- Wiosna należy do "drewniaków"! - ogłosił Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, zapowiadając remont XIX wiecznej leśniczówki w Lesie Kabackim. Do końca roku ma być gotowy projekt modernizacji. W leśniczówce powstanie centrum szkoleniowe edukacji leśnej.
Leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 to mało znany i unikatowy w skali Warszawy obiekt związany z gospodarką leśną. Niegdyś tereny te należały do Dóbr Wilanowskich, które w XIX w. były w posiadaniu rodu Potockich, a następnie przeszły w ręce rodziny Branickich. Dziś nadzór nad tym obszarem sprawują Lasy Miejskie Warszawa.
Leśniczówka powstała prawdopodobnie w 1890 roku w konstrukcji zrębowej. Stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt łączy funkcję mieszkalną i biurową. Zachował się pierwotny układ wnętrza oraz piece, kuchnia węglowa, stolarka okienna i drzwiowa. Leśniczówka jest objętą ochroną konserwatorską od 1987 roku.
Lasy Miejskie chcą przekształcić leśniczówkę w centrum szkoleniowe edukacji leśnej, które uzupełniałoby pobliskie, niezwykle popularne wśród mieszkańców, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Jest już wstępna koncepcja ekspozycji. Odwiedzający w odnowionej leśniczówce zobaczą dawną kancelarię leśniczego, ekspozycję "Od drzewa do drewna", poznają warstwy lasu, kryjówki zwierząt. Będzie też część kreatywna i multimedialna.
źródło: projekt koncepcyjny ekspozycji przyrodniczo-historycznej w leśniczówce, Gringoo Architektura Krajobrazu, Marta Chrząszczyk, 2017 r.
Na razie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na projekt remontu leśniczówki pod nadzorem konserwatora zabytków. Wpłynęły cztery oferty, spośród których najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez biuro projektowe z Warszawy - Projekt 6 Małgorzata Karpowicz, które wykona projekt za 195 tys. złotych.
- Zadaniem zwycięskiego biura projektowego jest dokładne rozpoznanie stanu technicznego budynku oraz stworzenie projektu modernizacji i adaptacji obiektu do nowej funkcji edukacyjnej. Jednocześnie powinien uwzględniać zachowanie i wyeksponowanie wartości zabytkowych obiektu - informuje stołeczny zarząd.
Projekt ma być gotowy do końca roku, a prace remontowe będą mogły się rozpocząć w 2021 roku, o ile znajdą się na ten cel środki w budżecie miasta.
ZOBACZ: Tak wygląda leśniczówka w Lesie Kabackim
Historia i teraźniejszość tego kabackiego zabytku
2025-07-20
Śledztwo pośród drzew. Kabacka leśniczówka zagrała w serialu!
2024-07-27
Las Kabacki, niemy świadek tragedii. Tu wykonywano masowe egzekucje
2023-12-12
Leśniczówka po remoncie otwarta! ZOBACZ
2022-06-24
Kabacka leśniczówka wraca do dawnej formy FOTO
Ale kolorowo pod ratuszem! Na krzewach wyrosły zajączki
Ale tandeta! 🤣
Paulo
12:09, 2026-04-02
5 godz. na linii, by zapisać się na badania!
A kto zasiada w Radzie Nadzorczej Szpitala Południowego? No kto- oczywiście nasz niezastąpiony, tak więc uśmiech i do przodu!
Nokto
11:19, 2026-04-02
5 godz. na linii, by zapisać się na badania!
tu trzeba być chyba czaskoskim, żeby mieć tyle wolnego czasu na załatwianie podstawowych spraw...
warszawiak
11:17, 2026-04-02
Zaginął 36-latek z Ursynowa. Znaleziono jego rower
Obawiam się jednak najgorszego.
Boom
10:58, 2026-04-02
5 0
Świetnie, wreszcie jakiś Konserwator, który dostrzega zabytek. Piękny obiekt, powodzenia.
2 0
Dobry pomysl. Brawo.
1 0
Piękna lesniczówka. Zrębowa, narożne ozdobne deski boniowania. O lesniczówki w Polsce}( sporo ich na Mazurach) nie dbamy wystarczająco. A wiele niestety jest opuszczonych i nie konserwowanych...
0 0
Od lat marnieje, tak gospodarze dbają. Brak wizualizacji wyglądu zewnętrznego pozwala domyślać się, że z leśniczówki pozostanie nazwa, a budynek zamieni się w jakiś blaszak. Zaniedbanie budynku nie jest przypadkowe, cały Powsin popada w ruinę. Gospodarz nie lubi historii. Zwłaszcza WWII.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz