Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach, takich jak operacje, leczenie urazów oraz terapii chorób, takich jak anemia. W Polsce co roku wykonuje się około miliona transfuzji. Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie brakuje krwi z grupy 0 Rh-. Magazyny są tylko w połowie zapełnione w przypadku krwi z grup B Rh-, 0 Rh+ oraz A Rh+.
W najbliższą sobotę, 28 września, w godzinach 9-14 odbędzie się zbiórka krwi organizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Krewki Ursynów” przy wsparciu urzędu dzielnicy. Krwiobus RCKiK będzie dostępny dla wszystkich chętnych na przystanku Metro Imielin 04, obok ratusza przy al. KEN 61.
Oddawanie krwi jest możliwe dla każdego zdrowego człowieka w wieku od 18 do 65 lat, jednak istnieją określone kryteria i warunki, które należy spełnić:
O kwalifikacji do oddawania krwi decyduje lekarz. Pobrana krew jest badana, przy okazji więc krwiodawca zyskuje pakiet wyników badań laboratoryjnych. Dostaje też pakiet 9 czekolad, które są ekwiwalentem utraconej krwi. Mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety - cztery. Zazwyczaj w przypadku krwi pełnej jednorazowo pobiera się jej 450 ml. Zasłużonym, którzy oddali 18 litrów (mężczyźni) lub 15 litrów (kobiety) przysługują bezpłatne podróże komunikacją miejską w Warszawie. Krwiodawcy mają również prawo do zwolnienia z pracy w dniu donacji oraz do ulgi podatkowej za oddaną krew.
- Przywilejów jest sporo, ale idea honorowego dawstwa krwi jest najważniejsza! - podkreślają dawcy z Ursynowa.
Podczas sobotniej zbiórki będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS Polska, co stanowi dodatkową możliwość wsparcia osób potrzebujących. W przypadku gdy wystąpi potrzeba ratowania życia naszemu "bliźniakowi szpikowemu" gdzieś na świecie, następuje pobranie szpiku. Sporo z nas kojarzy pobranie szpiku z punkcją kręgosłupa. Nic bardziej mylnego!
W 80 procentach przypadków komórki macierzyste do transplantacji pobiera się z krwi obwodowej. - Procedura wygląda podobnie jak oddawanie krwi – tłumaczy dr Togran Torosian z Fundacji DKMS. - Pozostałe 20 procent przypadków to pobrania szpiku. Ale nie z kręgosłupa, tylko z talerza kości biodrowej. To najbardziej bezpieczne miejsce do przeprowadzenie zabiegu, ponieważ w pobliżu nie znajdują się żadne narządy, który mogłyby być zagrożone. Pobrania dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, a więc Dawca nic czuje.
Akcja "Krewkiego Ursynowa" to pierwsza zbiórka po wakacjach. W tym roku będą jeszcze zbiórki w soboty 27 października oraz 30 listopada.
Klub Honorowych Dawców Krwi „Krewki Ursynów” działa od 2017 roku i zrzesza ponad 70 członków, którzy angażują się w działania promujące krwiodawstwo oraz pomoc osobom w potrzebie.
Eea16:04, 26.09.2024
1 1
Okres między oddaniami wynosi 3 miesiące dla kobiet, a 2 dla mężczyzn - a nie tak jak w tekście odpowiednio 4 i 3. 16:04, 26.09.2024