Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na Kabatach organizuje ciekawy spacer. Tym razem trasa wiedzie nie tylko przez leśne ścieżki, ale także do serca lokalnej historii – zabytkowej leśniczówki przy ul. Rydzowej 1, jednego z dwóch ostatnich tego typu drewnianych budynków w stolicy. To właśnie tu, w cieniu stuletnich drzew, kryje się opowieść o dawnej Warszawie, o leśniczych, wojennych tragediach i codziennym życiu w lesie.
Leśniczówka, wybudowana w XIX wieku, od ponad stu lat była domem dla nadzorujących las pracowników. Pamięta czasy II wojny światowej, kiedy w okolicznych lasach dokonywano zrzutów dla powstańców, a w jej murach szukano schronienia przed okupantem. Dzięki staraniom konserwatorów i miłośników historii, budynek został pieczołowicie odnowiony, a w 2024 roku zdobył nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” w kategorii architektury i budownictwa drewnianego. Doceniono nie tylko przywrócenie pierwotnego charakteru obiektu, ale także zastosowanie tradycyjnych technik budowlanych i konserwatorskich.
Podczas sobotniego spaceru uczestnicy będą mogli zajrzeć do wnętrza leśniczówki, gdzie zachowały się oryginalne drzwi, zawiasy, klamki, fragmenty polichromii z końca XIX wieku, drewniane podłogi oraz piece – wszystko, co tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Właśnie tu, w specjalnie przygotowanej ekspozycji, zgromadzono także pamiątki związane z pracą leśniczych oraz Powstaniem Warszawskim.
[FOTORELACJA]5203[/FOTORELACJA]
Spacer dla dorosłych rozpocznie się o godz. 10. W trakcie spaceru przewodnicy opowiedzą o historii Lasu Kabackiego, wskażą mogiłę nieznanego żołnierza oraz miejsca, gdzie dokonywano zrzutów dla powstańców. Druga część spotkania to wyjątkowa okazja do zwiedzenia leśniczówki, poznania jej tajemnic oraz wysłuchania anegdot, których próżno szukać w klasycznych przewodnikach.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane są wcześniejsze zapisy przez stronę internetową CEPL - są jeszcze wolne miejsca. Spacer odbędzie się w sobotę, 19 lipca 2025, godz. 10–12:30. Zbiórka przy wejściu do Lasu Kabackiego od strony Metra Kabaty.
[ZT]25572[/ZT]
Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?
"Swoją decyzję tłumaczy niskim zapotrzebowaniem na kuchnie góralską w tej części stolicy". Jasne w "Siwym Dymie" przy Puławskiej w tygodniu ciężko miejsce na parkingu znaleźć, w weekendy o wejściu bez rezerwacji można pomarzyć. Ich nie dotyczą problemy pocovidowe, inflacyjne i wzrostów kosztów pracy. Klientów więcej niż mogą obsłużyć.
Warszawiak82
14:50, 2025-07-17
Przystanek czy palarnia? Ursynów wciąż kopci!
To chyba dobrze, że palacze z prywatnych samochodów przenieśli się do komunikacji miejskiej. Stanie w metrze i autobusie obok takiego palacza też czysta przyjemność.
Wck
14:44, 2025-07-17
Zielone odpady - beton w ratuszu. "Zostaliśmy oszukani"
Ludzie w czym problem? Deklaruje likwidację kompostownika, dopłacam 9 zeta miesięcznie i wystawiam wory z liśćmi, gałęziami i czym tam popadnie. Znam ursynowskich właścicieli dużych działek (ponad 5000m2), którzy przy każdym terminie wystawiają po kilkadziesiąt worków skoszonej trawy, liści i innych bioodpadów. Ciężko ulicą przejechać, bo pobocze worami obstawione. To wszystko zabierają za 9zł miesięcznie. Trudno bardziej szczodre miasto sobie wyobrazić :)
Warszawiak82
14:42, 2025-07-17
Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?
57% Polaków twierdzi, że w ciągu ostatniego roku sytuacja ich gospodarstwa domowego się pogorszyła i żyje im się gorzej.
Wck
14:42, 2025-07-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz