Wreszcie! Po walce z procedurami i wstrzymywaniem budowy Politechnika Warszawska podpisała umowę na budowę jednego z najnowocześniejszych ośrodków badawczych nanotechnologii i zaawansowanych materiałów w Europie - Laboratorium Centralnego CEZAMAT. Prace budowlane przy ul. Poleczki 19 na Ursynowie rozpoczną się do 7 lutego. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 roku.
CEZAMET to naukowy konglomerat - niektórzy porównują go do polskiej "Doliny Krzemowej". Kilka prężnych uczelni warszawskich kilka lat temu stworzyło konsorcjum, które postawiło sobie ambitny plan - wybudować supernowoczesne laboratoria, w których powstawałyby nowatorskie prototypy.
Do tej pory Politechnika - jako główny architekt projektu - nie potrafiła sobie jednak poradzić z procedurami przetargowymi. Latem do konkursu zgłosiły się dwie firmy: Budimex (oferta budowy za 338 mln zł) i konsorcjum IDS-Bud S.A. z Warszawy z Altis-Holding z Kijowa (oferta budowy za 372 mln zł). Tańsza oferta miała jednak wady formalne. Politechnika ją odrzuciła. A tę, która została na stole uznano za najkorzystniejszą. Wtedy do akcji wkroczył Urząd Zamówień Publicznych, który wszczął kontrolę przetargu. Na szczęscie w ostatni czwartek UZP uznał, że wszystko było w porządku. Inwestycja może ruszyć. A ruszyć musi, bo pieniądze na nią - 76 mln euro dała Unia Europejska - z budżetu na lata 2007-2013. Aby pieniądze nie przepadły budowa musi zostać zakończona do 2015 roku.
Czy to realne?
Władze Politechniki a przede wszystkim konsorcjum, które wygrało przetarg obiecuje, że zdąży. Od daty podpisania umowy, wykonawca ma 22 miesiące na wybudowanie i wyposażenie Laboratorium Centralnego CEZAMAT.
- Jesteśmy w pełni przygotowani do rozpoczęcia prac budowlanych. Ten wyjątkowy kompleks badawczy, ze względu na jego międzynarodowe znaczenie, jest obecnie naszym flagowym projektem. Zakładamy, w oparciu o wieloletnie doświadczenie naszej firmy, że ukończymy budowę jeszcze przed planowanym terminem oddania inwestycji - mówi Andrzej Napierski, prezes IDS BUD S.A.
Gdzie? Na Ursynowie!
Laboratorium Centralne CEZAMAT powstanie na działce należącej do Politechniki Warszawskiej. Działka zlokalizowana jest przy ulicy Poleczki 19, między ulicami Tango i Poloneza. Projekt architektoniczno-budowlany CEZAMAT-u, przygotowany przez biuro projektowe Dedeco Sp. z o.o., obejmuje trzy budynki: budynek technologiczny (w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia o podwyższonej czystości, tzw. clean room'y), budynek administracyjny (połączony z budynkiem technologicznym kładką naziemną) oraz otwarty parking naziemny, a także infrastrukturę techniczną, wjazdy i ogrodzenie terenu.
Po co?
Inwestycja w wysokie technologie ma wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki i zmniejszyć lukę technologiczną między Polską a krajami Unii Europejskiej. - Posiadanie nowoczesnego zespołu laboratoriów, w których kadra światowej klasy specjalistów (zarówno polskich jak i zagranicznych) będzie mogła realizować projekty od etapu pomysłu do prototypu, jest historyczną szansą zarówno dla polskiej nauki jak i gospodarki – szczególnie dla mniejszych i średnich firm, które będą mogły te technologie wdrażać, produkować i sprzedawać na całym świecie – mówi Mariusz Wielec, prezes spółki CEZAMAT PW.
- Sukces CEZAMAT-u to sukces Politechniki Warszawskiej i całego środowiska naukowego działającego na rzecz nowych technologii – jesteśmy zdeterminowani, aby go osiągnąć, bo widzimy tu ogromną szansę zarówno dla naszej nauki, jak i dla polskiej gospodarki i społeczeństwa - mówi rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.
My trzymamy kciuki za powodzenie projektu. Budowa kompleksu naukowego z pewnością odmieni zaniedbane obecnie obrzeża Ursynowa. Będziemy śledzić losy tej budowy na bieżąco.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Na drogach też zmalujmy jak samochód przejedzie to pieszy sobie przebiegnie w downy miejscu a kierowcy nie będą karani za wyprzedzanie na przejściach lub nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu . No i jeszcze jedno konieczna jest też likwidacja chodników bo rowerzyści i tak już je zawłaszczyli a tylko 5% zwraca uwagę na pieszych.
karot
10:05, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Jednym słowem, pieszy musi stać i czekać aż hordy niedzielnych rowerzystów przejadą, by wykorzystując chwilową lukę mógł przemknąć przez ddr i udać się w swoim kierunku. Brawo!
Iza
10:02, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Od urodzenia mieszkam w Warszawie. Miasto charakteryzowało się tym, że był rozdzielony ruch pojazdów i pieszych. Teraz ścieżki rowerowe ingerują w ciągi piesze. Rowerzyści wykorzystują przewagę prędkości i masy. Miasto stało się niestety zakładnikiem rowerów, e-rowerów i hulajnóg.
tmk
09:55, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
No świetnie, nie róbmy przejść, bo rowerzyści i tak je zignorują. Czego nie rozumiecie? 🤣🤣🤣 Kto by w ogóle śmiał narzucać rowerzystom jakieś ograniczenia? 🙂
Boom
09:46, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz