Narodowy Instytut Onkologii przy ul. Roentgena na Ursynowie to jeden z najważniejszych punktów na medycznej mapie Polski. Dla lokalnej społeczności to jednak przede wszystkim miejsce, gdzie bez kolejek i zbędnych formalności można zadbać o zdrowie. Instytut przypomniał właśnie, że realizuje Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który w połowie 2025 roku przeszedł gruntowną zmianę, dostosowując polskie standardy do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.
Kluczową nowością jest metoda badania. U kobiet w wieku od 25 do 64 lat wykonywany jest teraz test HPV HR (High Risk). Dlaczego to takie ważne? Medycyna dowiodła, że niemal 100 procent przypadków raka szyjki macicy wywoływanych jest przez przetrwałe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Od lipca 2025 roku w ramach programu u kobiet w wieku od 25 do 64 lat wykonywany jest test HPV HR, który w przypadku ujemnego wyniku powtarza się co 5 lat. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu dodatkowo wykonywana jest cytologia na podłożu płynnym (LBC) z tej samej próbki, a panie, u których badanie wykaże zmiany, mogą liczyć na dalszą diagnostykę i opiekę.
- informuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Cytologia na podłożu płynnym (LBC) to metoda znacznie dokładniejsza od tradycyjnego "szkiełka", pozwalająca na precyzyjną ocenę komórek. Panie, u których badania wykażą nieprawidłowości, natychmiast obejmowane są dalszą specjalistyczną opieką w murach Instytutu.
Aby skorzystać z programu, nie trzeba mieć skierowania. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, by pobrany materiał był pełnowartościowy.
Na 48 godzin przed badaniem należy: powstrzymać się od współżycia, nie wykonywać irygacji pochwy, nie stosować leków dopochwowych. Nie należy zgłaszać się na badanie w trakcie krwawienia miesiączkowego. Najlepszy termin to 4 dni po zakończeniu miesiączki, jednak nie później niż 4 dni przed kolejną.
- instruują specjaliści z NIO.
Warto również pamiętać, że od ostatniego badania ginekologicznego lub USG dopochwowego musi upłynąć co najmniej jeden dzień. Na wizytę należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
Dostępność badań na Ursynowie jest bardzo szeroka. Doświadczone położne przyjmują pacjentki w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ul. Roentgena 5 przez sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty.
Rejestracja możliwa jest poprzez: Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mojeIKP, formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Instytutu oraz kontakt telefoniczny pod numerem 22 546 20 00.
- przekazuje biuro prasowe Instytutu.
Wspomniany formularz zapisu jest tutaj.
Ursynowianki, korzystajcie z bezpłatnych badań, skoro macie tak blisko!

Cios w twarz i kradzież telefonu za 8 tysięcy
jakim dzbanem trzeba być, żeby kupić sobie telefon za 8 tysięcy?
ank
12:05, 2026-04-03
Magazyn narkotyków na Ursynowie. Kilogramy mefedronu
Nooo, tutaj halabardnikom poszło całkiem nieźle. To już nie jakiś sm a rkacz z jointem albo drobny dilerzyna, podkablowany przez innego łapciucha, takiego sam jak on. Albo ćpuna na głodzie, który doniósł, bo go zatrzymali a on nie mógł sobie walnąć. Tutaj mamy poważniejszy biznes. Tyle że bezmyślnie zorganizowany. Fabryka w "domu rodzinnym"? Punkt dystrybucyjny dla dilerów w "bloku na Ursynowie"? To są metody z lat 90. I chyba o to tu chodziło. Typ pewnie wyszedł po długiej odsiadce i zorganizował sobie biznes tak, jak pamiętał. Fabryczka w piwnicy domu w jakiejś podwarszawskiej wiosze, meta w mieszkaniu w ludnej dzielnicy... No to znów "zasiądzie". I pewnie płacz ławkowo-klatkowej elity, pozbawionej ulubionego towaru, też będzie srogi.
Irfy
11:47, 2026-04-03
Radny z Ursynowa w centrum „fortepianowej afery”
Oj pan Malesza to chyba od lat radny z Ursynowa . To już jego zawód , nic więcej nie umie. A niestety tak powstają kliki. Nic dobrego nie czyni tylko pensje pobiera . No nie, dobre wrażenie robi.
Krystyna 78
11:10, 2026-04-03
Magazyn narkotyków na Ursynowie. Kilogramy mefedronu
Takie sprawy to już norma w tym slumsie zarządzanym przez orła po Collegium Humanum z partii zoofilskiej. Im odpowiada taki stan dzielnicy a właściwie slumsu w którym napady, pobicia, włamania, gwałty, handel narkotykami, prostytucja i wandalizm to codzienność. Policja robi co może ale 20 gospodarka świata nie ma etaty dla policjantów pilnujących przestrzegania prawa i porządku.
Janina Kuźluk
10:31, 2026-04-03
3 2
A Panowie? znowu dyskryminacja?
1 2
gdy na jesieni chciałam zapisać się na badania dermatologiczne termin był na lutego 27 roku!!!. gdy zdziwiona zapytałam sie dlaczego tak odległy, bo 5 lat temu czekałam kilka miesięcy odpowiedziano mi, że tyle ludzi. Nie wierzę. Zapisują i zapewne przyjmują 1, 2 godz. 2 x w tygodniu a powinni też codziennie jak cytologie czy mammografię. Odechciewa się profilaktyki.
2 2
Tylko PIS naprawi to wszystko.
0 2
Wygląda na to, że mam wielbiciela, który śledzi moje wpisy i podszywając sie pode mnie wypisuje głupoty na miarę swojego rozumku. Dobrze, że nie zna numeru telefonu bo by wydzwaniał z miłości do mnie. 🤣
1 0
Miłego dnia ❤️
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz