Przed południem od pobliskiego ogniska zapalił się wielki konar drzewa po północnej stronie tzw. polanki grillowej przy Lesie Kabackim. Gdyby nie szybka interwencja strażaków mogło dojść do pożaru w lesie. Od lat o ustanowienie zakazu palenia ognisk po stronie lasu apelują radni. Bezskutecznie.
Jedna chwila i może zacząć płonąć las, zwłaszcza przy tak wysokiej temperaturze i ekstremalnie niskiej wilgotności ściółki.
Przed południem na popularnej polance grillowej doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Od niedogaszonego ogniska pozostawionego przez mieszkańców zapalił się pień powalonego drzewa. Suche drewno szybko zajęło się ogniem. Wszystko działo się blisko zarośli Lasu Kabackiego - po północnej stronie Polanki Powsińskiej. Tuż za znakiem "Zakaz palenia ognia".
To było ekstremalnie niebezpieczne - gdyby nie szybka interwencja ursynowskich strażaków, pożar mógł się rozprzestrzenić wgłąb lasu. A dziś naturalne zagrożenie pożarowe w lasach na całym Mazowszu jest duże. Wilgotność ściółki spadła do poziomu poniżej 10 proc.
Świadkiem dogaszania pnia na polance przez strażaków był wiceburmistrz Ursynowa Bartosz Dominiak.
- Być może najwyższy czas wrócić do egzekwowania przez Lasy Miejskie, policję i straż miejską zakazu palenia ognia na północnej stronie tzw. polany grillowej w Powsinie? Oby straż nigdy nie musiała gasić całego lasu... - napisał Dominiak w mediach społecznościowych.
Na niewielką odległość ognisk do północnej ściany Lasu Kabackiego już w 2019 roku uwagę zwracała służbom radna Sylwia Krajewska z KO.
- W miesiącach wiosenno-letnich, a nawet w jesienno-zimowych, przy słonecznej pogodzie mieszkańcy rozpalają ogniska poza wyznaczonymi przez Lasy Miejskie 10 miejscami do tego przeznaczonymi. W sezonie grillowym na polanie widokowej amatorzy piknikowania rozpalają po kilkadziesiąt palenisk blisko siebie lub od wyznaczonych palenisk. Niektórzy amatorzy ognisk rozpalają ogniska pod drzewami (dawny sadek przy polanie widokowej) - pisała radna w swojej interpelacji.
Apelowała, aby ograniczyć samowolę w rozpalaniu ognisk. W odpowiedzi burmistrz Robert Kempa napisał, że dzielnica poprosi służby mundurowe, by częściej patrolowały polankę, zwłaszcza w okresie grillowania. Jak pokazuje niedzielne zdarzenie, interwencja służb nadal jest potrzebna. Do tematu powrócimy w najbliższych dniach.
Tam juz dawno powinien byc zakaz palenia. Smrod dymu czuc z kilometrów. Ciekawe, ze tak sie wszyscy pruja o zwierzatka w lesie zyjące przy kazdej mozliwej okazji, po czym ida do powsina i palą, grillyja, drą się a cała okolica zamieniona w szalet. Ale sprobuj przyjechac obok lasu samochodem, albo z psem na smyczy, w sylwestra fajerwerki, to by ukrzyżowali. Im wolno, bo rowerem przyjechali i są eko.
Co to za moda z grillowniem na tej polanie?
cik16:04, 26.06.2022
Co to za moda z grillowniem na tej polanie?
Sails16:12, 26.06.2022
Tam juz dawno powinien byc zakaz palenia. Smrod dymu czuc z kilometrów. Ciekawe, ze tak sie wszyscy pruja o zwierzatka w lesie zyjące przy kazdej mozliwej okazji, po czym ida do powsina i palą, grillyja, drą się a cała okolica zamieniona w szalet. Ale sprobuj przyjechac obok lasu samochodem, albo z psem na smyczy, w sylwestra fajerwerki, to by ukrzyżowali. Im wolno, bo rowerem przyjechali i są eko.
jac.12:31, 27.06.2022
A może to są jednak dwie różne grupy ludzi - ci od grillowania i od zwierzątek?
'Obok lasu samochodem' -> gdzie jeszcze nie zajęte tam stanę.
'psem na smyczy' -> Akurat dzisiaj zapomniałem wziąć smycz i co mi pan zrobi?
koLega08:31, 02.07.2022
JAC - akurat do Lasu Kabackiego nie wejdziesz nawet z psem na smyczy.. chyba że nalezysz to tej grupy lekceważącej przepisy.
StasioJasio05:00, 27.06.2022
Pan Dominiak zupelnie tam przypadkiem sie znalazl:)? niczym w Misiu - zona Ryśka przechodzila z tragarzami.
jot08:24, 27.06.2022
Sugerujesz, że to on podpalił, żeby potem wyjść na bohatera? ;-)
Koszałkikocopałkikie05:18, 27.06.2022
Kempa jak zwykle #nicniemogie i wdraża działania pozoracyjne. Dobrze, że to jego ostatnia kadencja.
Jej10:48, 27.06.2022
Koszalki_ kocopalki: to Wy dzisiaj juz od 5 rano dyżur na polance trzymacie? Co za ambicje i sumienność! Pracujecie tam w cieniu zdalnie, czy urlop na żądanie wzięliście, aby władze Ursynowa na miejscu poobserwowac?
Ja06:02, 27.06.2022
Ja wiem, że może dramaturgia w tytule - ale ludzie, jest potwornie sucho. Teraz przed nami tydzień upałów. Las w takim stanie podpala się tak szybko, że trudno w ogóle uwierzyć, że to możliwe. A jednak.
Kon08:33, 27.06.2022
Bylem tam pierwszy raz 15 lat temu, z poczatku myslalem, ze las sie pali. Wychodze na polane a tam 40 ognisk/grilli. Generalnie tam jest chaos w sezonie..
Lance13:44, 28.06.2022
radni PO mają na wszystko radę: no ta zakazać.
A może zadbać przygotować wyznaczone bezpieczne paleniska wyłożyć kamieniami, podciągnąć wodę, zbudować hydranty?
Żeton19:30, 02.07.2022
Straż miejska ma w nosie Las Kabacki i wskazuje na Straż Leśną. Lasy Miejskie nie mają formacji do pilnowania porządku. Policyjne patrole konne czasami są, ale częściej ich nie ma. UD Ursynów jest zajęty robieniem interesów na pseudo koncertach na parkingu pod urzędem. No to bulba
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ruiny dyskoteki znikną z mapy Ursynowa
Po co tym (@-_$#$+ z ratusza te dyplomy collegium tumanum skoro nie potrafią zarządzać ? I to nie dotyczy tylko tej nieruchomości. Kolejny przykład to pawilon przy Szolc Rogozińskiego. Już ponad milion zł kosztowała nas niekompetencja urzędników, którzy nie mają pomysłu na takie nieruchomości... Za co o i biorą kasę?
Zniesmak
22:50, 2025-07-08
Fontanny na Ursynowie pełne dzieci. Co na to Sanepid?
Jakim prawem redakcja uznała , że jest to rozsądne i godne z prawem udostępnianie zdjęć dzieci w strojach kąpielowych bez zgody rodziców ??? O fontannach można napisać nie udostępniając zdjęć dzieci bez zgody rodziców co lepsze pytanie kto robił te zdjęcia również bez zgody rodziców ??
Ro
21:47, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Kto w Warszawie mieszka ten się w cyrku nie śmieje. Tak bezczelnej i aroganckiej odpowiedzi ze strony urzędasów można sie było spodziewać. To jest hicior jednak - przejść dla pieszych nie będzie, bo rowerzyści i tak ich nie respektują!! Czy wy sie kutwa urzędasy czytacie czasami?
Lajkra princess
19:12, 2025-07-08
Stolica szykuje się na ulewy. Wyleje Potok Służewiecki?
Trochę tropikalnego deszczu i już ultra drama-ferment co za świat 🤣 i co za *%#)!& w mediach 😂. Ludzie nie dajcie się zwariować ☺️.
Q
18:48, 2025-07-08
13 23
To nie moda a tradycja. Ogniska a potem grile były tam 10, 20 i 30 lat temu
17 5
Jakoś nie przypominam sobie tam grilli 30 czy 35 lat temu.
0 0
tradycja, ja pamietam w podstawowne 30 lat temu jeździliśmy tam na rowerach na ognisko (rzeczywiście grilli wtedy nie było) potem w liceum też robiliśmy wypady z grilem