- Wiosna należy do "drewniaków"! - ogłosił Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, zapowiadając remont XIX wiecznej leśniczówki w Lesie Kabackim. Do końca roku ma być gotowy projekt modernizacji. W leśniczówce powstanie centrum szkoleniowe edukacji leśnej.
Leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 to mało znany i unikatowy w skali Warszawy obiekt związany z gospodarką leśną. Niegdyś tereny te należały do Dóbr Wilanowskich, które w XIX w. były w posiadaniu rodu Potockich, a następnie przeszły w ręce rodziny Branickich. Dziś nadzór nad tym obszarem sprawują Lasy Miejskie Warszawa.
Leśniczówka powstała prawdopodobnie w 1890 roku w konstrukcji zrębowej. Stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt łączy funkcję mieszkalną i biurową. Zachował się pierwotny układ wnętrza oraz piece, kuchnia węglowa, stolarka okienna i drzwiowa. Leśniczówka jest objętą ochroną konserwatorską od 1987 roku.
Lasy Miejskie chcą przekształcić leśniczówkę w centrum szkoleniowe edukacji leśnej, które uzupełniałoby pobliskie, niezwykle popularne wśród mieszkańców, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Jest już wstępna koncepcja ekspozycji. Odwiedzający w odnowionej leśniczówce zobaczą dawną kancelarię leśniczego, ekspozycję "Od drzewa do drewna", poznają warstwy lasu, kryjówki zwierząt. Będzie też część kreatywna i multimedialna.
źródło: projekt koncepcyjny ekspozycji przyrodniczo-historycznej w leśniczówce, Gringoo Architektura Krajobrazu, Marta Chrząszczyk, 2017 r.
Na razie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na projekt remontu leśniczówki pod nadzorem konserwatora zabytków. Wpłynęły cztery oferty, spośród których najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez biuro projektowe z Warszawy - Projekt 6 Małgorzata Karpowicz, które wykona projekt za 195 tys. złotych.
- Zadaniem zwycięskiego biura projektowego jest dokładne rozpoznanie stanu technicznego budynku oraz stworzenie projektu modernizacji i adaptacji obiektu do nowej funkcji edukacyjnej. Jednocześnie powinien uwzględniać zachowanie i wyeksponowanie wartości zabytkowych obiektu - informuje stołeczny zarząd.
Projekt ma być gotowy do końca roku, a prace remontowe będą mogły się rozpocząć w 2021 roku, o ile znajdą się na ten cel środki w budżecie miasta.
ZOBACZ: Tak wygląda leśniczówka w Lesie Kabackim
Historia i teraźniejszość tego kabackiego zabytku
alisterkabat17:30, 22.03.2020
Świetnie, wreszcie jakiś Konserwator, który dostrzega zabytek. Piękny obiekt, powodzenia.
mes23:50, 22.03.2020
Dobry pomysl. Brawo.
noez13:19, 23.03.2020
Piękna lesniczówka. Zrębowa, narożne ozdobne deski boniowania. O lesniczówki w Polsce}( sporo ich na Mazurach) nie dbamy wystarczająco. A wiele niestety jest opuszczonych i nie konserwowanych...
zwykły obserwator15:50, 24.03.2020
Od lat marnieje, tak gospodarze dbają. Brak wizualizacji wyglądu zewnętrznego pozwala domyślać się, że z leśniczówki pozostanie nazwa, a budynek zamieni się w jakiś blaszak. Zaniedbanie budynku nie jest przypadkowe, cały Powsin popada w ruinę. Gospodarz nie lubi historii. Zwłaszcza WWII.
"Piłka lata tu jak chce". Fatalny stan na Dembowskiego
Gospodarz miasta woli jak 700 tysięcy złotych pójdzie z pieniędzy podatników w Warszawie na „Łuk LGBT+" zaproponowany przez Linusa Lewandowskiego, aktywistę LGBT ze Stowarzyszenia Homokomando. Prezydent Trzaskowski nie widzi problemu, bo to budżet obywatelski.
OnPaste
17:08, 2025-07-20
Łapcie się za portfele! Spółdzielnie wysyłają listy
W mym prywatnym odczuciu jako spłdzielczyni nasz prezes to nikczemny łajdak, kłamczuch i osoba podła. Uważam, też jeżeli do rad nadzorczych będziemy wybierać leśnych dziadków i babcie z demencją pan prezes będzie skutecznie zamieniał naszą spółdzielnie w slums z wysokimi czynszami. Rodziny beda się wyprowadzać a mieszkania kupią fliperzy i wynajmą komukolwiek i będziemy mieli więcej pobić, gwałtów i awantur i po agencji towarzyskiej na klatce. Zamiast podnosić czynsze ograniczyć wydatki na zarząd.
Stokłoska
16:40, 2025-07-20
Łapcie się za portfele! Spółdzielnie wysyłają listy
Rosną pensje, rosną ceny. Dziwne gdyby tylko rosły pensje. W Internecie można się doszukać, że średnia pensja brutto w stolicy to ponad 9400 zł.
xyz
14:01, 2025-07-20
Łapcie się za portfele! Spółdzielnie wysyłają listy
Kwintesencja państwa donalda, dosłownie.
Somsiad
10:42, 2025-07-20