Zamknij

Zniknęło przejście przez park Przy Bażantarni. "Radźcie sobie sami"

Sławek KińczykSławek Kińczyk 11:09, 09.09.2024 Aktualizacja: 17:15, 09.09.2024
Skomentuj SK SK

- Co oni robią z tym chodnikiem? Dlaczego główna droga prowadząca przez park została rozebrana? - pytają mieszkańcy Kabat zdziwieni najnowszym pomysłem dzielnicy. Przy okazji modernizacji wschodniej części parku Przy Bażantarni rozebrano wybudowany zaledwie parę lat temu chodnik - wygodny skrót m.in. do szkoły.

Po rozpoczęciu roku szkolnego brak chodnika szczególnie daje się we znaki. 

Tu rano przeciska się mnóstwo ludzi. Zamiast iść wygodnym chodnikiem, jak do tej pory- idą po grząskim terenie wzdłuż płotu między drzewami. Jest ciasno, niewygodnie. Co oni zrobili z tym chodnikiem?

- skarży nam się jedna z czytelniczek.

Kabaty zaskoczone rozbiórką wygodnego skrótu

Kabaty zostały zaskoczone rozebraniem popularnego skrótu prowadzącego między wschodnią a zachodnią częścią parku Przy Bażantarni jeszcze w wakacje. Ekipa wykonawcy modernizacji parku ogrodziła chodnik i go rozebrała.

- O tym, że chodnik - skrót - zostanie rozebrany, dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od panów pracujących przy inwestycji. Któryś z nich skomentował na zasadzie "to jeszcze nic, niedługo utrudnimy wam życie, rozbierając ten chodnik" - mówi nam Monika Bereda, mieszkanka Kabat.

Do parku można wejść już tylko albo od strony Wańkowicza, albo przeciskać się obok przesuniętego ogrodzenia - z tego rozwiązania raczej nie skorzystają matki i opiekunki z wózkami dla dzieci, bo przejście jest owszem możliwe, ale jest nierówno i wąsko. Nie ma przejścia zastępczego, po prostu na ten czas pozostawiono mieszkańców trochę na zasadzie "radźcie sobie sami" - choć mogli chociaż ustawić tablicę z napisem "Przepraszamy za utrudnienia - robimy to dla Ciebie".

W ogóle brakuje nam bardzo takiego zwykłego, życzliwego podejścia do użytkowników i mieszkańców, bo co szkodziło postawić nawet zwykłe tablice po obu stronach z informacją "Wkrótce zamkniemy to przejście. Przerabiamy ten chodnik, aby było wam wygodnie"? Rozwiązanie nic lub niewiele kosztujące, a pozwalające spojrzeć na tę inwestycję zupełnie innym okiem.

- dodaje mieszkanka.

- Mamy rok szkolny, teraz jest tam horror! Wszyscy przechodzą między drzewami, zostawiono tylko bardzo wąskie przejście. Jak można było coś takiego zrobić? - skarży się inna mieszkanka, pani Anna.

Mieszkańcy obawiają się, że betonowy chodnik zostanie zamieniony na żwirek, o czym usłyszeli od firmy wynajętej przez dzielnicę. 

Jak będziemy tutaj przechodzić w szpilkach, matki z wózkami, młodzież? Przecież po żwirku się nie da... Po co w ogóle dzielnica rozebrała prawie nowy chodnik, którego wytyczenie było bardzo dobrym pomysłem?

- zauważa pani Anna.

Zdecydowały wskaźniki PBC. Co to takiego?

Dzielnica ma swoją perspektywę. Chodnik rozebrano ze względu na... wskaźniki "betonozy". Mówiąc bardziej fachowo, przez współczynniki powierzchni biologicznie czynnej określone dla tego terenu w planie miejscowym. Czym one są?

Powierzchnia biologicznie czynna to ta część działki, na której rośliny mogą naturalnie rosnąć, drzewa, krzewy, trawniki, zalicza się do niej również wodę powierzchniową.

- czytamy w definicji PBC.

Okazuje się, że w parku Przy Bażantarni jest tyle betonu i ścieżek, że dzielnica ledwo mieści się w przyjętych wskaźnikach, których urzędnicy muszą przestrzegać. W zachodniej części parku obowiązuje wskaźnik 90 proc. Czyli tylko 10 proc. powierzchni może być inna - betonowa, nieprzepuszczalna czy zabudowana obiektami.

- Dzięki rozbiórce chodnika betonowego możemy uzyskać poprawę czy to pod kątem budowy toalety w przyszłości, czy też przedłużenia piaszczystego kawałka na linii prostej do szkoły - mówi nam Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Od razu zaznacza, że w miejscu rozebranego chodnika powstanie nowe przejście z nawierzchni mineralnej - utwardzonej żywicą. Takie nawierzchnie powstają właśnie we wschodniej części parku Przy Bażantarni. W ostatnich latach są one bardzo popularne, bo zaliczają się do powierzchni biologicznie czynnej - wchłaniają wodę. A właśnie takie nawierzchnie dopuszcza w lasku plan miejscowy z 2008 roku.

Powierzchnię biologicznie czynną na terenie działki budowlanej dla terenów o symbolu w planie: MW/MN, MN, ZP(U), ZPj, ZPp, ZP(US), ZPs, ZP, ZL, ZPc-j, ZPc, stanowi wyłącznie grunt rodzimy oraz woda powierzchniowa i w przypadku parków miejskich także powierzchnie nawierzchni przepuszczalnych, które uczestniczą w hydrologicznym funkcjonowaniu terenu, umożliwiając przenikanie wody opadowej do gleby, według ustaleń szczegółowych dla terenów.

- czytamy w paragrafie 10, pkt. 14 miejscowego planu uchwalonego przez radnych miejskich.

Mieszkańców na pewno nie ucieszy informacja, że nowy chodnik z nowej nawierzchni będzie węższy niż ten, który rozebrano.

Czy przerobienie chodnika na ścieżkę mineralną jest dobrym pomysłem? Uważam, że w tym miejscu akurat nie. Przyrodzie wiele nie zwrócimy, bo chodnik ten nie jest szeroką, wyasfaltowaną aleją, wystawioną na działanie słońca, lecz stosunkowo wąską ścieżynką zatopioną wśród drzew. Natura nic nie zyska, bo przecież chodnik nie jest zupełnie likwidowany i w to miejsce nie jest sadzony las długowiecznych dębów, tylko zmienia się forma nawierzchni - na zdecydowanie mniej komfortową dla użytkowników.

Tamtym skrótem przemieszcza się głównie na hulajnogach i rowerach młodzież szkolna, dla nich "żwirek" nie będzie radosnym doznaniem. Przebudowa tego chodnika to dla mnie niestety forma zastępczej terapii zajęciowej, czyli robimy coś po to, żeby robić, niekoniecznie zastanawiając się, czy ma to w ogóle sens i uzasadnienie

- komentuje Monika Bereda, jedna z osób protestujących przeciwko trwającej modernizacji wschodniej części parku Przy Bażantarni.

Nowy chodnik ma powstać do końca października. Na razie w tym ogrodzonym miejscu inwestycji nic się nie dzieje.

Masz dla nas temat? Masz zdjęcia lub filmik? Pisz: [email protected] lub dzwoń tel. 600 44 11 76. Możesz też użyć formularza Alert 24.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(14)

OlgaOlga

35 7

mieszkańcy Kabat! a na kogo głosowaliście w wyborach samorządowych ? 12:24, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alisterkabatalisterkabat

31 6

"- Dzięki rozbiórce chodnika betonowego możemy uzyskać poprawę czy to pod kątem budowy toalety w przyszłości, czy też przedłużenia piaszczystego kawałka na linii prostej do szkoły - mówi nam Robert Kempa, burmistrz Ursynowa."
Cały ten projekt trąci kumoterstwem oraz amatorszczyzną wykonawcy. I nie liczy się z ekosystemem lokalnym ani z ludźmi. Tłumaczenie burmistrza to
urzędnicza nowomowa. Trochę jak z filmu "Miś": - A gdyby, tu kiedyś było przedszkole, w przyszłości? ;) A matka? Matka siedzi z tyłu Panie burmistrzu! 12:28, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GłupotaGłupota

32 6

*%#)!& decyzje,marnotrastwo już raz zrobionego chodnika = brak wiedzy w temacie i nieustająca głupota wiadomego burmistrza rodem z KO ! 13:13, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szklana kulaSzklana kula

20 8

coś czuję że będą piękne apartamenty w lasku 13:28, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pani Bereda 🙈Pani Bereda 🙈

16 2

I wszystko jasne.... 13:48, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bareja tego nie przeBareja tego nie prze

31 4

Trzeci raz go wybraliście i całą tą paczkę.
Tak jakby w Warszawie nie było mądrych ,wykształconych profesjonalistów w każdej dziedzinie którymi się zajmują .
Tu zarządzają tylko właściciele spółki z o.o. z kapitałem w postaci wynajętej betoniarki z personelem zbieranym przy szosie wylotowej. 13:58, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnikAnik

16 4

Spokojnie, ten żwir wkrótce będzie należał do powierzchni biologicznie czynnej. Chwasty będą przerastać. 14:24, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwerty75qwerty75

24 2

Troskę o PBC widać np. na skrzyżowaniach w okolicach bazarku. Rośliny/krzaki usunięte wiele miesięcy temu, do dzisiaj brak nasadzeń, rosną chwasty. Uschnięte drzewa na Wąwozowej też są przejawem troski o PBC. Jakoś burmistrz traktuje tę troskę wybiórczo. 16:03, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wherejtkrtkwherejtkrtk

11 4

przecież żywica jest gorsza niż beton 16:05, 09.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

asdasasdas

1 0

To ciekawe - pytam poważnie - możesz rozwinąć? 10:51, 10.09.2024


KonKon

9 18

Ileż można czytać o tym parku.. koniec ubikacji dla psów bez sprzątania. Będzie park dla ludzi. 18:43, 09.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


JprdleJprdle

6 0

Uśmiechnijcie się! Kempa lubi was ...od tyłu. I kolejna kadencja cyk. Nie zapomnijcie przy następnych wyborach aby zagłosować na tych samych. 12:30, 10.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

4 1

Na kogo głosował lemingrad ?
Macie co chcieliście, likwidacja kina dla deweloperów, chodniki z kamieni, zwężenone ulice żebyście mieli gdzie jeździć jak nie będzie stać na nowy samochód elektryczny. Płatne parkingi żeby was bardziej przekonać do roweru 02:54, 11.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%