Zamknij

Na Ursynowie powstanie pierwszy las Miyawaki

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 08:49, 28.08.2024 Aktualizacja: 20:50, 28.08.2024
Skomentuj SGGW SGGW

Pierwszy na Ursynowie las Miyawaki powstanie na kampusie SGGW. Będzie go można nie tylko podziwiać, ale wcześniej... zasadzić! Czym są takie lasy?

SGGW na swoim kampusie od strony ul. Nowoursynowskiej rozpoczęła prace nad mikrolasem Miyawaki. "Kieszonkowy" las zasadzą wkrótce wszyscy chętni - studenci i mieszkańcy.

SGGW to pierwsza uczelnia w Polsce, która zdecydowała się na założenie mikrolasu na swoim kampusie. We współpracy z firmą Forest Maker przygotowujemy teren, usuwając gruz i odpowiednio przystosowując grunt pod sadzonki. Dzięki temu las będzie rósł 1,5-2 razy szybciej niż przy tradycyjnym sadzeniu.

- informuje rzecznik Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Krzysztof Szwejk.

Co to jest mikrolas Miyawaki? 

To innowacyjna metoda tworzenia lasów na małych przestrzeniach, opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki. Polega na sadzeniu dużej liczby rodzimych gatunków drzew i krzewów na niewielkiej powierzchni, co przyspiesza dziesięciokrotnie wzrost i odbudowę naturalnych ekosystemów. Takie lasy stają się samowystarczalne już po kilku latach. Retencjonują wodę, temperatura w ich otoczeniu obniża się o 3 stopnie Celsjusza. Są 30 razy gęściej posadzone niż zwykły las.

W Polsce powoli nastaje moda na mikrolasy Miyawaki. Sadzą je głównie mieszkańcy miast, które walczą w ten sposób z wyspami ciepła i złą jakością powietrza. Ostatni taki las powstał w Gdyni, a od paru miesięcy rośnie w Cieszynie na jednym z tamtejszych osiedli.

W Warszawie mikrolas Miyawaki powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego od strony ul. Bartyckiej. Na powierzchni 450 m kw. Zarząd Zieleni posadził ponad 2 tys. roślin, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów. Zgodnie z założeniami wybrano tylko rodzime gatunki. Były to klony, graby, dzikie jabłonie, wiązy, lipy i jarzęby, a z krzewów - derenie, głogi, trzmieliny, jarzęby czy kaliny. W sadzeniu lasu kieszonkowego brało udział ponad 100 wolontariuszy. 

O mikrolas trzeba szczególnie dbać, by nie zdominowała go nawłoć. Potrzebne są zabiegi pielęgnacyjne i nawożenie.

Sadzenie mikrolasu Miyawaki na Ursynowie odbędzie się 2 października. SGGW ma podać więcej szczegółów bliżej tej daty.

Na Ursynowie powstał park kieszonkowy

W naszej dzielnicy - jak na razie - mamy tylko "kieszonkowy" park, które robiły furorę w Budżecie Obywatelskim. U zbiegu alei KEN i Gandhi, przy Multikinie, w miejscu trawnika powstała alejka dla pieszych oraz ławeczki oraz mnóstwo różnorodnych nasadzeń z kwiatami kwitnącymi przez większą część roku. Inwestycja wzbudzała kontrowersje.

[ZT]23333[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

EchEch

1 2

Las Miyawakiego, nie las Miyawaki. 15:20, 28.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dr2dr2

11 3

I tak nikt z mieszkańców Ursynowa lasu nie zobaczy, chyba że z daleka. Zgodnie ze swoją chłopsko-zaściankową proweniencją, SGGW postawi płot, zamknie furtki itd. Podobnie jak zrobili z parkiem wody (czy jakoś tak), na który wzięli publiczne pieniądze. 17:53, 28.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DrrrrDrrrr

0 2

Bo tak się składa, że SGGW prowadzi działalność naukową, badawczą a nie dla publicznej gawiedzi 11:29, 29.08.2024


PiwnaGodzillaPiwnaGodzilla

4 4

Będę chętnie tuptał tam z piwem w ręku i fają a co! 20:50, 28.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziedzic kawalerkiDziedzic kawalerki

5 2

Las misiesiukchce🤣 fajnie tam macie w tej ursynowskiej betonozie 09:47, 29.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoankaJoanka

7 1

Dziwne to sggw : wyrżnęli piękny sad, żeby zasiać trawę, a teraz będą sadzić mikro las.... 11:15, 29.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WażniakWażniak

4 0

Powiedzą, że to dla badań. Kasę z miasta też zasysa się dla badań. Wszystko dla badań! a mieszkańcowi środkowy paluch w postaci płotu i kłódki. 17:11, 29.08.2024


0%