Kilkanaście parków, skwerów i jeziorek. Każda część Ursynowa ma swoje ulubione zielone miejsce. W którym z nich mieszkańcy najchętniej spędzają czas? Zagłosuj i poznaj zwycięzcę!
Czterdzieści lat temu pierwsi osadnicy Ursynowa byli otoczeni głównie przez beton i błoto. Życie kiełkowało tu przez lata, a wraz z nim rosły drzewa. Powstawały parki i skwery. Dzisiaj nasza przytulona do Lasu Kabackiego dzielnica, może spokojnie konkurować z zielonym Żoliborzem czy Saską Kępą.
W jednych aleje drzew, owocowe sady, wierzby płaczące nad taflą wody, w innych pomosty, trampoliny i leżaki. Ursynowskie parki są bardzo różnorodne. Podlegają ciągłym zmianom, są jedną z ulubionych lokalizacji projektów budżetu partycypacyjnego.
Które z tych miejsc należy do waszych ulubionych? Może skrywany za murami Park Natoliński? Albo odnawiany właśnie Powsin? Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej zielonych enklawy Ursynowa. Na wasze głosy czekamy do końca kwietnia – później przedstawimy zwycięzcę!
Krążą różne teorie dotyczące powstania Kopy Cwila. Jedna z nich, najbardziej prawdopodobna opowiada o głównym inspektorze Stołecznej Dyrekcji Inwestycji - inż. Henryku Cwilu, który podczas budowy Ursynowa, był osobą nadzorującą wyładunek.
Inżynier miał zaproponować, żeby ziemia z ursynowskich wykopów, zamiast jechać na dalekie Radiowo, zostawała na miejscu, skoro projektanci Ursynowa i tak zakładali większe zróżnicowanie terenu i usypanie łagodnych górek. Dzięki tak składowanej ziemi powstała wielka kopa…
Obecnie w Parku im. Romana Kozłowskiego – otaczającym Kopę Cwila ma niebawem popłynąć woda, stara betonowa niecka ma zmienić się w staw lub fontannę. Po raz kolejny planowana jest także budowa skateparku.
Projekt parku mieszczącego przy ul. Romera i Melodyjnej, wykonała architekt krajobrazu Dorota Sikora. Otwarcie nastąpiło 18 maja 2000 roku w dniu 80. urodzin Jana Pawła II. Od strony ul. Romera ustawiono obelisk upamiętniający ten dzień.
Znakiem rozpoznawczym parku jest fontanna zaprojektowana w prostej i nowoczesnej formie, znajdująca się tuż przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego. W parku znajdziemy ponadto plac zabaw, boisko wielofunkcyjne oraz siłownię plenerową. W ramach budżetu partycypacyjnego ma tu powstać m.in. Tężnia „Maciejka” oraz stoły spotkań.
Park położony jest u zbiegu ulicy Belgradzkiej i al. KEN, na jego terenie znajdują się dwa place zabaw, przestrzeń w dużej mierze zajmują trawniki i lasek brzozowy. Zalesiona części parku jest oficjalnie lasem miejskim i nie podlega urzędowi dzielnicy.
W 2008 roku powstał projekt, który miał odmienić oblicze terenów przylegających do Lasku Brzozowego. Obejmował utworzenie placu zabaw dla dzieci młodszych i starszych, budowę fontanny, boiska wielofunkcyjnego, pawilonu gastronomiczno-usługowego i ciągu pieszego wraz z oświetleniem.
W ramach tej koncepcji, w 2010 roku, wybudowano plac zabaw dla młodszych dzieci i ciągi piesze, a w 2014 r. powstało boisko wielofunkcyjne. Później dostawiono zabawki dla niepełnosprawnych dzieci i na tym inwestycje się skończyły.
Trzy szczyty wznoszące się wzdłuż ulicy Kazury. Największy atut miejsca – naturalność. W ostatnich latach zrealizowano tu kilka projektów z budżetu partycypacyjnego, w tym pumptrack rowerowo-rolkowy.
W ramach tworzonego parku im. Cichociemnych posadzonych zostanie 300 nowych drzew i 0,5 ha krzewów, powstają nowe alejki i punkt widokowy na szczycie Kazurki.
Park jest położony w kwartale ulic Przy Bażantarni, al. KEN, Jeżewskiego i Rosoła. Na terenie parku znajdują się m.in. zespół boisk sportowych, skatepark oraz dwa place zabaw. Pomiędzy placami zabaw usytuowane są stoliki do gier planszowych i szachy terenowe oraz linarium.
W centralnej części parku, u zbiegu głównych alei położone jest rosarium. Jego oryginalny kształt podkreślają elementy małej architektury: gabiony obsadzone lawendą i pergole, po których przeplatają się pnące róże. W krajobraz parku harmonijnie wkomponowuje się drewniany mostek w kształcie łagodnego, szerokiego łuku.
Planowana jest rozbudowa parku. Część wschodnia, ze względu na swoje walory przyrodnicze, będzie miała formę parku naturalnego.
Park Moczydełko z Oczkiem Moczydło 3 (oficjalne nazewnictwo), znajduje się przy ulicy Wełnianej na Kabatach. Park jest gustownie zagospodarowany, znajdziemy tu drewniany pomost i stojaki z kwiatami. Mieszkają tu dzikie kaczki.
Park jest piękny o każdej porze roku, odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, chętnie dokarmiających kaczki. Chleb niestety jest dla ptaków bardzo szkodliwy, gdyż powoduje tzw. kwasicę. Może być pośrednią przyczyną odwiecznych problemów z jakością wody w oczku.
Park jest w całości ogrodzony. W celu zwiększenia bezpieczeństwa bawiących się dzieci, jak również zabezpieczenia przed zanieczyszczaniem przez zwierzęta ogrodzone są także place zabaw. Alejki parkowe mają ekologiczną nawierzchnię mineralno-żywiczną.
Park Natoliński znajduje się przy ul. Nowoursynowskiej 84, jego historia sięga panowania Jana III Sobieskiego. Król kupił wieś Milanowo, w której skład wchodził również las - teren dzisiejszego Natolina. W Milanowie zbudował pałac w Wilanowie, a na Natolinie stworzył Bażantarnię i zwierzyniec, w którym polował.
Kompleks leśno-pałacowo-parkowy wraz rozrzuconymi w lesie ozdobnymi romantycznymi budowlami i zabudowaniami podworskimi stanowi spójną całość historyczną, kulturową, krajobrazową i przyrodniczą.
Na początku lat 90. XX wieku obiekt przekazano na cele edukacji europejskiej. Opiekująca się zabytkiem Fundacja Centrum Europejskie Natolin przeprowadziła prace konserwatorskie i adaptacyjne obiektów dawnego zespołu pałacowego.
Park nie jest dostępny dla zwiedzających, z wyjątkiem zorganizowanych spacerów z przewodnikiem w okresie wakacyjnym.
Powsiński park powstał na 50 ha terenach Polskiego Country Club Sp. z o.o. (klub golfowy), zakupionych w 1938 od hr. Adama Branickiego. Po wojnie teren wraz z nieruchomościami został przekazany Zarządowi Miasta Stołecznego Warszawy, pod warunkiem zorganizowania na tym terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego.
Na terenie parku znajdują się m.in. boiska, stoliki do gry w szachy, basen odkryty, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz ujęcia wody głębinowej, a także muszla koncertowa. Można także wynająć domki kempingowe.
Park Kultury w ostatnich latach przeszedł rewitalizację, wymieniono część małej architektury, zmodernizowano korty tenisowe i wyłoniono wykonawcę placu zabaw. Wśród atrakcji są m.in. trampoliny, huśtawki, karuzele, pająk do wspinania, zjazd linowy, a także urządzenia do street workout'u - w tym zestaw dla dzieci niepełnosprawnych.
Jezioro Zgorzała, chluba Zielonego Ursynowa, leży w kwadracie ulic Trombity, Kórnickiej i Dumki. Co ciekawe pierwotnie Zgorzała było największym jeziorem w Warszawie i miało powierzchnię ok. 20 ha. Jednak wskutek nadmiernego osuszenia i stałego obniżania się wód gruntowych, znacznie zmniejszyło swoje rozmiary.
Jeszcze kilka lat temu Zgorzała, przypominało zarośnięte bajoro, po rekultywacji przeprowadzonej w 2012 roku teren jest zadbany i wyposażany w ramach budżetu partycypacyjnego w kolejne elementy.
Wzdłuż wytyczonych ścieżek pojawiły się ławki i kosze na śmieci. Nad jeziorem wyznaczono 4 miejsca na ogniska, ale największą atrakcją są drewniane pomosty ciągnące się wokół wody. Jezioro, oprócz tego, że stanowi okoliczną atrakcję, jest domem dla 72 gatunków ptaków.
SAD but TRUE11:52, 06.07.2022
Czyli sadek już sprzedany patodeweloperom?
Hmmm14:53, 06.07.2022
Nazywanie Parku im. Jana Pawła II "zielonym" to chyba lekka przesada. Betonoza w całej okazałości.
Lubię parki23:43, 09.07.2022
Tak w sumie to teren wokół fontanny należy do Kościoła, park jest zielony
Mw15:56, 06.07.2022
Jest jeszcze Park Polskich Wynalazców, zielone tereny przy metrze, las kabacki sam w sobie (nie tylko Powsin) i choć to administracyjnie już Wilanów, to dla wielu mieszkańców - skarpa.
Miłośniczka natury16:14, 06.07.2022
Park Natoliński byłby moim ulubionym gdyby był dostępny.
Krysia17:00, 06.07.2022
Mój ulubiony park to zielony teren wzdłuż Stacji Techniczno - Postojowej Metra na Kabatach.
guru18:08, 06.07.2022
a gdzie las kabacki- to moje ulubione miejsce zielone
Renia23:50, 06.07.2022
Park Polskich Wynalazców - najpiękniejszy, szczególnie o poranku jak wychodzimy z moim pupilem na spacer. Dlaczego o nim zapomnieliście?
Lucjan00:04, 07.07.2022
Jak Park Natolinski znalazł się w ankiecie? Przecież niedostępny..
Szczupak 18:29, 06.07.2022
8 0
Nie pisz tak, bo zaraz przyleci niejaki boom i Ci wytłumaczy jaki się mylisz, bo coś tam.
Hmmm20:51, 06.07.2022
4 0
Tak jest, a przy okazji boom zbulwersowany zapyta kiedy będą toalety w Parku przy Bażantarni. To chyba jakaś idee fixe