W środę i czwartek termometry pokażą powyżej 30 stopni. Miejskie chodniki i place zamienią się w istne patelnie. Dla wielu z nas będzie to okazja do opalania się, kąpieli i aktywności na świeżym powietrzu. Przynajmniej do momentu, gdy temperatury staną się nieznośne. Należy pamiętać, że upał może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.
Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają na komfort życia, ale mogą też stanowić zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób starszych, przewlekle chorych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Wysoka temperatura zwiększa ryzyko odwodnienia, udaru cieplnego i problemów z układem krążenia, dlatego tak ważne jest, aby w gorące dni odpowiednio o siebie dbać i się chronić
- ostrzega stołeczny ratusz.
W słońcu łatwo o odwodnienie. Nawadnianie jest więc kluczowe. Każdy, niezależnie od wieku i płci powinien latem mieć pod ręką butelkę wody i pamiętać o częstym przyjmowaniu płynów. Gdy z nieba leje się żar, intensywnie się pocimy i w każdej sekundzie tracimy cenną wilgoć. Kolejnym "prezentem" od słońca jest udar cieplny. To jedna z częstszych przyczyn interwencji medycznych w porze letniej, a także przyczyna wielu zgonów.
Przyczyną udaru jest długotrwałe przebywanie na słońcu, brak odpowiedniego nawodnienia. Najczęstsze objawy to silne bóle głowy, zawroty głowy, nudności, gorączka, przyspieszony puls oraz dezorientacja. W przypadku wystąpienia udaru cieplnego należy natychmiast umieścić osobę w chłodnym miejscu, podać jej wodę, schłodzić ciało i jeśli to konieczne, wezwać pomoc medyczną
- radzi warszawski ratusz.
Symptomów udaru nie wolno pod żadnym pozorem lekceważyć, gdyż śmiertelność pełnoobjawowego udaru cieplnego to średnio aż 40%.
[POGODA]1751442330572[/POGODA]
Jak się chronić? Przede wszystkim należy unikać przebywania na słońcu. Ważne jest też nakrycie głowy. Nieważne, czy będzie to czapka, kapelusz czy apaszka - chodzi o odizolowanie głowy od promieni słonecznych. Przewiewny ubiór też może pomóc, zwłaszcza jeśli będzie w jasnych kolorach, które odbijają promienie świetlne. Czerń nagrzewa się najszybciej i latem warto jej unikać.
Przed słońcem schronienia można szukać w jednym z przygotowanych przez dzielnicę Miejsc Chłodu. To część ogólnowarszawskiej akcji ratusza pod hasłem "Uwaga upały!", która ma na celu zwiększyć świadomość warszawiaków na temat ochrony przed upałami i ich skutkami. Na Ursynowie znajdują się trzy Miejsca Chłodu, w których mieszkańcy dzielnicy będą mogli szukać schronienia. Było pięć, ale obiekty UCSiR w lipcu i sierpniu nie będą dostępne.
Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, ul. Kajakowa 12B, czynny poniedziałek – niedziela 10:00–18:00
Przynieś-Wynieś-Porozmawiaj, ul. Ernesta Malinowskiego 5, czynne poniedziałek – piątek 10:00–15:00
Urząd Dzielnicy Ursynów, Al. Komisji Edukacji Narodowej 61, czynny poniedziałek 8:00–18:00, wtorek – piątek 8:00–16:00
Warto zapamiętać te adresy - mogą uratować życie, lub po prostu dać chwilę wytchnienia od letniego słońca.
Paulo11:13, 02.07.2025
Czemu właściwa informacja jest podawana dopiero na samym końcu artykułu? To chyba jakaś celowa polityka, żeby przeczytać mało interesującą całość.
Czas na działanie! Pseudorowery to zagrożenie WYWIAD
Problem ciężkich elektryków ("pseudorowerów") trzeba uporządkować prawnie. To sejm powinien się tym zająć. Miasta mogą też wprowadzać jakieś własne ograniczenia.
Ma-K
23:26, 2025-07-02
Jak metro kursuje w czwartek? Koniec z przesiadkami!
Od Kabat do Wilaniwskiej metro wlokło się dzisiaj niemiłosiernie i długo stało na stacjach. Nikt nie uprzedził, że tak bedzie. To już lepiej było rowerem jechać.
Zouzajakichmało
23:04, 2025-07-02
Jak metro kursuje w czwartek? Koniec z przesiadkami!
bajki o tramwaju za metro (obecnie 61) kursującym co 5 minut możecie opowiadac kolegom czaskoskiego; przeciez informacje o tych tramwajach nie są nawet wyświetlane na tablicach, chyba , że jeżdża co 30 min i nie mieszczą się nawet na ekranie; amatorszczyzna pełną gębą, całe szczęście, będzie tęcza za 700 tysi na pl. zbawiciela
Warszawiak
19:26, 2025-07-02
Nowocześnie w środku, ruina na zewnątrz
9 na 10 spółdzielni to zło, a i tak nie wiem czy nie jestem zbyt łaskawy
Spółdzielnia
19:04, 2025-07-02
5 0
A co tutaj w ogóle jest do czytania interesującego? Latem jest gorąco a zimą zimno, jesienią i wiosną wiatr i burze. W kółko to samo, szukanie taniej sensacji
1 0
Właśnie napisałem, że to jest mało interesujące. Chodzi tylko o to, czemu autor sedno sprawy umieścił na samym końcu artykułu. To powtarza się notorycznie.