Ursynowskie Multikino zakończyło działalność 19 sierpnia, we wrześniu zamknięto znajdujące się w budynku lokale usługowe.
Od kilku tygodni trwa rozbiórka znajdującego się za kinem parkingu, który do końca 2020 roku działał jako P&R Metro Imielin. Teraz przyszedł czas na samo Multikino. W piątek 20 grudnia około godziny 10 za pomocą dźwigu zdemontowano stalowe logo, które wpisało się w historię dzielnicy.
Stalowe logo prawdopodobnie trafi na złom. Radny Paweł Nowocień z Otwartego Ursynowa chciał zachować jego element w Muzeum Ursynowa na Barwnej, ale dzielnica dostrzegła problem prawny - logo to znak towarowy wciąż działającej firmy.
W związku z tym uważam, że pojawienie się tego logotypu w przestrzeni publicznej jest pomysłem nietrafionym. Nie wpisuje się to w filozofię dbałości o krajobraz miasta stołecznego Warszawy. Urząd dzielnicy zwróci się do instytucji takich jak Muzeum Warszawy, czy Muzeum Neonów, oraz innych podmiotów, które mogłyby być zainteresowane taką inicjatywą.
- odpowiedział burmistrz, ale do czasu zdjęcia stalowego logo Multikina żadne decyzje nie zapadły.
Ursynowskie Multikino przy al. KEN 60 było pierwszym multipleksem działającym w Warszawie, a drugim w Polsce. Wyprzedziło je otwarte rok wcześniej Multikino Poznań, które w przyszłym roku spotka ten sam los - rozbiórka i budowa osiedla mieszkaniowego.
Multikino znajdowało się przy skrzyżowaniu ul. Gandhi z al. KEN, naprzeciwko ratusza. Tuż obok znajduje się stacja metra Imielin, którą otwarto 4 lata przed kinem. Budynek powstał według projektu pracowni APA Markowski & Wojciechowski przy współpracy z Epstein Development. Poza samym kinem w budynku znajdowały się liczne lokale usługowe, które zmieniały się z biegiem lat. Najczęściej wspominane są: zamknięty kilka lat temu pub Starlight Cafe, restauracja Sphinx, pizzeria Marzano czy Adana Kebab. Na piętrze ulokowany był Egurrola Fitness Club.
Kino rozpoczęło działalność we wrześniu 1999 roku. Wówczas mówiono, że Ursynów przestaje być tylko sypialnią Warszawy.
Pierwszym wyświetlanym filmem były "Gwiezdne Wojny: część I - Mroczne Widmo" w reżyserii George'a Lucasa. Prawie 25 lat później, w sierpniu 2024 roku, Multikino zakończyło działalność pokazem filmu "Obcy: Romulus" Fede Álvareza. Napisy końcowe pojawiły się o 23:59. I nastąpiło ostateczne pożegnanie z multipleksem.
Powodów likwidacji ursynowskiego Multikina jest wiele. Od czasów pandemicznych zdecydowanie mniej osób wybiera się na seanse, mając do dyspozycji serwisy streamingowe. Patrząc na wykazy box office jasne jest, że Polacy najchętniej chodzą na filmy dla dzieci i popularne na całym świecie blockbustery. Mimo wszystko widzów jest mniej niż w latach poprzedzających rok 2020.
Pustki w salach nie były jednak jedyną przyczyną likwidacji Multikina. Zadłużona spółka, będąca właścicielem gruntu w centrum Ursynowa, sprzedała go deweloperowi GH Development także ze względu na wyjątkowo korzystne zapisy w nowym planie miejscowym, jakie uchwalili dla tego rejonu Ursynowa radni miejscy. Samo wpisanie do planu możliwości wybudowania w tej lokalizacji osiedla mieszkaniowego wywindowało wartość działki do niebotycznych kwot.
[ZT]22104[/ZT]
Co powstanie na miejscu kina? Plan miejscowy uchwalony w 2021 roku przez radnych miejskich przewiduje obiekty mieszkaniowo-usługowe. Bloki mogą osiągnąć taką samą wysokość jak urząd dzielnicy, czyli 23 metry. Dokładnie naprzeciwko ratuszowej wieży, może powstać wieża na 34 metry, tu pozwolono na "dominantę wysokościową". W osi widokowej alei KEN widoczne będą więc dwie spore wieże.
Między budynkami, które postawi GH Development oraz planowanym wieżowcem RK Investment (na rogu Cynamonowej i Gandhi), ma pozostać otwarta przestrzeń dla pieszych. Między obiektami utworzony zostanie zielony pasaż wraz z przejściami przez bramy budynków w kierunku alei KEN i Cynamonowej. Szczegółowo o planach dewelopera pisaliśmy w osobnym artykule.
Tuż obok Multikina znajduje się jedyne działające cały rok lodowisko na Ursynowie. Likwidacja multipleksu w żaden sposób nie wpływa na obecność Figlowiska. Ślizgawka znajduje się w namiocie poza działką Multikina, na terenie należącym do dzielnicy. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy lodowej atrakcji spać mogą spokojnie. W przyszłości, zapewne już po wybudowaniu osiedla mieszkaniowego, dzielnica chce utworzyć w tym miejscu zieloną aleję - czyli park. Najdalej za kilka lat także Figlowisko zniknie więc z Imielina.
Multikino było jedynym funkcjonującym multipleksem na Ursynowie. Do dyspozycji mieszkańców pozostają dostępne kina w UCK Alternatywy i w Domu Sztuki. Są to jednak placówki o charakterze studyjnym - grają mniej seansów, mają zupełnie inny klimat. Warto jednak zainteresować się ich ofertą, ponieważ w bardzo atrakcyjnej cenie można udać się na seans zarówno nowych filmów, jak i klasyków gatunku.
Od momentu ogłoszenia likwidacji Multikina mieszkańcy zadają sobie pytanie, czy gdzieś w dzielnicy wybudowane zostanie nowe kino wielosalowe. Krótka odpowiedź? Nie wiadomo.
Początkowo spółka Helios prowadziła rozmowy na temat otworzenia punktu na Kabatach, w inwestycji Echo Investment. Echo zrezygnowało jednak z projektu centrum usługowo-biurowo-gastronomiczno-mieszkaniowego. Chce budować bloki w ramach tzw. "lex deweloper".
[ANKIETA]234[/ANKIETA]
Multipleks może się znaleźć jeszcze w galerii handlowej "Centrum Ursynów" u zbiegu Płaskowickiej i Puławskiej, której właścicielem jest grupa Westfield, właściciel m.in. Arkadii czy Galerii Mokotów. Po pandemii firma wróciła do planów rozbudowy, ale nie podano informacji, czy do modernizacji w ogóle dojdzie. Wg naszych nieoficjalnych informacji firma sondowała w ratuszu możliwość przeznaczenia terenu pod budownictwo mieszkaniowe, a więc też chciała skorzystać z "lex deweloper", ale urząd sceptycznie podszedł do tego pomysłu.
Na razie nie ma żadnych decyzji w sprawie przebudowy galerii przy Puławskiej 427.
[ZT]27027[/ZT]
Ekspert 18:26, 20.12.2024
Wolałbym żeby zniknoł zarząd naszej dzielnicy czyli dwóch panów z prowincji z dyplomami Collegium Humanum. Kempa Robert i jego tołdi Ostrowski Klaudiusz rodem z Kadzidła pod Ostrołęką.
Arcado13:01, 21.12.2024
Marzę, aby zamiast tego powstało na Ursynowie kino studyjne, bez popcornu i śmierdzących nachosów.
meme16:33, 21.12.2024
na co ta ankieta skoro władza i tak ma was w d..pie?
jeszcze napiszcie coś o "konsultacjach społecznych", śmiechu warte...
AntyOszołom13:39, 23.12.2024
Jak to na co obywatelu?! a kliknięcia z reklam dla portalu...
ok15:00, 22.12.2024
Oby powstała zabudowa bez ruchu samochodowego. Na poziomie 0 kawiarenki, ławki, miejsca spotkań, może urokliwa piekarenka. Taki zalążek miasta 15 minutowego, bez koniecznosci przemieszczania sie dalej.
Serek03:12, 26.12.2024
No tak, bo Lubaszka, Putka, Grzybki oraz Żabka i Mokpol gdzie można również kupić pieczywo to za mało na odcinku 200 metrów ...
zbój Madej11:23, 23.12.2024
likwidacja Multikina będzie zawsze obciążać ekipę p. Kempy, bez względu na ich tłumaczenia
Grazy13:11, 23.12.2024
"Kino rozpoczęło działalność we wrześniu 1999 r. Wówczas mówiono, że Ursynów przestaje być sypialnią Warszawy". Dziś "dzięki" burmistrzowi Ursynów zrobił krok wstecz, w kierunku sypialni. Dziękujemy temu panu
aster19:28, 20.12.2024
7 2
zniknoł 🤣
pol12:23, 23.12.2024
0 0
Twoja ortografia i znajomość języka polskiego są godne prowincji.