Mija 35 lat od premiery słynnego serialu „Alternatywy 4”. Z tej okazji na Ursynowie odbędą się spotkania z aktorami znanymi z filmów mistrza komedii absurdu. Bezpłatne wejściówki na pierwsze wydarzenie poświęcone Stanisławowi Barei są już dostępne!
Dzięki „Alternatywy 4” nasza dzielnica trafiła do historii popkultury. Do dziś serial jest doskonałym źródłem wiedzy o absurdach życia w PRL-u i codzienności Polaków z lat 80. XX wieku. Pierwszy odcinek produkcji został wyemitowany w Telewizji Polskiej jesienią 1986 roku.
W związku z 35. rocznicą premiery Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” postanowiło zaprosić aktorów i twórców pracujących z Bareją.
- W ramach cyklu planujemy pokazać wszystkie odcinki serialu i za każdym razem zapraszać inne osoby związane z twórczością Barei. Spotkania poprowadzi Rafał Dajbor, który napisał książkę poświęconą reżyserowi i aktorom z jego filmów. Będzie to okazja do poznania serialu „Alternatywy 4” od trochę innej strony - mówi Jan Błaszczak z UCK "Alternatywy".
Organizatorzy chcą przybliżyć ursynowianom nie tylko największe postacie takie jak Stanisław Anioł, ale także drugoplanowych aktorów filmów Barei.
- Bareja jest świetnym pretekstem do tego, aby przedstawiać aktorów drugoplanowych, bo to oni bardzo często w jego filmach wypowiadali kwestie, które okazały się kultowe - czyli te, które wciąż powtarzane są przez dziennikarzy, polityków i zwykłych ludzi - mówi Rafał Dajbor, autor książki "Jak u Barei, czyli kto to powiedział”.
Pierwsze barejowskie spotkanie odbędzie się 13 listopada o godz. 16 w UCK „Alternatywy” przy ul. Ghandi 9 i będzie połączone z seansem pierwszego odcinka serialu "Alternatywy 4". Razem z widzami obejrzą je aktorki: Tatiana Sosna-Sarno (serialowa pani Jadzia, urzędniczka w spółdzielni mieszkaniowej) oraz Hanna Bieniuszewicz (serialowa Ewa, córka Majewskich).
Bezpłatne wejściówki na spotkanie „Jak u Barei, czyli kto to powiedział” można już dziś odebrać w recepcji „Alternatyw” lub online na stronie biletyna.pl. I lepiej się pospieszyć, bo z pewnością będą szybko znikać!
12 1
Filmy Bareji wbrew pozorom nie opisują absurdów prlu. Opisują nasze społeczeństwo które przez te lata nic się nie zmieniło. Może na gorsze. A peerelowskie realia służą pokazaniu absurdów społecznych, cwaniactwa, głupoty, pychy itp.
1 1
Serial po raz pierwszy w TV wyemitowano w 1986, i tak dlatego, że już krążył drugim obiegu na taśmach wideo, ale nakręcono go w latach 1981-82.