W Prima Aprilis 1 kwietnia rozpoczęła się instalacja elektronicznego systemu poboru opłat za parkowanie na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. To kolejna odsłona tych prac. W ubiegłym roku dostosowywano parking do opłat, budując podziemne instalacje, a przy okazji remontując ścianę podziemnego parkingu dla urzędników.
Teraz przyszedł czas na montaż bramek wjazdowych i wyjazdowych oraz systemu sczytywania tablic rejestracyjnych. - W czwartek i piątek główny wjazd na parking będzie nieczynny - zapowiedziała dzielnica. Chodzi o wjazd od strony alei KEN, kierowcy będą mogli wjeżdżać od strony ul. Gandhi.
To nie koniec, w przyszłym tygodniu na dwa dni zamkniemy wjazd od strony Gandhi - prawdopodobnie w poniedziałek i wtorek lub wtorek i środę
- zapowiada wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski.
Parking na zlecenie dzielnicy przygotowuje za prawie 270 tys. złotych firma Car Flow. Pierwotnie wybrany w przetargu wykonawca nie podpisał umowy, co zmusiło urząd do skorzystania z oferty drugiego oferenta. Decyzja ta wiązała się z wyższymi kosztami – o 30 tys. zł więcej niż pierwotna oferta. Za to prace ruszyły z kopyta i wprowadzenie płatnej strefy parkowania przy urzędzie raczej nie napotka już trudności.
Burmistrz Ostrowski szacuje, że po świętach wielkanocnych - od 22 kwietnia będzie można ruszyć z testami nowego systemu parkingowego. Po zakończeniu instalacji urządzeń, takich jak szlabany, kamery i serwery, przewidziane są testy "Alfa" - bez pobierania opłat - a później testy "Beta", czyli pełne funkcjonowanie systemu z odpłatnością dla kierowców i z monitorowaniem przez wykonawcę.
- Myślę, że w drugiej połowie maja ruszymy z pełną funkcjonalnością strefy parkowania - mówi Ostrowski. Choć zaznacza, że urząd nie ma zamiaru zarabiać na kierowcach, a nawet ponad 95 procent korzystających z przyratuszowego parkingu nie zapłaci za postój, bo nie przekroczy trzech bezpłatnych godzin. Z analiz urzędu wynika, że mieszkańcy są obsługiwani średnio przez 10 minut, a kolejne 20 minut do średni czas oczekiwania. Po co więc cała zabawa w płatny parking?
Nowy system ma na celu rozwiązanie problemów z dostępnością miejsc parkingowych przed ratuszem, które są często zajmowane przez osoby spoza dzielnicy korzystające z metra. Efekt jest taki, że klienci urzędu czy UCK "Alternatywy" nie mają gdzie zaparkować i krążą w kółko, szukając miejsc.
Opłaty za parkowanie będą obowiązywać w godzinach pracy urzędu (7:30–16:30, a w poniedziałki do 18:30). Pierwsze trzy godziny postoju pozostaną bezpłatne, co ma wystarczyć na załatwienie spraw urzędowych lub wizytę w UCK “Alternatywy”. Po tym czasie opłaty będą zgodne ze stawkami miejskimi:
Poza godzinami pracy urzędu oraz w weekendy parking będzie darmowy, ale nadal objęty kontrolą poprzez sczytywanie tablic rejestracyjnych i zamykane szlabany. Mieszkańców okolicznych bloków wieczorami i nocą będą więc mogli korzystać z parkingu bez opłat.
A jak będzie wyglądało od maja wjeżdżanie na parking ratusza i opuszczanie go?
- System sczyta tablicę rejestracyjną, otworzy się szlaban. Przy wyjeździe system znów sczyta tablicę rejestracyjną i w przypadku opłaty będzie można przyłożyć kartę płatniczą i zapłacić zbliżeniowo - opisuje wiceburmistrz Ursynowa.
good20:44, 02.04.2025
W sumie lokalizacja ratusza jest tak dobra, że można załatwić sprawę metrem, autobusem, albo rowerem. Ja jak mam tam cos załatwić to chodzę pieszo.
Marcin21:17, 02.04.2025
Czyli Urząd Dzielnicy Ursynów 250 pojazdów które tam parkowały przekieruje na okoliczne osiedla.
Nick10:37, 03.04.2025
Mam nadzieję że wreszcie znikną samochody dostawcze parkujące na stałe i służące chyba za magazyny. A swoją drogą szkoda że przy okazji nie powiększono szerokości stanowisk parkingowych. Projektowali i zatwierdzili ludzie jeżdżący jeszcze fiacikami 126p. Dziś gdy dominują dużo szersze samochody, trudno nawet uchylić drzwi, jak trafi się potężny się to bardzo często zajmuje 1,5 miejsca.
aster13:39, 03.04.2025
mnie dziwi, że ludzie tego nie zgłaszają tak jak porzuconych wraków tylko wylewają żale w internecie. Aplikacja 19115 i zgłaszasz wszystkie zawalidrogi, w mojej okolicy nie ma ani jednego, bo wszystko zgłaszam i odholowują.
mądra jola11:26, 03.04.2025
A dlaczego nikt nie pisze, że szerokość miejsc została zaprojektowana przez tumana, absolwenta Collegium Tumanum, dla pojazdów typu Trabant, Mikrus, czy Fiat 126 !
Parkingowcy 11:52, 03.04.2025
Parkingi i nowe inwestycje! Dobrze że nasz burmistrz dba o normalnych ludzi a nie tych ekoterrorystów. Dobrze się wykształcił na Collegium Humanum razem z Szymonem Hołownią i PiSowski elitą. Dobrze, że taki człowiek rządzi Ursynowem. ***** ***
@12:18, 03.04.2025
Drodzy Parkingowcy i mądre Jole,
kiedy brak słów: piosenki A. Majewskiej dzień drugi _ ,, Nie zamykajcie się od środka,, Posłuchajcie/ przeczytajcie tekst _ myślę, że może Wam pomóc w przedstawionych powyżej dylematach.
Wck13:24, 03.04.2025
Na Ursynowie jest zarejestrowanych coraz więcej pojazdów. Urząd Gminy ma dokładną ewidencję zgłoszeń pojazdów. Jednocześnie ten sam Urząd zwęża drogi dla samochodów i likwiduje miejsca postojowe dla swoich mieszkańców. Urzędnicy są wielce zdziwieni, że ludzie parkują nieprzepisowo. Bareja wieczni żywy. Alternatywy to się powinien Urząd Gminy Ursynów nazywać.
Boom14:07, 03.04.2025
Gminy Ursynow nie ma od 23 lat 🤣
Sceptyk 17:08, 03.04.2025
Słyszę o tej inwestycji co najmniej od roku. Myślę że 2 godz było by lepszym rozwiązaniem. I termin oddania mgliście niewiadomy.
17 1
dokładnie tak, w końcu będzie można normalnie zaparkować jak się tam pojedzie coś załatwiać.
1 8
Na sąsiednich osiedlach wolnych miejsc parkingowych jest jeszcze mniej niż na parkingu przy urzędzie, bo przy urzędzie jest przynajmniej jakaś rotacja. Mam nadzieję że wreszcie znikną samochody dostawcze parkujące na stałe i służące chyba za magazyny. A swoją drogą szkoda że przy okazji nie powiększono szerokości stanowisk parkingowych. Projektowali i zatwierdzili ludzie jeżdżący jeszcze fiacikami 126p. Dziś gdy dominują dużo szersze samochody, trudno nawet uchylić drzwi, jak trafi się potężny się to bardzo często zajmuje 1,5 miejsca.