Dla mieszkańców Wawra i Ursynowa 319 to szybki autobus, który pozwala dostać się np. do Centrum Zdrowia Dziecka czy po prostu na drugi brzeg Wisły, bez jeżdżenia naokoło. ZTM uruchomił tę linię po oddaniu do użytku trasy POW. Zamiast stać w korkach na Moście Siekierkowskim, pasażerowie z Wawra mogą błyskawicznie przemieścić się z Międzylesia do stacji metra Imielin. Błyskawicznie, bo w 30 minut, a nie w godzinę.
Ta "sielanka" kończy się jednak w piątek wieczorem.
To jakiś absurd. W tygodniu dojeżdżam tym autobusem do metra Imielin w 30 minut. W sobotę, jak chcę jechać do pracy, muszę jechać prawie godzinę, a jeszcze jadę dalej
- denerwuje się pan Marek, mieszkaniec Radości.
Wtóruje mu pani Anna z Ursynowa, która odwiedza wnuka w Centrum Zdrowia Dziecka.
Choroba nie wybiera i nie patrzy w kalendarz. Dlaczego w niedzielę dojazd do szpitala dziecięcego jest tak utrudniony? Przecież w weekendy dużo ludzi odwiedza pacjentów
- mówi mieszkanka.
Temat „weekendowego wykluczenia” linii 319 trafił na biurka urzędników za sprawą akcji radnych. Paweł Nowocień z Otwartego Ursynowa w swojej interpelacji punktuje, że życie miasta nie zamiera w weekendy.
Mieszkańcy Ursynowa wykorzystują linię 319 jako istotne ułatwienie w codziennych dojazdach do pracy (...), a część z nich przesiada się do pociągów na linii otwockiej. Analogicznie mieszkańcy Wawra korzystają z tego połączenia w celu dotarcia do południowej części lewobrzeżnej Warszawy oraz przesiadki do metra.
- argumentuje radny Nowocień.
Zwraca też uwagę na absurd zawieszania kursów w dni wolne od szkoły, co dezorganizuje życie pracującym pasażerom.
W podobnym tonie wypowiada się Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy z Koalicji Obywatelskiej. W swojej interpelacji podkreśla, że linia 319 to:
niezwykle korzystne i łatwe połączenie z warszawską linią metra M1, co pozwala, w szczególności mieszkańcom Wawra, na łatwe i szybkie skomunikowanie z centrum Warszawy.
- pisze radny.
Radny Potapowicz idzie jednak krok dalej. Przewidując nadchodzące kłopoty na kolei, zawnioskował o utworzenie nowej, przyspieszonej linii na trasie Falenica - Metro Imielin.
Zasadnym jest, szczególnie w tym trudnym, związanym z pracami budowlanymi okresie, stworzenie dodatkowego, szybkiego i wygodnego połączenia dzielnicy Wawer z Ursynowem.
- apeluje wiceprzewodniczący Rady Warszawy.
Petycję w tej sprawie podpisało ponad 700 mieszkańców.
Odpowiedź Zarządu Transportu Miejskiego nie daje większych nadziei na spełnienie postulatów radnych i mieszkańców. Urzędnicy twierdzą, że puszczanie autobusów w weekendy to ekonomiczna niegospodarność.
Przeanalizowaliśmy szczegółowo napełnienia autobusów (319 dop. redakcji). Z posiadanych przez nas danych wynika, że linia ta nie cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów.
- wyjaśnia wicedyrektorka Renata Wiśniewska z ZTM w odpowiedzi na pismo radnego Nowocienia.
Urzędnicy wyliczyli nawet dokładnie, ilu pasażerów korzysta z linii 319 w szczytowych momentach.
Maksymalne zaobserwowane napełnienie wynosiło co prawda 53 osoby, jednak występowało ono tylko na krótkim odcinku trasy na terenie Ursynowa.
- czytamy w odpowiedzi.
Konkluzja ZTM jest jednoznaczna: Skoro w tygodniu nie ma tłoku, to „w sytuacji uruchomienia kursowania tej linii w weekendy pasażerów byłoby jeszcze mniej”.
Równie sceptycznie instytucja odniósł się do pomysłu nowej linii przyspieszonej z Falenicy, o którą pytał radny Sławomir Potapowicz.
Na chwilę obecną nie planuje się uruchomienia nowej linii, która na bardzo długim odcinku trasy dublowałaby linię 319.
- odpowiedział sekretarz miasta, wskazując, że pasażerowie mogą korzystać z przesiadek z linii 142, 146 czy 161.
Pytanie tez, ilu osobom opłacało się jeżdżenie do centrum przez Ursynów, skoro niewiele więcej czasu zajmuje podróż autobusem 521.
Urzędniczy opór może jednak wkrótce zderzyć się z twardą rzeczywistością. W kwietniu rusza kluczowy etap modernizacji linii kolejowej nr 7. Jak poinformowało PKP Polskie Linie Kolejowe, ruch pociągów między Wawrem a Otwockiem zostanie całkowicie wstrzymany na dwa tygodnie (12-26 kwietnia), a następnie odbywać się będzie tylko po jednym torze. Oznacza to drastyczne cięcia w rozkładach SKM i Kolei Mazowieckich.
Czy w obliczu paraliżu kolei, "pusty" autobus 319 nie okaże się jedyną deską ratunku dla tysięcy mieszkańców Wawra uciekających do metra? W ratuszu analizowana jest możliwość uruchomienia dodatkowego połączenia Falenica – Ursynów przez Most Południowy. Decyzje jeszcze nie zapadły.
- Jeśli warunki organizacyjne na to pozwolą, linia zostanie wdrożona. Być może wystarczy to, że autobus 521 będzie jeździł co 5 minut - słyszymy.
Boom12:50, 04.02.2026
Ta linia autobusowa to przykład patologii warszawskiej komunikacji, którego bardzo często używałem w dyskusjach. Najszybsza droga z Ursynowa do Wawra w weekend jest przez Śródmieście. Chore.
zoja13:52, 04.02.2026
to samo dzieje się z linią 192, czy ztm jest dla nas?, kto planuje rozkłady i *%#)!& decyduje, która linia i ilu pasażerów przewozi.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Nowy komunikat w autobusach. Pasażerowie podzieleni
Straszenie czy przypominajka? Nie! To po prostu kolejna forsa wyrzucona w błoto.
Paulo
14:05, 2026-02-04
"Ten autobus powinien jeździć w weekendy". Co na to ZTM
to samo dzieje się z linią 192, czy ztm jest dla nas?, kto planuje rozkłady i *%#)!& decyduje, która linia i ilu pasażerów przewozi.
zoja
13:52, 2026-02-04
"Ten autobus powinien jeździć w weekendy". Co na to ZTM
Ta linia autobusowa to przykład patologii warszawskiej komunikacji, którego bardzo często używałem w dyskusjach. Najszybsza droga z Ursynowa do Wawra w weekend jest przez Śródmieście. Chore.
Boom
12:50, 2026-02-04
Niebieski kwadrat ratunkiem w nagłej potrzebie!
dobrze, że publiczne pieniądze nie są marnowane!
aster
11:27, 2026-02-04