Do tej pory warszawiacy mogli oddawać odpady odzieży i tekstyliów jedynie do stacjonarnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów), zlokalizowanych na Białołęce, Bielanach, Woli i w Wilanowie. Dzięki nowej uchwale radnych, mieszkańcy stolicy będą mogli korzystać z MPSZOK-ów, które są dostępne w 42 lokalizacjach na terenie miasta, w wybrane dni tygodnia.
W każdej z lokalizacji zatrzymuje się odpowiednio przystosowany samochód, który czeka na odbiór odpadów.
Na Ursynowie MPSZOK pojawia się w dwa dni tygodnia - zawsze w środy i w soboty.
W środy od godz. 9 do 10:30 samochód parkuje na parkingu przed boiskami "Orlik" przy ul. Przy Bażantarni. Później pojawia się na Kabatach. Od godz. 13 do 14:30 stoi przy pętli autobusowej "Osiedle Kabaty" przy al. KEN 14 - obok dawnego Tesco.
W soboty (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy) MPSZOK pojawia się w godz. 11-12:30 na parkingu urzędu dzielnicy przy al. KEN 61.
Mieszkańcy osiedli w rejonie ulicy Kłobuckiej na najbliżej będą mieli do parkingu przy ul. Bokserskiej 42 (przy pawilonie). Auta MPSZOK stoją tam w soboty w godz. 15-16:30.
Do samochodów można przynosić odpady, których nie możemy wrzucać do kontenerów w osiedlowych śmietnikach.
Są to: farby i opakowania po farbach, opakowania po olejach innych niż spożywcze, detergenty i opakowania po detergentach, opakowania po środkach ochrony roślin, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, rozpuszczalniki, lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe, leki, igły i strzykawki, tusze, tonery do drukarek, kleje, opakowania po klejach, baterie i akumulatory oleje i tłuszcze jadalne, odpady odzieży i tekstyliów, mały zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny (np.: czajniki, suszarki, głośniki).
Odpady, których MPSZOK-i nie przyjmują: odpady remontowo-budowlane, duży zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, opony, odpady "zielone".
Jak już napisaliśmy powyżej, od soboty 1 marca można do MPSZOK-ów przynieść odpady odzieży i odpady tekstyliów (np. nienadające się do użytku firanki, zasłony, koce, pościel, ręczniki, ścierki, poduszki, kołdry).
- Wymiary spakowanych odpadów nie powinny przekraczać 80 cm - zaznacza ratusz.
Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z segregacją ustawodawca przewidział kary finansowe. Straż miejska oraz policja mogą nakładać grzywny do 5 tys. zł na właścicieli nieruchomości, którzy nie przestrzegają regulaminów gminnych. Co więcej, jeśli tekstylia zostaną wykryte w odpadach zmieszanych, opłaty za ich wywóz mogą być podwyższone.
Odzież przyjmują także punkty, o których piszemy w osobnym artykule:
[ZT]32845[/ZT]
Tubylec18:18, 01.03.2025
Co to za d****e piszą o 11.20, 01.03.2025 ,o zbiórkach, które się odbyły?
agnik13:43, 02.03.2025
Ludzie starsi będą zasuwać z ubraniami itp. kilometr od zamieszkania. Po to są śmietniki, żeby wyrzucać do nich. Śmieciarze bogacą się na surowcach wtórnych a my jeszcze im placimy.
alter15:34, 02.03.2025
Wystarczy polac olejem i wtedy cyk, do zmieszanych.
sie pytam 19:13, 05.03.2025
Piszecie : „Wymiary spakowanych odpadów nie powinny przekraczać 80 cm „ -podaje Ratusz ????
Jak to ? Ratusz wymaga, żeby były jednowymiarowe , czy to wysokość , czy szerokość , czy głębokość ???
Tubylec21:06, 08.03.2025
Koleś ze skrzynią kubatury kawalerki pod UD KEN61 dzisiaj stwierdził że ma 3 pojemniki na odpady i odzieży nie przyjmuje. Szkoda że nie zrobiłem zdjęcia gdzie z boku było jego biuro, a z tyłu ten magazyn... Trzaskowski nie ogarnia Warszawy , czy jest matołem ? Tak jak jego wyborcy?
1 0
Przecież to jest co tydzień.