Czy rośliny reagują na dym papierosowy tak samo jak człowiek? To postanowili sprawdzić naukowcy z ursynowskiej SGGW. Badania przeprowadzili prof. dr hab. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii, dr hab. inż. Piotr Dąbrowski z Instytutu Inżynierii Środowiska oraz prof. dr hab. Katarzyna Turnau z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tym razem, po raz pierwszy na świecie, eksperyment dotyczył wpływu dymu papierosowego na procesy fizjologiczne, a konkretnie na proces fotosyntezy u roślin. Do badań wybrano dwa gatunki: fasolę i konopie. W ramach eksperymentu oceniano wpływ na rośliny i szkodliwość papierosów klasycznych, podgrzewaczy tytoniu i jednorazowych e-papierosów.
- poinformowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.
Negatywny wpływ papierosów i e-papierosów na ludzki organizm jest różny, w zależności od składu chemicznego czy sposobu dostarczania szkodliwych substancji do organizmu. Papierosy klasyczne są uważane za najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowiek.
A jak to jest z roślinami, czy one też doświadczają negatywnych konsekwencji obecności w domu dymu papierosowego lub z e-papierosa?
Na podstawie wstępnych badań stwierdzono, że niezależnie od źródła dymu i gatunku roślin, już po dwóch godzinach ekspozycji zaobserwowano jego negatywny wpływ na wydajność fotosyntetyczną badanych roślin.
- informują naukowcy.
U roślin fasoli dym z klasycznego papierosa oraz podgrzewacza tytoniu wywoływał negatywne zmiany w procesie fotosyntezy. Podobnie było u konopi, u której stwierdzono zaburzenia na każdym etapie. Przypomnijmy, upraszczając, fotosynteza to proces, podczas którego z wody i dwutlenku węgla – z udziałem energii słonecznej – powstają związki organiczne i tlen. Czyli pokarm dla roślin.
Naukowcy stwierdzili, że zarówno palenie klasycznych wyrobów tytoniowych, jak i e-papierosów znacznie ogranicza fotosyntezę. Widać to w szczególności po 24-godzinnym "zadymieniu" roślin.
Dla miłośników kwiatów to może być kolejny - po wpływie na własne zdrowie - argument za rzuceniem palenia.
kurkawodna07:55, 23.10.2024
1 0
Czy jakaś roślina ucierpiała w tym badaniu? co na to weganie? 07:55, 23.10.2024