Mury szkoły podstawowej przy ul. Sarabandy widziały i słyszały niejedno. Placówka, która może poszczycić się 100-letnią historią, właśnie obchodzi okrągły jubileusz. Swoich sympatyków i gości zabrała w swoistą podróż w czasie.
Od prywatnej wiejskiej szkoły dla kilkorga dzieci robotników, po miejską placówkę, do której uczęszcza prawie pół tysiąca uczniów. Taką drogę pokonała szkoła podstawowa nr 96, która właśnie rozpoczęła obchody z okazji 100-lecia istnienia.
Szkoła podstawowa, mieszcząca się dzisiaj w okazałym budynku przy ul. Sarabandy, ma długą i ciekawą historię. Powstała dokładanie 102 lata temu jako prywatna placówka dla dzieci pracowników - działającej wówczas na Dąbrówce - cegielni.
Dwa lata później została przekształcona w szkołę publiczną, w 1934 r. przeniesiono ją do budynku przy obecnej ul. Puławskiej 558, a od 1959 roku działa w obecnym miejscu. Kiedy zaczynała swoją działalność, uczyło się w niej zaledwie kilkoro dzieci, dziś liczba ta wzrosła do 21 oddziałów i ponad 460 uczniów.
W czasie wojny odbywały się tutaj tajne komplety, a kolejni dyrektorzy dokładali swoje „cegiełki” do rozwoju placówki. Wielu uczniów z sentymentem wraca w szkolne mury, a jeden z nich chcąc upamiętnić 100-lecie swojej szkoły, skomponował na jej cześć utwór.
To właśnie „Mała uwertura” autorstwa Marcina Molskiego – absolwenta SP 96 – rozpoczęła uroczystości jubileuszowe. - Pomyślałem, że przez 100 lat szkoła był świadkiem historii, tak samo jak Polska – tłumaczył charakter swojego utworu młody twórca.
Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli goście mogli poznać niezwykle ciekawą historię Ireny Kosmowskiej, która od prawie sześćdziesięciu lat patronuje szkole. Podczas inscenizacji uczniowie wcielili się w postacie z epoki przenosząc widzów w pierwszą połowę XX wieku.
A skoro szkoła obchodzi „urodziny” i to okrągłe, nie mogło zabraknąć prezentów. Urząd miasta przekazał gratulacje i pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych, a Dzielnicowy Ośrodek Kultury – drzewo do zasadzenia w ogrodzie.
Jak zapowiada dyrekcja, to dopiero początek obchodów 100-lecia szkoły. W planach są spotkania m.in. z absolwentami, a także stworzenie muralu upamiętniającego postać patronki - wybitnej pedagożki i działaczki.
W GALERII ZDJĘCIA Z JUBILEUSZU 100-LECIA SP 96:
[ZT]13768[/ZT]
[ZT]13454[/ZT]
emka09:04, 16.10.2019
Pani Teresa K. od jez. pol i pan Władysław S. były dyrektor wiecznie piękni i młodzi czas się dla nich zatrzymał
tomek rocznik 196006:32, 29.11.2019
skończyłem tę szkołę w 1975 roku teraz zorientowałem się o jej jubileuszu gdy przejeżdżałem obok , nikt mnie nie powiadomił a ciekaw jestem kto jeszcze żyje i funkcjonuje z tamtych lat - szkoda tomasz zaborowski
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Noc Muzeów na Ursynowie. Jakie atrakcje?
Miłego stania w kolejkach z nachlanymi osobnikami chętnymi wrażeń w nocy muzeów!
Grzesiu
21:04, 2025-05-15
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Dziady z Kazury, wara od parku!
Kon
21:02, 2025-05-15
Źle zaparkował, wyciągnął broń. Szokujący incydent
Policja powinna mieć uprawnienia do wykonywania wyroków śmierci na obcokrajowcach na miejscu po wcześniejszym umówieniu z instytutem transplantologi. To mój pogląd oparty o wyznawanych wartościach i mam prawo go wyrażać.
Agnieszka
20:25, 2025-05-15
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Podczas poszerzania ulicy Rosoła na Kabatach zlikwidowano około 100 miejsc parkingowych, aby wzdłuż ulicy mogły powstać jakże potrzebne 3 drogi dla rowerów. Trzymam kciuki za konsekwencję M.St. Warszawy w likwidowaniu miejsc parkingowych przy osiedlu Kazury.
Gax
17:10, 2025-05-15