Zarząd Zieleni bierze się za zapowiadane odbetonowywanie narożników ważnego skrzyżowania na Ursynowie. Prace powinny - zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego zakończyć się już w ubiegłym roku, ale złapały opóźnienie. Wykonawca zaczął od postawienia ogrodzenia terenu. Z rozkuwaniem asfaltu i betonu będzie musiał poczekać na odwilż.
Jest to realizacja projektu "Zielone Skwery na Ursynowie", których autorami są radny Paweł Lenarczyk oraz Piotr Ciara z Otwartego Ursynowa.
Głównym celem projektów jest zmniejszenie istniejącego w Warszawie zjawiska miejskiej wyspy ciepła poprzez likwidację materiałów, które pochłaniają więcej promieni słonecznych niż odbijają, a następnie oddają energię, podwyższając temperaturę otoczenia
- argumentuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Moda na odbetonowywanie trwa od paru lat. Dzielnica dwa lata temu dodała zieleń na placu przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli ursynowskiej "starówce". W 2023 roku odbetonowano trochę placyk przed ratuszem, a wcześniej chodniki na ratuszowym parkingu. Skwerki lub nowe rabaty powstały m.in. przy ul. Przy Bażantarni róg Rosoła, na Kabatach przy ul. Na Przyzbie, na ul. Słonki w Pyrach, na rogach ul. Wąwozowej z Mielczarskiego oraz z Rybałtów.
Na zabetonowanym skrzyżowaniu Dereniowej i Gandhi zniknie około 230 mkw utwardzonej nawierzchni, która w upały niemiłosiernie się nagrzewa.
- Zastąpi ją ziemia urodzajna i nasadzenia - czytamy w projekcie zmian. Na długości nowych zieleńców znikną słupki przydrożne, za zieleń zostanie zabezpieczona przed rozjeżdżaniem wygrodzeniami typowo stosowanymi w mieście.
A co zobaczymy w zieleńcach? Posadzone zostaną róże - 5 szt. w każdym metrze kwadratowym. Zarząd Zieleni postawił na gatunek "Amber Sun", rozłożysty okrywowy krzak o dużych kwiatach. Roślina bardzo obficie kwitnie przez całe lato. Jej oryginalne miedziano-bursztynowe kwiaty wyróżniają się na tle ciemnozielonych liści.
Prace przy Dereniowej potrwają przez kilka tygodni i ruszą pod warunkiem ocieplenia. Kwiaty posadzone zostaną tu wiosną.
Mariusz14:01, 13.01.2025
Najpierw klada kostke, potem robia trawnik a za pare lat znowu bedzie beton. I tak sie to kreci.. Oczywiscie za wszystko zaplaci podatnik wiec po co oszczedzac
Imielinczyk17:30, 13.01.2025
Już dawno ktoś powinien się zająć tym miejscem. Duży plus Otwarty!
Zdziwienie 18:09, 13.01.2025
Ciekawe, bo ostatnio remontowane chodniki przy Cynamonowej były nie wiedzieć czemu poszerzane... Zresztą patrząc na ilość betonu w nowych parkach to bilans wychodzi raczej na plus... dla handlarzy kostką.
ania20:31, 13.01.2025
po co poustawiali teraz słupki jak w zimę nic nie zrobią.
pytanie 08:20, 14.01.2025
Jaki roczny koszt utrzymania tych zacnych zieleńców poniosą ursynowscy podatnicy?
Grigor08:44, 14.01.2025
Rozłożyste krzaki tuż przy przejściach dla pieszych, ograniczające widoczność dla kierowców. Brawo wy.
Boom11:09, 14.01.2025
Czekałem na tę informację chwalącą kolejny sukces w odbetonowywaniu miasta. Aż 230 m2? Szok, jaka powierzchnia, szczególnie gdy przechodzę obok budowanego parku nad POW. Widać, że najważniejsze to coś robić i się chwalić, a nie szukać sensu 🤣
Pusty śmiech12:21, 14.01.2025
dopóki dzielnicą rządzi BP, to pozostaje nam pusty 🤣
Pusty hejt10:10, 14.01.2025
2 1
nic niewnoszący pusty hejt. Jak chcesz, to u siebie w domu możesz mieć ściernisko, kartoflisko, burakowisko, czy też betonowisko i przez 100 lat życia nie remontować 🤣