Zamknij

Pierwszy las Miyawaki na Ursynowie. W środę sadzenie!

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 10:14, 01.10.2024 Aktualizacja: 10:43, 01.10.2024
Skomentuj SGGW SGGW

Pierwszy w Polsce na uczelni i drugi w Warszawie dostępny dla wszystkich. Na Ursynowie powstaje mikrolas Miyawaki. To innowacyjna metoda tworzenia lasów na małych przestrzeniach. Ursynowianie będą go sadzić na kampusie SGGW już w środę.

Mikrolas Miyawaki to innowacyjna metoda tworzenia lasów na małych przestrzeniach, opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki. Polega na sadzeniu dużej liczby rodzimych gatunków drzew i krzewów na niewielkiej powierzchni, co przyspiesza dziesięciokrotnie wzrost i odbudowę naturalnych ekosystemów. Takie lasy stają się samowystarczalne już po kilku latach. Retencjonują wodę, temperatura w ich otoczeniu obniża się o 3 stopnie Celsjusza. Są 30 razy gęściej posadzone niż zwykły las!

W Polsce powoli nastaje moda na mikrolasy Miyawaki. Sadzą je głównie mieszkańcy miast, które walczą w ten sposób z wyspami ciepła i złą jakością powietrza. Ostatni taki las powstał w Gdyni, a od paru miesięcy rośnie w Cieszynie na jednym z tamtejszych osiedli. W Warszawie mikrolas Miyawaki powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego od strony ul. Bartyckiej. Na powierzchni 450 m kw. Zarząd Zieleni posadził ponad 2 tys. roślin, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów. Zgodnie z założeniami wybrano tylko rodzime gatunki. Były to klony, graby, dzikie jabłonie, wiązy, lipy i jarzęby, a z krzewów - derenie, głogi, trzmieliny, jarzęby czy kaliny. W sadzeniu lasu kieszonkowego brało udział ponad 100 wolontariuszy. 

Pierwszy Las Miyawaki na Ursynowie

Od kilku tygodni na kampusie SGGW uczelnia przygotowuje teren pod sadzenie mikrolasu. 

We współpracy z firmą Forest Maker przygotowujemy teren, usuwając ok. 200 ton gruzu i odpowiednio przystosowując grunt pod sadzonki. Dzięki temu las będzie rósł 1,5-2 razy szybciej niż przy tradycyjnym sadzeniu.

- mówi dr Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW.

Mikrolas zostanie posadzony na terenie kampusu, tuż obok przystanku autobusowego przy ul. Nowoursynowskiej 166. Można tam dojść również od strony Rosoła, przez wejście przy głównym akademiku. Początek sadzenia lasu kieszonkowego o godz. 10.

Mikrolas Miyawaki sadzić będą studenci i pracownicy ursynowskiej uczelni, ale do udziału zaproszeni są też mieszkańcy Ursynowa. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%