Na Ursynowie 1 marca wystartuje 16 stacji w znanych wszystkich lokalizacjach. Więcej będzie ich od maja, gdy ruszy dodatkowych 6 stacji sfinansowanych przez dzielnicę. Pojawią się one głównie na Zielonym Ursynowie, wzdłuż ścieżki rowerowej na Puławskiej. Gdzie dokładnie? O tym pisaliśmy kilka dni temu.
Użytkowników Veturilo czekają zmiany. Wkrótce pojawi się nowa aplikacja, a w dniu startu systemu zobaczymy zupełnie nowe rowery na zupełnie nowych stacjach. Nie będzie już terminali i elektrozamków, a tylko zwykłe stojaki rowerowe i słupek informacyjny. Rowery będą wykrywały zwrot na podstawie danych z GPS zainstalowanego w ramie jednośladu. Na tylnym kole roweru będzie zamek otwierany lub zamykany z aplikacji.
- Na ulicach Warszawy stoi już 3 tys. nowych stojaków, każdy z nich mieści dwa rowery. Ważna nowość: będą ogólnodostępne, dozwolone będzie parkowanie przy nich również prywatnych rowerów. A także hulajnóg elektrycznych – zarówno prywatnych, jak i z wypożyczalni - mówi Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika stołecznego ratusza.
[ZT]21894[/ZT]
Nowe Veturilo wprowadza również nowe pojęcie „strefy zwrotu”. To dodatkowe punkty, oprócz stacji, w których będzie można zakończyć wypożyczenie. Takich punktów na start będzie ok. półtora tysiąca. Ich siatka została opracowana w oparciu o wybrane publiczne parkingi rowerowe. Mają zapewnić większą elastyczność w korzystaniu z usługi i jednoczesne zachowanie porządku.
- To takie same stojaki jak te, przy których już od ponad roku można zostawiać hulajnogi elektryczne. One również oznakowane są wielojęzyczną naklejką – z symbolem roweru i hulajnogi. Kolejne istniejące stojaki są sukcesywnie oznaczane w ten sposób. Naklejki pojawiają się też na części nowych parkingów. Dodatkowych możliwości parkingowych dla użytkowniczek i użytkowników Veturilo cały czas będzie więc przybywać - mówi Leduchowski.
Strefy i stacje będą od siebie wyraźnie odróżnione w aplikacji mobilnej Veturilo. A przede wszystkim: przy strefach nie będzie charakterystycznego słupa.
Veturilo uzupełnia komunikację miejską jako dojazd na tzw. pierwszym (lub ostatnim) kilometrze. Dlatego miasto postanowiło utrzymać cenę za wypożyczenie, mimo rosnących kosztów oraz inflacji.
Wypożyczenie rowerów tradycyjnych – cennik:
Cennik obejmuje standardowe rowery miejskie oraz tandemy, czyli rowery dwuosobowe.
Wypożyczenie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym – cennik:
W odróżnieniu od poprzednich edycji Veturilo teraz rowery elektryczne będzie można zostawiać w dowolnej stacji.
Dochodzą nowości: możliwość pozostawienia roweru poza stacją (w strefie zwrotu) za dodatkową opłatą oraz bonusy finansowe za „odprowadzenie” roweru do stacji:
Pozostawienie roweru „na mieście” – poza stacją oraz poza strefą zwrotu – to kara, której wysokość zaczyna się od 20 zł. Wypożyczenie, którego początek i koniec będą w rejonie stacji, nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami lub bonusami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz