Zamknij

Nestor dendrologii i... fraszkopisarz! Na Ursynowie dostał swoje drzewo

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 09:07, 30.04.2025 Aktualizacja: 09:21, 30.04.2025
Skomentuj SGGW SGGW

Jak uczcić nestora warszawskiej dendrologii? Oczywiście dać mu... drzewo! SGGW uczciła pamięć swojego zmarłego, bardzo szanowanego i cenionego wykładowcy dr. Józefa Rokoszy. Okazały dąb na ursynowskim kampusie będzie nosił imię "Józef".

Drzewo otrzymało imię na cześć dr. Józefa Rokoszy – cenionego wykładowcy akademickiego, wybitnego dendrologa i wieloletniego opiekuna zieleni na ursynowskim kampusie uczelni, który zmarł w 2020 roku w wieku 92 lat.

We wtorek pamiątkową tabliczkę umieszczoną przy dębie "Józef" odsłonił prorektor SGGW ds. nauki prof. dr hab. inż. Tomasz Okruszko, który w swoim przemówieniu przypomniał niezwykłą postać doktora.

Spotykamy się dziś, aby uhonorować Pana doktora Józefa Rokoszę – szanowanego i cenionego nauczyciela i wychowawcę pokoleń ogrodników, architektów krajobrazu i szkółkarzy, wybitnego dendrologa, znawcę i miłośnika roślin, niestrudzonego opiekuna ursynowskiego parku, który współtworzył z profesorami Alfonsem Zielonko i Włodzimierzem Senetą 

- mówił podczas uroczystości prof. Okruszko.

Naukowiec i... fraszkopisarz. Kim był dr Józef Rokosza?

Dr Józef Rokosza urodził się w 1928 roku w Żytnie. Już jako młody chłopiec wykazywał niezwykłe zainteresowanie drzewami, co z czasem przerodziło się w życiową pasję i ścieżkę kariery naukowej. W 1962 roku rozpoczął pracę w Katedrze Urządzania i Konserwacji Terenów Zielonych na Wydziale Ogrodniczym SGGW. W 1983 roku obronił pracę doktorską pt. „Studia dendrologiczne nad waloryzacją zabytkowych parków wiejskich na Mazowszu".

- I to wokół dendrologii koncentrowało się Jego życie naukowe. Jego pasją były drzewa, których biologię studiował i które z pietyzmem przez lata pielęgnował, zaszczepiając swoją wielką miłość do przyrody nie tylko studentom – przypomniał prof. Okruszko.

Dzięki jego zaangażowaniu i pasji do dendrologii powstały liczne nasadzenia drzew, które dziś współtworzą charakter zielonego kampusu SGGW. Park przy Rektoracie – z licznymi dębami, miłorzębami i innymi gatunkami – to w dużej mierze jego dzieło

- dodawał dyrektor Instytutu Nauk Ogrodniczych dr hab. Dariusz Wrona.

Dąb "Józef" – żywy symbol pamięci

Dąb szypułkowy, który otrzymał imię "Józef", rośnie przy budynku nr 8 na terenie starego kampusu SGGW. Miejsce to ma szczególne znaczenie, ponieważ stanowi część parku ursynowskiego na nowym kampusie, który dr Rokosza współtworzył przez lata swojej pracy. W niedalekiej odległości znajduje się również miłorząb, który przed laty został posadzony osobiście przez doktora.

Nadanie imienia dębowi to nie pierwszy sposób upamiętnienia tej wyjątkowej postaci. W 2022 roku, w tym samym miejscu odsłonięto "Ławeczkę pamięci" dedykowaną doktorowi Rokoszy.

Oprócz prac naukowych i skryptów, Rokosza tworzył również... fraszki, które przyjaciele czule nazywali "rozkoszkami". Podczas uroczystości prof. Okruszko przytoczył jedną z nich:

Promykiem słońca dla mnie jesteś, Wielkie serce kryjesz w sobie. Życie daj nam czas. Życie nie kpij z nas, Bo masz tylko jeden raz

Napisał też często cytowaną na SGGW fraszkę "Na Zielonych":

Jeździć w teren

zbierać fakty

jest to dla mnie dziś zbyteczne

bo ja ze wsią mam kontakty

co dzień

poprzez bary mleczne!

- Wszyscy, którzy mieli szczęście poznać czy spotkać Pana Doktora na terenie kampusu, zapamiętają go jako serdecznego i uśmiechniętego człowieka, który z entuzjazmem dzielił się swoją wiedzą i któremu codzienna praca sprawiała radość i satysfakcję – podsumował prof. Okruszko.

Dąb Józef znajduje się na starym kampusie SGGW przy budynku nr 8. To budynek po prawej stronie alejki prowadzącej do pałacu rektorskioego.

[FOTORELACJA]6178[/FOTORELACJA]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%