Zamknij

Leśniczówka po remoncie otwarta! ZOBACZ

[email protected] 14:58, 12.12.2023
Skomentuj UM UM

Po 8 latach przerwy dziś otwarto wyremontowaną leśniczówkę przy ul. Rydzowej w Lesie Kabackim. Odbyły się w niej pierwsze zajęcia z edukacji ekologicznej dla uczniów warszawskiej szkoły.

W lipcu zakończył się trwający kilka lat gruntowny remont leśniczówki w Lesie Kabackim. Ten drewniany zabytek przeszedł prace remontowe i odtworzeniowe. 

Ostatni raz byliśmy tutaj w lipcu, po zakończeniu głównych prac remontowych. Obiecałem wtedy, że leśniczówka wróci do życia jesienią. Tak się właśnie stało – dziś z pierwszych zajęć w tym miejscu skorzystali warszawscy uczniowie, a wkrótce będą mogli to zrobić także pozostali mieszkańcy stolicy

- powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Odnowiony budynek pełni teraz funkcję wystawienniczą, edukacyjną i warsztatowo-kreatywną. Poza oryginalnymi, odrestaurowanymi meblami znalazło się tam również nowoczesne wyposażenie edukacyjne - sprzęt multimedialny i szklane gabloty.

Zajęcia w leśniczówce organizowane są dla małych grup, większe będą mogły zwiedzać budynek przy okazji leśnych warsztatów lub spotkań organizowanych w pobliskim Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W tym miesiącu w zajęciach uczestniczą przedszkolaki i uczniowie z warszawskich placówek edukacyjnych. Od lutego 2024 r. weekendowo będą mogły skorzystać z nich także osoby indywidualne. Zapisy odbywają się elektronicznie, na stronie Lasów Miejskich – Warszawa.

- Tematyka zajęć w leśniczówce będzie dostosowywana do zmieniających się pór roku. Pierwsze spotkania będą odbywać się pod hasłem „Odkrywamy tajemnice zabytkowej leśniczówki” - poinformował stołeczny ratusz.

Leśniczówka odzyskała dawny blask

Remont zabytkowej leśniczówki wybudowanej w II połowie XIX wieku zakończył się w lipcu tego roku. Budynek został gruntownie odnowiony, a teren wokół niego na nowo zagospodarowany i zazieleniony.

Do wykonania pozostało jedynie zabezpieczenie i renowacja zabytkowych polichromii, które odkryto na ścianach i sufitach leśniczówki podczas prac remontowych. Z uwagi na konieczność wymiany drewnianej konstrukcji budynku, nie było możliwości zachowania całej dekoracji malarskiej

- informuje ratusz.

Unikatowe fragmenty, które udało się uratować, w pierwszej kolejności przebadano i odpowiednio zabezpieczono, a następnie zdezynfekowano i oczyszczono. Dwa z nich wyeksponowane zostały w formie tzw. świadków. Zabezpieczono je szybą hartowaną, eksponując poszczególne warstwy ścian leśniczówki. Na koniec odtworzono ubytki tynków za pomocą zaprawy mineralnej oraz zrekonstruowano polichromie.

W ramach modernizacji budynek został dostosowany do współczesnych standardów, ale zachowano jego zabytkowe elementy: część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń i ich wyposażenie. Po konserwacji do leśniczówki wróciły m.in. drzwi z kutymi zawiasami, okna i piec kuchenny.

Renowacji poddano zabytkowe meble: drewnianą witrynę z przeszklonymi drzwiami, biurka, biblioteczkę, drewnianą etażerkę oraz starą maszynę do pisania. Do dawnej świetności przywrócono także drewnianą podłogę. Po wyczyszczeniu i naprawie wróciły też mundur oraz narzędzia leśniczego: klupa do mierzenia średnicy, numerator do drewna, kostur do sadzenia drzew czy ośnik do korowania.

- podaje stołeczny ratusz.

Zmiany widoczne są też na zewnątrz budynku. Na odnowionej elewacji znów pojawiły się detale architektoniczne, a na dachu pokrycie z gontu modrzewiowego. Tego typu dach przykrywał budynek do 1967 r.

Tak wyglądała leśniczówka przed i po remoncie:

[FOTORELACJA]5203[/FOTORELACJA]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Wątek: O leśniczówce w Lesie Kabackim

Historia i teraźniejszość tego kabackiego zabytku


komentarz(1)

AbcAbc

0 0

Kiedyś słyszałem rodzinny przekaz, że w latach 60-tych bywał tam Gomułka.

19:16, 12.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%