Na Puławskiej, tuż przy granicy miasta, ruszyła budowa pierwszej od stu lat cerkwi w Warszawie. Projekt przypomina świątynię grecką a jej wnętrze będzie pokryte malarstwem pod silnym wpływem wybitnego artysty - Jerzego Nowosielskiego.
Cerkiew zostanie wybudowana na zakupionej przez wspólnotę prawosławną działce liczącej 0,5 ha. To teren po prawej stronie Puławskiej jadąc w stronę Piaseczna, przylegający do granicy z Lesznowolą. Grunt znajduje się kilkaset metrów za salonem Lexusa przy ul. Kuropatwy.
Teren przy Puławskiej wskazało Biuro Gospodarki Nieruchomościami w miejskim ratuszu. Wcześniej wskazywało m.in. teren dzisiejszego parku Lasek Brzozowy oraz teren budowy Domu Tradycji Ursynowa przy ul. Kajakowej, ale przeciwko wybudowaniu tam świątyni protestowali dzielnicowi radni. Ostatecznie administracja Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zdecydowała się działkę przy granicy z Lesznowolą.
Na terenie budowy już pojawił się ciężki sprzęt – robotnicy przygotowują się do planowego na wiosnę rozpoczęcia inwestycji. - Poświęciliśmy już działkę, postawiliśmy krzyż, a teraz trwają prace przygotowawcze – mówi ks. Henryk Paprocki, rzecznik kościoła prawosławnego. – Wszystko idzie zgodnie z planem.
TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CERKIEW NA PUŁAWSKIEJ 568
Projekt cerkwi przygotował architekt Andrzej Markowski. Świątynia będzie kulą osadzoną w sześcianie – to symbol nieba zstępującego na ziemię. Projektodawca upodobnił ją do cerkwi greckich, bez rosyjskich "cebulastych" kopuł. W środku możemy spodziewać architektury najwyższej próby.
- Dla mnie są trzy nazwiska jeśli chodzi o architekturę sakralną w Polsce a może i na świecie: Jerzy Nowosielski, Jerzy Uścinowicz i Stanisław Niemczyk. Na pewno jestem pod wpływem całej trójki, a moim marzeniem jest żeby całe wnętrza były pokryte malarstwem pod silnym wpływem nieżyjącego już Jerzego Nowosielskiego. Jego cerkiew w Białym Borze to najpiękniejsze wnętrze sakralne jakie widziałem w swoim życiu - mówi architekt.
ZOBACZCIE JAK POWSTAJE CERKIEW NA URSYNOWIE!
ciekawy12:07, 10.11.2015
czy prawosławni wstydzą się PRAWOSŁAWNEGO KRZYŻA?
a moze to nie cerkiew prawosławna a prawosławny kościół ekumeniczny!!!
hbk17:29, 10.11.2015
Panie architekcie Andrzeju Markowski, do wymienionych przez Pana architektów, twórców architektury sakralnej w Polsce, a może i na świecie, niewątpliwie należałoby dodać chociażby Michała Anioła.
Z polskich zaś polecam Kuźmienkę i Fajansa za "białego Batmana", świątynię w Kaliszu.
A100:02, 10.12.2016
Czy powstanie sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przy nowo powstającej cerkwi?
Vladimir10:47, 05.01.2021
Tak, powstała. Nie ma za co
art21:07, 13.07.2017
Już się bałem że to meczet, uff.
obywatel10:43, 28.07.2017
Nie ma się z czego cieszyć, niedługo same cerkwie będą w Polsce, jak będziemy tacy gościnni.
Vladimir10:47, 05.01.2021
A ja tam bardzo lubię naszych wschodnich przyjaciół i cieszę się, że Piaseczno moze nosić miano światowej stolicy gościnności.
www17:21, 18.01.2016
8 0
Panie ciekawy to jest krzyż zwany greckim też wykorzystywany w kościele prawosławnym chociażby w Grecji, a cerkiew jest wzorowana na bizantyjskiej świątyni stąd może taki krzyż. Jeszcze w szesnastowiecznym języku staropolskim słowo cerkiew odnosiło się zarówno do świątyni prawosławnej, jak i do kościoła katolickiego i protestanckiego, a nawet do synagogi. Analogicznie pojęcie Cerkiew pisane wielką literą mogło odnosić się do wspólnoty wiernych, organizacji kościelnej dowolnego wyznania. Równocześnie słowo kościół było powszechnie wykorzystywane na określenie świątyń prawosławnych. W tekstach polemicznych z okresu konfliktu prawosławno-unickiego w końcu XVI i na pocz. XVII w. pojęcie cerkiew nadal bywało używane na określenie świątyń zarówno prawosławnych, jak i katolickich (także obrządku łacińskiego).