Rada Warszawy na sesji 9 marca przyjęła uchwałę w sprawie zmiany przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym. Nowy regulamin zacznie obowiązywać od 8 kwietnia i – w porównaniu z poprzednim – pojawi się w nim kilka zmian, które odpowiadają pojawienie się nowych zagrożeń, w tym potencjalnego zagrożenia terrorystycznego np. możliwości ukrycia ładunku w pozostawionym bagażu na stacjach czy w pociągach metra.
- W 2022 roku odnotowaliśmy aż 143 incydenty polegające na pozostawieniu bagażu bez opieki w pociągach i na stacjach metra. W tym roku do początku marca takich zgłoszeń mieliśmy już 28 - informuje Anna Bartoń z warszawskiego metra. Rzeczniczka stołecznej kolei podziemnej dodaje, że do wszystkich zgłoszeń wzywana jest policja, a każda interwencja służb porządkowych powoduje przerwy i opóźnienia w kursowaniu metra oraz konieczność zamykania stacji dla pasażerów.
Tak samo dzieje się w przypadku zgłoszeń w tramwajach (25 przypadków w ubiegłym roku) czy autobusach (22 incydenty).
Za pozostawienie bagażu w pociągu czy stacji metra oraz w tramwaju, autobusie, pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej i na przystankach będzie można otrzymać karę pieniężną w wysokości do 500 zł zgodnie z art. 54 ustawy Kodeksu wykroczeń.
Niedozwolone będzie także wyrzucanie lub wrzucanie przedmiotów z lub do pojazdu bądź na torowisko.
- To efekt jednego ze zdarzeń, gdy pasażer wyrzucił przez okno pociągu metra niezidentyfikowany przedmiot, co doprowadziło do długiej przerwy w ruchu - wskazuje Zarząd Transportu Miejskiego.
Nie będzie można też wchodzić na dachy pojazdów, zderzaki lub inne elementy konstrukcyjne pojazdów, a także do kabin sterowniczych pojazdów.
Zabronione będzie nadal korzystanie w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego z łyżworolek, wrotek, deskorolek, rowerów, wózków rowerowych, hulajnóg lub innego sprzętu sportowego. Przepis ten rozszerzony został o urządzenia transportu osobistego i urządzenia wspomagające ruch, o których jest mowa w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (np. czyli m.in. hoveboardy, monocykle czy deskorolki elektryczne).
Przewożenie tych pojazdów w środkach transportu publicznego nadal będzie możliwe, o ile nie zagrażają bezpieczeństwu podróżnych.
Doprecyzowane zostały też przepisy zakazujące przekraczania linii bezpieczeństwa poprzedzonej pasem z wypustkami na peronach i przystankach – przed wjazdem, w trakcie wjazdu lub odjazdu pojazdu WTP. Nie będzie można również wchodzić na torowisko, do tunelu lub pomieszczeń technicznych i obszarów o ograniczonym dostępie na stacjach metra oraz na zadaszenia wejść do stacji metra bądź na wiaty przystankowe.
Z nowych przepisów usunięty został punkt, który zezwalał na korzystanie z wyjść awaryjnych na stacjach metra przez osoby przewożące dziecko w wózku, osoby niepełnosprawne i o ograniczonych możliwościach poruszania się, przewożące duży bagaż bądź rower, a także podróżujące ze zwierzętami. Obecnie wszystkie stacje metra są wyposażone w bramki o zwiększonej szerokości, tym samym dotychczasowy przepis stał się bezzasadny.
?17:21, 29.03.2023
W tym miesiącu powiadomiłem Redakcję, że z tunelu w zajezdni na Kabatach wyjechał pociąg metra, który po prawej stronie był pomazany przez sprejowców na niebiesko. Czy dowiemy się czegoś o tym nowym akcie wandalizmu?
Boom17:57, 29.03.2023
Jestem ciekawy w jaki sposób ten mandat ma ograniczyć gapiostwo. Po prostu nikt się nie przyzna, chyba że bagaż jest wart więcej.
Dlaczego Wieloryb wciąż jest uwięziony?
Wchodzenie do stawu pokazuje że mieszkańcom brakuje otwartego basenu. Przydałby się taki na Ursynowie.
Ania
00:16, 2025-05-22
Trzy spotkania, dziesiątki problemów. Dziś Stokłosy!
Ten burmistrz to pozorant - pozoruje troskę o dobro dzielnicy i mieszkańców. Naprawdę interesuje go tylko własny PR. Długa jest historia jego arogancji i niekompetencji, czas się pożegnać.
alisterkabat
23:36, 2025-05-21
Paczkomaty na nielegalu przy Lanciego na Ursynowie
No biedne te firmy. Wspólnota ich wprowadziła w błąd. A czy nie widzieli, że stawiają automat na przystanku i że kurierzy będą ten przystanek blokować, nie mówiąc już o prostym sprawdzeniu własności terenu? Jakby zwykły Kowalski zrobił taką samowolkę, toby nikt się nad nim nie litował. Ani nad Orlenem i Allegro, ani nad wspólnotą też nikt nie powinien.
Docent marcowy
20:55, 2025-05-21
Już nie 0,2 promila? Zaskakujący wniosek
Na szczęście Tusk nie jest idiotą, nie jest samobójcą i czegoś takiego nie da uchwalić. Natomiast różnym bezrefleksyjnym pelikanom poddam następującą kwestię: wyobraźcie sobie, że niektórzy ludzie mają fizjologicznie niezerowy poziom alkoholu, choćby nawet nic nie pili - na skutek procesów fermentacyjnych w układzie pokarmowym. Jestem ciekawy, co lobby piwiarskie chce sobie załatwić w pakiecie, bo to jest pewnie składnik tego pakietu na zanętę dla polityków. PS. Oczywiście na ludziach typu Żaka taki zakaz by nie zrobiłby żadnego wrażenia, jak zwykle uderzyłoby w zwykłych, uczciwych ludzi.
Docent marcowy
20:28, 2025-05-21
1 3
Pewnie jak każda redakcja nie mogą zająć się czy pisać o wszystkim. Następuje jakaś selekcja.
3 0
Nie. Problem wandalizmu w metrze jest wyjątkowo ważny dla mieszkańców Ursynowa. Wszyscy jeżdżą metrem. Płacimy za bilety, więc chcemy jeździć czystymi wagonami. Co udało się ustalić odnośnie pomazanego wagonu, o którym w tym miesiącu powiadomiłem Redakcję? A może to był wagon, który nie został wyczyszczony po tym, jak chuligani zatrzymali pociąg na stacji, pomazali wagon i uciekli przez wentylatornię o czym kilka miesięcy temu pisało haloursynów? Czy w ogóle ktokolwiek został złapany i ukarany za mazanie wagonów metra, bo takie akty wandalizmu zdarzały się już kilkakrotnie?
0 1
jestm mieszkancem Ursynowa i nie jest to dla mnie ważny temat.