Zamknij

Tak się zmieni biblioteka na Barwnej! Kiedy nowe otwarcie?

Bartek JabłońskiBartek Jabłoński 09:11, 16.07.2025 Aktualizacja: 09:25, 16.07.2025
Skomentuj BJ BJ

Ursynoteka na Barwnej to wyjątkowe miejsce. Nie tylko ze względu na znajdujące się tam Muzeum Ursynowa. Niezwykły jeż już sam budynek, w którym działa - to jedyna przedwojenna kamienica na terenie Ursynowa. Niedawno w placówce ruszył generalny remont, który ma objąć zarówno bibliotekę dla dzieci, jak i muzeum. Władze Ursynoteki obiecują lepsze warunki, nowoczesne pomieszczenia i nową aranżację przestrzeni. Kiedy koniec prac?

W dawnym Domu Dżokeja przy Barwnej praca wre. Robotnicy wynoszą stare regały, stoły i inne elementy wyposażenia. Po zbiorach nie ma śladu - zostały już wcześniej zabezpieczone.

To kompleksowy remont kapitalny zarówno biblioteki dla dzieci i młodzieży, jak i Muzeum. Obejmuje szeroki zakres prac, takich jak wymiana instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej wraz z montażem nowych instalacji oraz armatury, będzie również wymiana stolarki okiennej, drzwiowej, remont podłóg, przebudowa ścian działowych i częściowa zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń

- wylicza Mirosław Pawłowski, dyrektor Ursynoteki.

Tak szeroki zakres planowanych prac nie jest zaskoczeniem, Dom Dżokeja, w którym mieści się biblioteka dla dzieci i muzeum to budynek wiekowy, remontowany wielokrotnie, ale wymagający już kolejnej modernizacji. Budowa tego historycznego budynku zakończyła się w 1932 roku. W latach 70. XX wieku, gdy wzniesiono osiedle Ursynów-Natolin, w tym budynku znajdował się pierwszy na Ursynowie sklep spożywczy. 

Dom Dżokeja to nazwa, która uległa dziś zatarciu, ale odnosi się ona do właściciela tego budynku Stanisława Żubera, który największe sukcesy osiągał jako trener dżokejów. Przed 1928 roku Żuber wykupił działkę we wsi Imielin i zlecił wybudowanie czterokondygnacyjnego domu. Okoliczni mieszkańcy zaczęli go nazywać Domem Dżokeja. Było to centrum życia towarzyskiego. Zgodnie z pewnymi przekazami, można było się tu zaopatrzyć - nie do końca legalnie - w alkohol

- tłumaczy Piotr Sypczuk, znawca historii Ursynowa.

Jak będzie wyglądał parter budynku po remoncie? Władze Ursynoteki zapewniają, że nowe pomieszczenia mają być swoistym miksem starego i nowego. Odmienione będą ekspozycje gabinetu J.U. Niemcewicza oraz pokój z peerelowskim wyposażeniem niczym scenografia z serialu "Alternatywy 4"

Będzie to całkowicie nowa przestrzeń ze szczyptą przeszłości, lecz przede wszystkim ukierunkowana na przyszłość. W nowej przestrzeni znajdziemy: strefę dla młodzieży z pomieszczeniem pracy cichej, strefę dla dzieci na lekcje biblioteczne. Będzie strefa nazwana wstępnie Współczesny Ursynów – czyli od PRL-u do współczesności, oraz strefa muzealno-historyczna

- tłumaczy Pawłowski.

[FOTORELACJANOWA]730[/FOTORELACJANOWA]

Zupełnie nowej odsłony doczeka się też słynny gabinet Juliana Ursyna Niemcewicza - patrona Ursynowa, który ma zostać przeniesiony w inne miejsce w obrębie budynku. Cieszy również pozostawienie w niezmienionej formie zabytkowej kasy pancernej. Pozostanie również sala spotkań, na którą władze placówki mają już konkretny plan.

Do sali spotkań powróci po przerwie genealogia, zainicjujemy wykłady dla młodzieży o historii naszego patrona i epoki, w której żył i tworzył J. U. Niemcewicz, bo z wiedzą na ten temat bywa różnie wśród naszej młodzieży, a my mamy pomysł, jak to zmienić

- obiecuje dyrektor Mirosław Pawłowski.

Na czas remontu dostęp do zbiorów biblioteki i muzeum będzie bardzo ograniczony. Od września ze zbiorów udostępniony będzie jedynie księgozbiór varsavianistyczny. Chętni będą mogli się z nim zapoznać w Czytelni Naukowej przy ul. Lachmana 5. Tymczasowo trafi tam także popiersie J.U. Niemcewicza wykonane w 2014 przez Bartłomieja Gładunia. Pozostałe eksponaty trafią do magazynu.

Zapytaliśmy władze placówki czy po ponownym otwarciu pojawią się jakieś nowe.

Po remoncie wyeksponujemy nasze historyczne zbiory i planujemy pewne wypożyczenia lub zakupy, ale jest jeszcze to na początkowym etapie i  będziemy mogli o tym poinformować dopiero w przyszłym roku

- odpowiada Pawłowski.

Remont, który rozpoczął się 1 lipca, ma potrwać do września przyszłego roku, władze placówki podkreślają jednak, że jest to najbardziej odległy termin i nie jest wykluczone szybsze zakończenie prac. Na remont Ursynoteka przeznaczyła 500 tys. zł. Bywalcom Ursynoteki na Barwnej pozostaje uzbroić się w dużą dozę cierpliwości i wyczekiwać ponownego otwarcia.

[ZT]4375[/ZT]

[ZT]16372[/ZT]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PoludniowiecPoludniowiec

0 0

A na Kabatach lokale spelniaja chociaz minimalne wymagania? Sanepid byl? Czy nadal kuchnia i kibel to jedno pomieszczenie uragajace ludzkiej godnosci?

21:00, 16.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%