Zamknij

Dodaj komentarz

Ulica jak z horroru od lat czeka na remont. A harmonogram się sypie!

Sławek Kińczyk Sławek Kińczyk 12:21, 21.08.2025 Aktualizacja: 14:01, 21.08.2025
12 ul. Karczunkowska od lat czeka na remont (SK) ul. Karczunkowska od lat czeka na remont (SK)

Przebudowa ul. Karczunkowskiej znów stanęła w miejscu! Przedłużają się urzędnicze procedury, harmonogram prac jest już nieaktualny. Kiedy ta "ulica jak z horroru" wreszcie zostanie zmodernizowana?

Mieszkańcy nazywają tę ulicę "jak z horroru" nie bez powodu. Jest wąska, na większości odcinków nie ma chodników, a od czasu otwarcia trasy ekspresowej S7 przejeżdża nią gigantyczna liczba samochodów.

Tu nie ma jak z dziećmi pójść do szkoły, brakuje chodników, samochody pędzą - gdy tylko pojawi się taka możliwość - lekceważą niedawno wprowadzone ograniczenia. Stan nawierzchni jest fatalny. Jak ktoś chce wyjechać z domu swoim autem to czeka w nieskończoność. Mieszkanie przy tej ulicy to istny horror

- mówią nam mieszkańcy, którzy z niecierpliwością czekają na ucwylizowanie ulicy.

Karczunkowska jest w fatalnym stanie. Brakuje cywilizowanego pobocza dla pieszych - chodnika, drogi dla rowerów, bezpiecznych przejść dla pieszych, jezdnia jest dziurawa, bardzo złej jakości. Wszystko to zagraża zdrowiu i życiu użytkowników tej ulicy: pieszych (w tym dzieci, które uczęszczają do okolicznych szkół) kierowców, rowerzystów. 

- pisali mieszkańcy w petycji do ratusza o zapewnienie pieniędzy na remont.

Po latach apeli, petycji, interwencji radnych, ratusz w 2022 roku znalazł pieniądze na przebudowę ulicy. W 2023 roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zlecił projektowanie remontu. Roboty budowlane - wg wstępnego harmonogramu - miały się rozpocząć wiosną przyszłego roku, ale już wiadomo, że to nie nastąpi.

Powodem są przedłużające się ciągle procedury urzędnicze. Modernizacja 1,6 km ulicy Karczunkowskiej to inwestycja o skali, która wymaga wydania tzw. decyzji środowiskowej. To urzędowe „zielone światło” dla inwestycji, które mogą wpływać na środowisko. Określa, na jakich warunkach wolno budować, żeby jak najmniej szkodzić ludziom i przyrodzie. Bez niej nie ruszą kolejne formalności takie jak wydanie pozwolenia na budowę.

Tymczasem stołeczny ratusz już po raz kolejny przełożył wydanie decyzji środowiskowej dla ulicy Karczunkowskiej.

Organ prowadzący postępowanie zawiadomił inwestora, że wydanie decyzji nastąpi do 31 października 2025 roku

– przekazała naszej redakcji Agata Choińska‑Ostrowska, rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Jak dodała, przesunięcie uzasadniono „szczególnie skomplikowanym charakterem sprawy oraz koniecznością pozyskania opinii Wód Polskich, Sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczących potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko”. Pierwotnie decyzja miała zostać wydana do marca.

Co dalej? SZRM: najpierw decyzja, potem harmonogram

Miasto nie podaje nowych terminów rozpoczęcia prac budowlanych na ursynowskiej ulicy. Decyzja środowiskowa jest już spóźniona o 7 miesięcy. SZRM ostrożnie zakładał, że w drugim kwartale 2025 roku wystąpi o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (specjalistyczne pozwolenie na budowę) i zostanie ono wydane jeszcze w tym roku.

Problemy z decyzją środowiskową przesuwają wszystko o prawie rok, a przecież na dalszych etapach przygotowania inwestycji mogą zdarzyć się kolejne opóźnienia.

- O rozpoczęciu robót wiosną 2026 roku można zapomnieć. Będzie dobrze jak ruszymy w 2027 roku - słyszymy w ratuszu.

Nowa ulica będzie cichsza. Dołoży się deweloper

Wiadomo już co nieco o kształcie przyszłej zmodernizowanej drogi. Przypomnijmy, droga ma być jednojezdniowa (jak dziś), z obustronnymi chodnikami, drogą rowerowową oraz szpalerem drzew. Ostatnie analizy przeprowadzone przez drogowców wykazały, że na Karczunkowskiej musi zrobić się ciszej.

Analizy wykazały konieczność zastosowania nawierzchni o obniżonej emisji hałasu. Ostateczne rozwiązania w zakresie rozwiązań ograniczających oddziaływanie akustyczne drogi na tereny sąsiednie będą wynikały z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

- mówi Agata Choińska-Ostrowska ze SZRM.

Po apelach mieszkańców przedstawionych, m.in. na spotkaniu radnych z mieszkańcami okolicy w kwietniu 2024 roku, drogowcy uwzględnią postulat wybudowania sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu z ul. Nawłocką. Sfinansuje ją deweloper, który za Biedronką buduje nowy blok.

Została podpisana umowa z art. 16 ustawy o drogach publicznych z deweloperem dotycząca partycypacji w kosztach rozbudowy ul. Karczunkowskiej. Umowa zawarta jest z firmą MDR Inwestycje 7. Wysokość wkładu to 2,126 mln złotych

- poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Wszystko o KarczunkowskiejWszystko o Karczunkowskiej


komentarze (12)

PauloPaulo

5 0

Chyba Migdałowa wygląda gorzej...

12:58, 21.08.2025
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

Stokłosy1978Stokłosy1978

1 0

Przecież ta ulica jest wciąż "prywatna", należy do SM "Przy Metrze".

09:08, 22.08.2025

PauloPaulo

0 0

Ale tak samo nadaje się do remontu.

16:15, 22.08.2025

BoloBolo

3 1

to jakieś stare zdjęcia wklejone kiedy to jeszcze było jako tako. Teraz to jest obraz nędzy i rozpaczy a jazda po tej ulicy powoduje nieprzyjemne doznania zwłaszcza po posiłkach. Cóż, lepiej ogłosić "sukces" z budowy za 3,5 bańki jakiegoś tam MAL na Buszyckiej niż cisnąć na przyspieszenie prac na samej Karczunkowskiej. Może to i lepiej ale jak "tłumy" po zakończonych imprezach w MAL dotrą do skrzyżowania Nawłocka/Karczunkowska i zechcą skręcić w lewo lub w prawo (z Nawłockiej) to się będzie działo. Zwłaszcza iż większość to zapewne emeryci. Dać komu trzeba w łapę te trzy i pół bańki to odpowiednie decyzje pojawią się pod koniec września. Taka smutna refleksja.

16:49, 21.08.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

2 0

Ratusz sam sobie nie umie wydać w terminie decyzji środowiskowej, śmiech na sali. Pogonić tych nierobów do pracy. Nad czym tam deliberować? Była droga, będzie droga + chodnik+DDR+drzewa. Będzie lepiej niż jest. Taką decyzję powinni w miesiąc wydać. Panie prezydencie już po wyborach, weź się Pan do roboty

07:45, 22.08.2025
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

urzędnikurzędnik

0 0

to są określone ustawą procedury. Nie mozna twierdzić, że miasto wydaje sobie. Tu ratusz pełni role dwóch odrębnych organów.

13:21, 22.08.2025

BoomBoom

0 0

Ale finalnie wydaje sam sobie i jeszcze łapie opóźnienia. Przygotowanie papierów w Polsce często trwa kilka razy dłużej niż sama inwestycja.

13:34, 22.08.2025

TutejszyTutejszy

2 1

Niestety, ale rozbudowa Karczunkowskiej jest PRZESKALOWANA i może stąd kłopoty, o których mowa w artykule. Proszę sobie wyobrazić, że na ulicy ma zapanować Bizancjum w postaci: droga dwujezdniowa i z obu stron chodniki po 1,5m (to oczywiste), ale oprócz tego osobna ścieżka rowerowa (czemu nie może być połączona z jednym z chodników), SZPALER DZRZEW (utrudniających bezpieczny wyjazd z posesji), a wszystko oddzielone trawnikami... W konsekwencji konieczne są dodatkowe wywłaszczenia (wzrasta koszt inwestycji), jak i dodatkowa biurokracja. Ludzie, po co odrębnie chodnik i ścieżka rowerowa? Po co szpalery drzew tam, gdzie trzeba będzie sąsiadom zabierać więcej gruntów i w konsekwencji wycinać już obecną zieleń. To jest absurd.

14:23, 22.08.2025
Wyświetl odpowiedzi:3
Odpowiedz

BoomBoom

0 0

Jaka niby dwujezdniowa? 🤣 Gdzie się tam zmieszczą aż dwie jezdnie?

16:07, 22.08.2025

wckwck

0 0

Nie zmieszczą, bo nawet jakby się zmieściły to sensu nie ma. Zjazdy z S7 są jednopasmowe, wiadukt nad torami tez. Godzina 17 i korek już na dojeździe do Karczunkowskiej z S7.

19:24, 22.08.2025

TutejszyTutejszy

0 0

Miałem na myśli drogę z dwoma pasami (po jednym w każdym kierunku - jeszcze tego by brakowało żeby tam wciskać cztery pasy). Ale czepiłeś się najmniej istotnej rzeczy, a istotą jest to, że całe przedsięwzięcie jest ZA DUŻE i tylko mnoży z tego powodu problemy (jak np. uzyskanie tej decyzji środowiskowej). Mniejsza droga, w tym z połączoną ścieżką rowerową z chodnikiem (jak jest powszechnie Lesznowoli) byłaby dużo łatwiejsza w realizacji. A tak chcą zrobić wielką inwestycje, a w konsekwencji kolejne lata zostajemy z niczym…

23:04, 22.08.2025

wckwck

1 0

Takie to rządzenie. Najpierw zamykamy 1/3 Puławskiej dla samochodów. Mówimy, że mają jeździć ulicą, która nie spełnia norm. A potem 3 lata przygotowujemy projekt, a potem pewnie 3 lata będzie trwała budowa.

Wciąż są ludzie na Ursynowie, którzy wybiorą PO i eko terrorystów.

19:22, 22.08.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%