Zamknij

Ogrody działkowe uratowane przed groźbą likwidacji?

15:08, 31.08.2023 Aktualizacja: 09:42, 01.09.2023
Skomentuj ROD Wyczółki ROD Wyczółki

38 ogródków działkowych w Warszawie, w tym ROD na Wyczółkach, zgodnie z projektem nowego studium dla Warszawy miało stać się "zielenią parkową". Na działkach zawrzało. Ruszyły pikiety i petycje w obronie dotychczasowego stanu prawnego ogródków działkowych. Dziś rządząca miastem Koalicja Obywatelska zapewniła, że kontrowersyjnych zmian nie będzie.

Zmiana statusu prawnego ogródków działkowych to kolejna kontrowersyjna decyzja wpisana do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. W przypadku 38 ogródków, w tym tego znajdującego się przy ul. Poleczki na Ursynowie, urzędnicy biura architektury wpisali do projektu funkcję "Zieleń parkowa", co oznaczałoby konieczność otwarcia ogródków dla przechodniów. Niektóre ogródki na Mokotowie zostały w planie wręcz okrojone, a wyłączone z nich tereny zostały opisane jako "Zabudowa mieszkaniowo-usługowa". Jednym słowem, miasto mogłoby wypowiedzieć ROD umowy o korzystaniu z gruntów i np. sprzedać je deweloperom.

Likwidacja ogródków działkowych w Warszawie?

Na działkach zawrzało. ROD "Wyczółki" z Ursynowa, podobnie jak wszystkie zagrożone ogrody, wystosowały petycję z podpisami setek działkowiczów i ich sąsiadów.

- Jesteśmy zaniepokojeni pomysłem władz miasta, który zdaje się stać w sprzeczności z deklarowanymi działaniami w walce ze skutkami zmian klimatycznych, walce ze smogiem, dbaniem o zdrowie mieszkańców, o więzi społeczne czy wreszcie o ochronę środowiska - piszą działkowcy z ROD "Wyczółki".

Ogród ten powstał w 1970 roku i jest najstarszym ROD na Ursynowie, jednym z dwóch. Drugi znajduje się przy ul. Nowoursynowskiej.

W opinii działkowców zapisy w projekcie studium to wstęp do likwidacji 38 ogródków działkowych w Warszawie. W przypadku "Wyczółek" tym pierwszym krokiem ma być zmiana kwalifikacji terenu z "Zieleni działkowej", która daje działkowcom bezpieczeństwo (ROD "Ursynów" w projekcie zachowuje ten zapis) na "Zieleń parkowa", która otwiera teren ogródków.

Jest to zapis pozorny i czasowy, który w rezultacie otwiera możliwość dokonania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a co za tym idzie likwidacji naszego ogrodu i sprzedaży terenu deweloperom pod ich milionowe inwestycje, które zniszczą cały obszar zielony istniejący tu od ponad 50 lat

- czytamy w petycji ROD "Wyczółki".

Szef klubu KO: Jestem głęboko zdziwiony

W obronę ogródków przed tego typu groźnymi zmianami włączył się Polski Związek Działkowców, a swoich kolegów i koleżanki z Wyczółek wparli też działkowcy z ROD "Ursynów". Burzę wśród działkowców nieco złagodziła informacja o tym, że projekt studium nie zostanie ostatecznie uchwalony w związku z wejściem w życie ustawy z 7 lipca 2023 roku o planowaniu przestrzennym, która likwiduje studia, a zamiast nich wprowadza tzw. plan ogólny dla gminy, który samorządy muszą przygotować i uchwalić do 1 stycznia 2026 roku. 

- Nie ma aktów wykonawczych, które jasno określą, co powinno znaleźć się w planie ogólnym. Plan ogólny miasto powinno mieć do 2026 roku, w związku z tym na pewno rada miasta w tej kadencji nie będzie się zajmować planem ogólnym. Jak będzie wyglądał plan ogólny, to będzie rola prezydenta i rady miasta następnej kadencji - uspokajał w czwartek na sesji rady Warszawy radny Jarosław Szostakowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej rządzącej miastem.

Na posiedzeniu pojawiła się reprezentacja zagrożonych ogródków działkowych, w tym ROD "Wyczółki" z ul. Poleczki.

Koalicja Obywatelska ustami Szostakowskiego zapewniła, że jest przeciwko zmianom w kwalifikacji terenów ROD.

Rada miasta nie zajmie się studium w tej kadencji. W imieniu radny KO mogę powiedzieć, że również w następnej. Dyskutowanie na temat rozwiązań, kiedy w koszu ląduje całe studium, jest niezasadne. Będę bronił ogródków działkowych na Mokotowie 

- dodał, odnosząc się do konkretnej sytuacji z ROD w tej dzielnicy, którym groziła zamiana na osiedla mieszkaniowe.

- Od siebie dodam, że jestem głęboko zdziwiony, dlaczego prezydent i ratusz poddali pod konsultacje tak kontrowersyjny dokument, kiedy wiedzieli, że za chwilę, ten dokument straci możliwość osadzenia w prawie i jasno wiedzieli, że Rada Warszawy już nim się nie zajmie. Ta sprawa wymaga wyjaśnień - skwitował szef klubu KO.

Działkowców niepokoi jednak to, że ratusz może powrócić do propozycji zmian dotyczących rodzinnych ogródków w projekcie przyszłego planu ogólnego. Dlatego zapowiadają, że nie ustaną w petycjach i pilnowaniu tematu. Składają też wciąż uwagi do projektu studium, które mają przekonać ratusz, by w planie ogólnym nie naruszać status quo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

gnijąca partiagnijąca partia

8 2

Wiceprezes PO Rafał Trzaskowski chce przerobić ogrody działkowe na parki lub sprzedać je deweloperom pod budowę wieżowców? To kolejny dowód na totalne lekceważenie mieszkańców Warszawy przez PO! Oni są tak pewni wygranej, że nawet tuż przed wyborami nie boją się przedstawiać takich absurdalnych pomysłów! Chyba już tylko promil wyborców zagłosuje na nich na Ursynowie.

10:27, 01.09.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

nnnnnn

1 4

Czy ty się słyszysz?
Zieleń parkowa równa się dla ciebie działka do sprzedaży przed dewelopera?

15:35, 01.09.2023

gnijące partiagnijące partia

4 1

nnn - ogrody działkowe do sprzedania dla deweloperów to jedno, a zieleń parkowa to drugie. Przeczytaj uważnie artykuł.

17:26, 01.09.2023

nnnnnn

2 1

O ile jestem przeciwny likwidacji RODów to jest to patologia co tam sie dzieje.
Prezesiki ROD mają pobudowane 2 poziomowe murowane domy. Płacą grosze z metra. Wszystko wbrew zakazom i prawu tego co można robić na ROD. Ale jak ktoś zaprotestuje to ci odbiorą działkę, a jak jesteś z zewnątrz to tracisz wyborców i cię zaszczują że niby chcesz zlikwidować ROD i odebrać ziemie emerytkom.

15:39, 01.09.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KonKon

0 1

Dokladnie, caloroczne domy na terenie ROD to patologia. To nie dotyczy tylko szefow tych skansenow PRL, duzy procent dzialek ma zabudowania niezgodne z przepisami. Moze tym powinni zajac sie urzednicy w pierwszej kolejnosci a nie likwidacja (ktora w niektorych lokalizacjach jest nieunikniona).

11:58, 02.09.2023

BoomBoom

1 6

Są takie ogródki działkowe w Warszawie gdzie użytkownicy chętnie by się na nich uwłaszczyli i sprzedali grunt deweloperom, bo zarobek byłby bardzo duży. Nie można tak od razu demonizować stron.

16:12, 01.09.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AsiaAsia

5 0

Daj przykład.

17:27, 01.09.2023

BoomBoom

0 3

Nie mogę podawać dokładnych szczegółów, ale sprawa dotyczyła ogródków na Mokotowie i Pradze Południe. Takie ogródki mają zwykle kilkaset m2, co przy możliwości zabudowy wielorodzinnej winduje cenę na ok. 3-5.000 zł/m2, co oznacza, że działka 300 m2 byłaby warta 1,5 mln zł. Nie byłoby protestów. Ale to nie takie proste się uwłaszczyć na takim gruncie + często są też roszczenia. Bez zmiany przepisów chyba się na razie nie da, ale też już nie jestem na bieżąco i też nie słyszałem teraz o kontynuacji tych tematów.

18:29, 01.09.2023

HBNHBN

0 2

Tu o ptaszkach tam o ogrodkach... ale "nie zauwazono" cudownego programu PIS dot 8 mln Polakow mieszkancow domow z wielkiej plyty? ?Tego bubla z PRL tow Gierka? Bedziemy ich blogoslawic za budowe wind w 3,4 pietrowych domach garazy itp To rewelacja!!!!!!

03:13, 05.09.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KonKon

1 0

Tzw. Program wyborczy czyli lista rozdawnictwa. Po co dom ocieplac, lepiej czekac az pisss za "darmoche" zrobi. To nic, ze rozmontowuja panstwo, wazne, ze 14-tke placa... postkomuniczni patrioci, ksiadz rozgrzeszy te srebrniki :-/.

18:30, 05.09.2023

TatarTatar

0 0

Potraktujmy to jako wpis trola.
Za eksploatację tych cudownych wind, na siłę doklejonych do bloków, będziemy płacić co miesiąc w czynszu. Windy będą na zewnątrz przy oknach a korzystać z nich będzie mało kto. Co ciekawe, większość rozwiązań wind zewnętrznych zatrzymuje się na półpiętrze.
Wspaniały pomysł, zaiste.
Lepszy jest chyba tylko ten z lepszym jedzeniem w szpitalu bez lekarzy...

19:47, 05.09.2023

0%