Program realizowany przez Fundację Twarze Depresji we współpracy z dzielnicą. Jest unikatowy, bo łączy lekką aktywność fizyczną z rozmową o życiu z psychologiem. Jeśli ktoś podejrzewa u siebie depresję, ale nie ma odwagi pójść na psychoterapię, może skorzystać z tych darmowych spotkań, uzyskać pomoc, szczerze porozmawiać i poznać osoby w podobnej sytuacji.
Kijki to jest taki jakby pretekst, można się nauczyć chodzić z kijkami, ale przede wszystkim przychodzą różni ludzie, poznają się, rozluźniają, rozmawiają
- mówi Basia Tukendorf, ambasadorka Fundacji Twarze Depresji.
Każde dwugodzinne spotkanie składa się z dwóch części. Pierwszą prowadzi instruktorka nordic walking Elżbieta Gnatowska ze Stowarzyszenia Nordic Walking, która uczy prawidłowej techniki chodzenia z kijkami i prowadzi rozgrzewkę. Następnie grupa udaje się na spacer po parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK pod Górką Kazurką. Psycholog z Fundacji Twarze Depresji prowadzi godzinne zajęcia psychoedukacyjne na świeżym powietrzu.
Pani psycholog cały czas jest z nami, chodzi z nami, rozmawia. Potem siadamy, ona mówi o czymś, zaczyna jakiś temat, każdy coś powie. Od tego zaczyna się diagnozowanie problemu i motywacja
- relacjonuje ambasadorka, która sama mierzy się z depresją.
Depresja wśród osób starszych to poważny problem społeczny. Według najnowszych badań aż 23% seniorów w Polsce cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji. To znacznie więcej niż w krajach zachodnich, gdzie odsetek ten jest porównywalny z młodszymi grupami wiekowymi.
- Nie każdy jest taki odważny jak ja, że pójdzie do telewizji i powie, że chorował na depresję - mówi szczerze Basia Tukendorf, która sama przeszła przez depresję i teraz pomaga innym.
Zajęcia mają charakter grupowy i psychoedukacyjny, co oznacza, że dotyczą ogólnych zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym.
To nie jest tak, że przepytują Cię, jak na przesłuchaniu. Można się dowiedzieć co to jest depresja, co to są stany lękowe, jak je leczyć, jak dbać na co dzień o zdrowie psychiczne, zwiększać poczucie szczęścia
- zapewnia Tukendorf.
Program "Nordic Walking z Twarzami Depresji" już ruszył i będzie odbywał się w następujących terminach:
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 10:30 przy ulicy Belgradzkiej, przy wejściu do parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK.
Program skierowany jest przede wszystkim do osób po 60. roku życia, choć jak zaznacza Basia Tukendorf: - Mogą przyjść osoby w różnym wieku, które potrzebują takiej rozmowy.
Uczestnictwo jest bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona do maksymalnie 10 osób na każde spotkanie. Organizatorzy zapewniają także wsparcie dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób niewidomych czy poruszających się na wózku inwalidzkim.
Aby zapisać się na zajęcia, należy skontaktować się z Poradnią Psychologiczną Fundacji Twarze Depresji pod numerem telefonu 22 290 88 85. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
- Może obserwujesz sąsiada i chciałbyś mu pomóc, pokierować go gdzieś, a może w rodzinie ktoś wymaga pomocy? - Basia Tukendrof zachęca wszystkich mieszkańców Ursynowa do rozmawiania z sąsiadami i bliskimi, do przekonania ich do skorzystania z zajęć. Są bezpłatne, ułatwiają diagnozę, uświadamiają, dają motywację do dalszych kroków. Warto więc z nich skorzystać.
A Fundacja Twarze Depresji prowadzi także poradnię psychologiczną w Warszawie - bezpłatną i z bliskimi terminami:
Antykomuch11:00, 06.06.2025
To ta co krzyczala "je*** PiS" i występowala na teledyskach matczaka? Z patologią nie chcę mieć nic wspólnego. Po co promujecie takie osoby?
Paulo13:15, 06.06.2025
Zobacz sobie wcześniejsze artykuły. Chamskie babsko, które lubi "rzucić mięsem", jak to się określała. J**** PiS to jej flagowe hasło. Syf i tyle. Influencerka, youtuberka i może jeszcze betoniarka...
Bez szans13:16, 06.06.2025
Depresji to można dostać od propagandowych wypocin tej kobiety.
Maria z Kazury14:01, 06.06.2025
Długo trzeba je*** PiS, żeby zostać ambasadorką kampanii? Dobrze płacą? Może też bym dorobiła do emerytury.
Psychiatra14:39, 06.06.2025
Zapraszam te panią na wizytę, odpowiednia terapia plus silne leki pomogą.
Fikołek logiczny14:42, 06.06.2025
Kobieta spod szyldu ośmiu gwiazdek ambasadorką kampanii walki z depresją? Kto następny? Lempart a może babcia kasia? Festiwal chamstwa trwa. Oby tak dalej a przegracie kolejne wybory.
Wojak17:57, 06.06.2025
babsztyl kasiak został chyba warszawianką? to dopiero konkretne splunięcie powstańcom warszawy w buzie :(
MyPolacy;)13:54, 07.06.2025
kiedy gwiazdki są ,,fe,, a babsztyl: superzasto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AsystentZdrowienia15:56, 06.06.2025
do Powyżej: w zdrowieniu umiejętność posługiwania się gwiazdkami to podstawa;)
Wręcz w szczególnie trudnych /ekstremalnych sytuacjach dobrze jest skorzystać z gwiazdek.
Ruch + gwiazki = pierwszorzędny kurs zapobiegający i leczący z depresji!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gdzie nad wodę niedaleko Ursynowa? Polecamy te miejsca!
Jezioro Zgorzała powinno być chronione przed koszeniem. Zostawcie dzikie zwierzęta w spokoju. Parki są w innych częściach Ursynowa
Astraea
13:09, 2025-08-18
Nowa inwestycja na Ursynowie. Zniknie biała plama
Panie Burmistrzu, Na Ursynowie jest 36 toalet dostępnych dla ludzi ( stricte toalet publicznych jest zaledwie kilka). Przy 150 tys. mieszkańców daje to jedną toaletę na 4166 osób. Rozwiązywanie problemów mieszkańców zacząłbym od tego, tak żeby ludzie przestali się załatwiać w bramach i krzakach. Chcecie promować kulturę, a w tym czasie mieszkańcy muszą załatwiać swoje potrzeby jak w III świecie - czyli gdzie popadnie.
Warszawiak82
12:11, 2025-08-18
Nowa inwestycja na Ursynowie. Zniknie biała plama
Niech to finansują faktyczni użytkownicy, czyli Mysiadlo i Nowa Iwiczna. Dlaczego mamy płacić za ich atrakcje??
Obi
12:09, 2025-08-18
Nowa inwestycja na Ursynowie. Zniknie biała plama
te 50 osób to chyba z łapanek
Oj
11:29, 2025-08-18
Redakcja Haloursynow.pl [email protected]