez ryzyka powikłań zdrowotnych.

- Warto pamiętać o tym, że część chorób przenoszonych drogą płciową może nie dawać widocznych objawów. Sprawia to, że niektóre osoby mogą być nieświadome swojego zakażenia - przypominają eksperci.

Kiedy warto zrobić test na HIV i HCV?

Fundacja Edukacji Społecznej sugeruje wykonanie testów w kierunku HIV oraz HCV wszystkim osobom, które:

  • posiadają lub posiadały stałego partnera, lub partnerkę, który był wcześniej aktywny seksualnie i nie wykonywał testu na HIV i HCV
  • podejmują kontakty seksualne niezabezpieczone prezerwatywą z osobą, lub osobami, które nie robiły testu na HIV i HCV
  • przyjmują substancje psychoaktywne drogą iniekcji używając wspólnej igły

Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV i HCV, punkty, w których można wykonać badania, będą czynne dłużej. Od poniedziałku, 21 listopada do soboty, 27 listopada punkty przy ul. Nugat 3 oraz przy al. Jana Pawła II 45a będą otwarte od 8 do 20.

- Chcemy, aby każdy miał możliwość wykonania bezpłatnych testów na HIV, HCV i kiłę. Jeżeli do tej pory osoba nie mogła pojawić się w standardowych godzinach pracy punktu, ze względu na pracę, studia lub innych powodów, teraz może zrobić to o dowolnej porze - mówi Agnieszka Świderska.

Przetestować mogą się także uchodźcy z Ukrainy. W puntach są urządzenie do tłumaczenia symultanicznego, więc na pewno obsługa punktów dogada się z chętnymi do testów.

W sobotę 26 i niedzielę 27 listopada od 16 do 22 będzie można wykonać test w kierunku HIV, HCV i kiły w Kinie Amondo przy Żurawiej 20 podczas przeglądu filmów "Born this way".

(Redakcja Haloursynow.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%