Wreszcie! Po walce z procedurami i wstrzymywaniem budowy Politechnika Warszawska podpisała umowę na budowę jednego z najnowocześniejszych ośrodków badawczych nanotechnologii i zaawansowanych materiałów w Europie - Laboratorium Centralnego CEZAMAT. Prace budowlane przy ul. Poleczki 19 na Ursynowie rozpoczną się do 7 lutego. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 roku.
CEZAMET to naukowy konglomerat - niektórzy porównują go do polskiej "Doliny Krzemowej". Kilka prężnych uczelni warszawskich kilka lat temu stworzyło konsorcjum, które postawiło sobie ambitny plan - wybudować supernowoczesne laboratoria, w których powstawałyby nowatorskie prototypy.
Do tej pory Politechnika - jako główny architekt projektu - nie potrafiła sobie jednak poradzić z procedurami przetargowymi. Latem do konkursu zgłosiły się dwie firmy: Budimex (oferta budowy za 338 mln zł) i konsorcjum IDS-Bud S.A. z Warszawy z Altis-Holding z Kijowa (oferta budowy za 372 mln zł). Tańsza oferta miała jednak wady formalne. Politechnika ją odrzuciła. A tę, która została na stole uznano za najkorzystniejszą. Wtedy do akcji wkroczył Urząd Zamówień Publicznych, który wszczął kontrolę przetargu. Na szczęscie w ostatni czwartek UZP uznał, że wszystko było w porządku. Inwestycja może ruszyć. A ruszyć musi, bo pieniądze na nią - 76 mln euro dała Unia Europejska - z budżetu na lata 2007-2013. Aby pieniądze nie przepadły budowa musi zostać zakończona do 2015 roku.
Czy to realne?
Władze Politechniki a przede wszystkim konsorcjum, które wygrało przetarg obiecuje, że zdąży. Od daty podpisania umowy, wykonawca ma 22 miesiące na wybudowanie i wyposażenie Laboratorium Centralnego CEZAMAT.
- Jesteśmy w pełni przygotowani do rozpoczęcia prac budowlanych. Ten wyjątkowy kompleks badawczy, ze względu na jego międzynarodowe znaczenie, jest obecnie naszym flagowym projektem. Zakładamy, w oparciu o wieloletnie doświadczenie naszej firmy, że ukończymy budowę jeszcze przed planowanym terminem oddania inwestycji - mówi Andrzej Napierski, prezes IDS BUD S.A.
Gdzie? Na Ursynowie!
Laboratorium Centralne CEZAMAT powstanie na działce należącej do Politechniki Warszawskiej. Działka zlokalizowana jest przy ulicy Poleczki 19, między ulicami Tango i Poloneza. Projekt architektoniczno-budowlany CEZAMAT-u, przygotowany przez biuro projektowe Dedeco Sp. z o.o., obejmuje trzy budynki: budynek technologiczny (w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia o podwyższonej czystości, tzw. clean room'y), budynek administracyjny (połączony z budynkiem technologicznym kładką naziemną) oraz otwarty parking naziemny, a także infrastrukturę techniczną, wjazdy i ogrodzenie terenu.
Po co?
Inwestycja w wysokie technologie ma wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki i zmniejszyć lukę technologiczną między Polską a krajami Unii Europejskiej. - Posiadanie nowoczesnego zespołu laboratoriów, w których kadra światowej klasy specjalistów (zarówno polskich jak i zagranicznych) będzie mogła realizować projekty od etapu pomysłu do prototypu, jest historyczną szansą zarówno dla polskiej nauki jak i gospodarki – szczególnie dla mniejszych i średnich firm, które będą mogły te technologie wdrażać, produkować i sprzedawać na całym świecie – mówi Mariusz Wielec, prezes spółki CEZAMAT PW.
- Sukces CEZAMAT-u to sukces Politechniki Warszawskiej i całego środowiska naukowego działającego na rzecz nowych technologii – jesteśmy zdeterminowani, aby go osiągnąć, bo widzimy tu ogromną szansę zarówno dla naszej nauki, jak i dla polskiej gospodarki i społeczeństwa - mówi rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.
My trzymamy kciuki za powodzenie projektu. Budowa kompleksu naukowego z pewnością odmieni zaniedbane obecnie obrzeża Ursynowa. Będziemy śledzić losy tej budowy na bieżąco.
Ostrzeżenia pogodowe dla Warszawy! Burze, ulewy, silny
Miejmy nadzieję, że ten deszcz zmyje wreszcie cały ten brud koalicyjny i nastanie słoneczny, piękny dzień wolnej i pogodnej Polski kochającej swoich obywateli.
Somsiad
14:20, 2025-07-08
Wyniki matur 2025 na Ursynowie. Które licea najlepsze?
Wyrazy uznania dla Kamyka!
PJ
13:56, 2025-07-08
Siłownia jak śmietnik. "Tam jest taki syf!"
Nie ma pieniędzy na sprzątanie, ale 700 tysięcy złotych pójdzie z pieniędzy podatników w Warszawie na „Łuk LGBT+" zaproponowany przez Linusa Lewandowskiego, aktywistę LGBT ze Stowarzyszenia Homokomando.
OnPaste
11:47, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Na drogach też zmalujmy jak samochód przejedzie to pieszy sobie przebiegnie w downy miejscu a kierowcy nie będą karani za wyprzedzanie na przejściach lub nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu . No i jeszcze jedno konieczna jest też likwidacja chodników bo rowerzyści i tak już je zawłaszczyli a tylko 5% zwraca uwagę na pieszych.
karot
10:05, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz